گزارش جلسه دهم مدرسه استادی 6؛ نویسندگان بیشتر از یک نفری

سرفصل های مهم این مقاله:

هییییییس! لطفا سکوت را رعایت کنید…!

دوستان مدرسه استادی6 مشغول نوشتن کتاب خودشان در منزل و در سالن کوثر دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران هستند. 

جلسه دهم مدرسه استادی 6 - مقدمه

شروع متفاوت جلسه دهم مدرسه استادی 6

جلسه دهم مدرسه استادی 6 متفاوت‌تر از سایر جلسات برگزار شد. 

جلسه‌ای که دوستان مدرسه استادی 6 با قلم و کاغذ نویسندگی و لپ تاپ خودشان آمده بودند.

 دوستان مدرسه استادی 6 از ساعت 8:30 تا 11:00 صبح روز جمعه بیستم تیرماه، کتاب نویسی خود را باید شروع می‌کردند. دوستان حضوری در سالن کوثر دانشکده روانشناسی تهران و دوستان مجازی هم در منزل. 

پس از زمان نوشتن، برای دوستان مجازی و حضوری خیلی جالب بود که فکر می‌کردند شاید نتوانند چیزی بنویسند، در حالی که ساعت 11 با برگه‌هایی نوشته شده و صفحات ورد تایپ شده روبه‌رو شدند. 

یک باور توانستن و اعتماد به نفس شکل گرفت… 

اولین اقدام که می‌توان گفت سخت‌ترین اقدام است را با موفقیت پشت سر گذاشتند.

جلسه دهم مدرسه استادی 6 - شروع به نوشتن کتاب


بعد از نویسندگی وارد مبحث آموزشی جلسه دهم مدرسه استادی 6  شدند. اولین نکته اشاره به اهمیت خواب است. 


مقالاتی کاربردی در خصوص خواب:

اهمیت خواب کافی ؛ چرا «خواب» این همه مهم است؟

راهکارهای مقابله با بی خوابی برای تجربه یک خواب رویایی


خواب هیچ وقت نباید قربانی شود مگر در شرایط اسثتنا.

مسیر عصبی بعد از خواب تکمیل می‌شود. کمبود خواب به شدت تاثیر مستقیمی بر اراده و انگیزه دارد. خواب را به عنوان یک تفریح خوب ببینیم. به شدت روی خواب باکیفیت باید حساس بود.
مبحث دوم در خصوص اخلاق در کسب و کار بود. در مدرسه استادی 6 به خیلی از جزئیات پرداخته می‌شود که معمولا کمتر کسی به آن می‌پردازد. به همین دلیل هم بیشتر از یک نفر می‌شوند.

اخلاق در کسب و کار

آقای پیام بهرام‌پور به طور مفصل آموزش‌های بین‌المللی که در خصوص اخلاق در کسب و کار ethics in business دیده بودند را در جلسه دهم مدرسه استادی 6 آموزش دادند.  اخلاق رابطه مستقیمی با درآمد دارد. باید خدمات و هزینه در کسب و کار برابر باشد.  باید با دیگران خوب کنار آمد. خوب کنارآمدن یعنی با صداقت و مهربانی در کنار دیگران باشیم. 

جلسه دهم مدرسه استادی 6 - اخلاق در کسب و کار


یک دید هلیکوپتری و تفکر سیستمی در کسب و کار که داشته باشیم، ذی نفعان خود را می‌بینیم. برای شفاف‌تر شدن موضوع از دوستان استادی 6 خواسته شد تا مثال‌هایی درخصوص ذی‌نفعان مدرسه استادی بزنند. 

مثل همکاران بیشتر از یک، تک تک بچه‌های استادی، خانواده‌های تک تک بچه‌های استادی 6، دانشگاه تهران، برنامه وبینار clickmeeting و کارمندان آن، کوچ‌های خوب دوره استادی که هر هفته پیگیر هستند، انتشاراتی‌ها، اسنپ و تپ‌سی و سایر وسایل نقلیه، نگهبان درب جلوی دانشگاه تهران، به قول یکی از دوستان ابر و باد و مه و خوشید، چشم و گوش ما و کلی مثال خوب دیگر هم دوستان حضوری و هم دوستان وبیناری زدند. از طرفی هم تمرین کردند دید وسیع‌تر و به اصطلاح هلی‌کوپتری داشته باشند. وقتی چنین دیدی داشته باشیم متوجه می‌شویم که همه چیز به هم متصل است.

یک کار خوبی که مجموعه بیشتر از یک در کنار سایر فعالیت‌های بیشتر از یکی انجام می‌دهد، کاشت درخت است. به ازای تعداد درختی که برای چاپ و پرینت قطع می‌شود، بیشتر از یک درخت می‌کارد.

بله بله! چنین مجموعه‌ای است بیشتر از یک. بی‌خود که بیشتر از یک نیست! بی‌خود که انقدر طرفدار ندارد!

یکی از دوستان سوال و مثال جالبی زد که باعث شد دوستان تغییر زاویه دید را کاملا ببینند.  پرسیدند که آیا اخلاقی است اتوبوسی که با اینکه می‌بیند ما در حال دویدن به سمت آن هستیم و یک دقیقه تاخیر داشتیم نمی‌ایستد؟

آقای پیام بهرام‌پور گفتند: اگر آن اتوبوس به خاطر یک دقیقه تاخیر ما بایستد حق 20 نفر داخل اتوبوس ضایع می‌شود. افرادی که چندین دقیقه زودتر در ایستگاه منتظر آمدن اتوبوس بودند. بعد از مبحث آموزشی اخلاق در کسب و کار جلسه دهم مدرسه استادی 6 به سمت خطر توهم استادی تغییر جهت داد.

خطر توهم استادی…

جلسه دهم مدرسه استادی 6 - خطر توهم استادی


یکی از خطراتی که باید هوشیار باشیم خطر توهم استادی است. خطر توهم استادی در چهار بعد رشد شخصی، کسب تخصص، فن بیان و ارائه، کسب و کار می‌تواند باشد.

غرور

حواسمان باشد سیگنال غرور ارسال نکنیم. در دوره استادی به مرور رشد کردیم و تغییر کردیم نکند این رشد باعث شود خودمان را بگیریم. 

ضمن این که موثر هستیم کسی نیستیم که بخواهیم نگاه از بالا به پایین داشته باشیم. 

قرار نیست کسی را آدم حساب نکنیم. بلکه حالا که خودمان رشد کردیم باید ببینیم کجاها می‌توانیم فرد آگاهی‌دهنده باشیم. کجا می‌توانیم موثر باشیم. قرار نیست هر موضوعی که ما یاد گرفتیم کلید جهان و بشریت شود. باید به گونه‌ای باشیم که وقتی کسی ما را شناخت بگوید چقدر متواضعیم! 

اصلاح دیگران

 

جلسه دهم مدرسه استادی 6 - اصلاح دیگران

نکته بعدی که دوستان مدرسه استادی به آن هوشیار شدن این بود که قرار نیست با یک خودکار قرمز دنبال ایراد گرفتن از اطرافیانمان باشیم. به تک تک رفتارهای آن‌ها گیر بدهیم و اصلاح کنیم. قرار نیست علم و آگاهی خودمان را مطلق بدانیم.

باید نسبت به خودمان و اطرافیان شفقت و مهربانی بیشتری داشته باشیم. باید صبرمان بالاتر رفته باشد. سپس آقای پیام بهرام‌پور اشاره کردند رفتار فردی که غرور دارد مثل کسی است که سیر خورده است. تمام اطرافیان فردی که سیر خورده است، عاصی می‌شوند. 

خب بعد از مباحث اخلاق در کسب و کار و خطر توهم استادی جلسه دهم مدرسه استادی 6 نوبت به اینستاگرام رسید.

اینستاگرام

از جلسات ابتدایی آموزش‌های در خصوص اینستاگرام گفته شد. با این حال مجدد یک سری نکات مهم در جلسه دهم مدرسه استادی 6 گفته شد. یک سری سوال را باید دوستان مدرسه استادی 6 بررسی می‎کردند:

آیا پروفایل در یک نگاه به گونه‌ای است که فرد ما را فالو کند؟

آیا کیفیت عکس و فیلم‌ها مناسب یک پیج کاری است؟

آیا به مخاطب ارزش اضافه می‌کنیم؟

آیا خودمان حاضر هستیم پیج خودمان را فالو کنیم؟

دوستان باید تک تک این سوالات را بعد از گذشت چند ماه از کار کردن برای روی پیج اینستاگرام خود پاسخ می‌دادند. 

آخرین نکته دوست داشتنی اینستاگرام که یک تصویر بود برای این‌که دوستان مفهوم پروفایل اینستاگرام در یک نگاه را بهتر متوجه شوند. در واقع برای فهم بهتر Visual Path و آن تصویر زیر بود.

جلسه دهم مدرسه استادی 6 - visual path

پایان جلسه دهم مدرسه استادی 6

جلسه دهم مدرسه استادی 6 مجددا با اشاره به نکاتی خوب از کتاب نویسی به پایان رسید. همین‌طور آقای بهرام‌پور برای اینکه دوستان یک هضم تجربه‌ای کسب کنند مشغول به نگارش در مورد اعتماد به نفس شدند. در فایل word شروع به نوشتن تیترها کردند. هیچ‌گونه قضاوتی در خصوص اینکه آیا این تیتر خوب است یا نه؟ نکردند چون بارش فکری بود. در بارش فکری هیچ گونه نقدی مجاز نیست چون مغز در صورت نقد بسته می‌شود و حالا بیا درستش کن! 

دوستان مدرسه استادی هم تیترهایی را پیشنهاد می‌دادند.

آماتورها میشینن الهام بشه چی بنویسین، حرفه‌ای‌ها بلند میشن و میرن سر کار نویسندگیشون
– استفان کینگ – 

در ادامه نوشتن آقای بهرام‌پور نکاتی را اضافه کردند:

یک کتاب خوب مثل سخنرانی خوب باید مقدمه، توضیح، مرور و دعوت به اقدام داشته باشد. قرار نیست همه آموزش‌‌ها را در کتاب اول بیاوریم. قرار است بعدا هم کتاب بنویسیم. اول از همه کافی است یک نسخه اولیه تهیه کنیم و آن را با مثال، داستان، اقدامک، سوال، خاطره شرح و بسط بدهیم. 

در خصوص کامنت گذاری در word به دوستان مدرسه استادی آموزش داده شد. تا زمانی که باید نکته‌ای را بیشتر بررسی کنند یا مثلا تصویری در بخشی از متن قرار دهند چطوری کامنتی برای خودشان بگذارند تا موقع بازبینی به راحتی آن کامنت را پیدا کنند.

مجدد یادآوری شد که هدف کتاب اول فقط فقط فقط رشد است، رشد است و رشد است و تمااام…!

جلسه دهم مدرسه استادی 6 - تمرین نوشتن


در نهایت با یک راز مهم جلسه دهم مدرسه استادی 6 در ساعت 16:30 به اتمام رسید.

راز اصلی نوشتن کتاب گذاشتن انگشتان مبارک بر روی صفحه کلید کامپیوتر و حرکت دادن انگشتان و تایپ کردن است.همیییین!

دنبال تکنیک عجیب و غریبی نباشیم. فقط بشینیم و بنویسیم.

 به قول آقای استیون پرسفیلد در کتاب نبرد هنرمند:
رازی است که نویسندگان واقعی آن را می‌دانند و نویسندگان تازه‌کار از آن خبر ندارند و آن این است: سختی کار به قسمت نوشتن مربوط نیست. قسمت مشکل نشستن و شروع به نوشتن است. آن‌چه ما را از نشستن و نوشتن به کار بازمی‌دارد مقاومت است.

کتاب نبرد هنرمند کتابی است که دوستان مدرسه استادی 6 در این ماه باید مطالعه کنند.

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا