راز ثروت یهودیان | 4 راز مهم طبق تحقیقات معتبر

سرفصل های مهم این مقاله

می‌دانم خودتان بارها در مورد این خوانده‌اید که یهودیان ثروتمندترین قوم در جهان هستند، پس احتمالا نمی‌خواهید دیگر از این جملات کلیشه‌ای و تکراری بخوانید. بنابراین اجازه بدهید کمی با آمار در مورد ثروت یهودیان صحبت کنم:

راز ثروتمند شدن یهودیان

ابتدا نگاهی به تصویر بالا از سایت pewresearch داشته باشید. این تصویر آمار درآمد خانواده‌ها در آمریکا بر اساس دین است. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، یهودیان (jewish) در ابتدای این آمار قرار دارند. در واقع

 • 16 درصد از خانواده یهودیان درآمد بیشتر از 30 هزار دلار،
 • 15 درصد آنها درآمد بین 30 تا 49 هزار دلار،
 • 24 درصد از آنها درآمد بین 50 تا 99 هزار دلار،
 • و در نهایت 44 درصدشان درآمدی بیشتر از 100 هزار دلار دارند!

علاوه بر آمار بالا، یک تحقیق قدیمی دیگر هم وجود دارد که به بررسی تقسیم ثروت میان پیروان مذاهب در آمریکا انجام شده که در ادامه آن را برای‌تان شرح می‌دهم:

در حوالی دهه 1980 میلادی، یک تحقیق جامع توسط محققی به اسم Lisa Keister در مورد ارتباط دین و ثروت میان شهروندان آمریکا انجام شد. این تحقیق شامل نظرسنجی، مطالعه و… بود. نتایج اولیه در مورد میزان ثروت میانگین افراد پیرو هر دین به این شرح بود:👇

 • میانگین ارزش خالص دارایی اغلب افراد پیرو دین مسیحیت (به جز پروتستان‌های محافظه‌کار) چیزی در حدود 48 هزار دلار بود،
 • میانگین ارزش خالص دارایی مسیحیانِ پروتستان، به اندازه نیمی از میانگین کل یعنی برابر با 26 هزار دلار بود،
 • میانگین ارزش خالص دارایی یهودیان، حدودا 3 برابرِ میانگین و برابر با 150 هزار دلار بود!

علاوه بر این آمار، کیستر به آمار جالب دیگری هم در مورد ثروت یهودیان دست پیدا کرد. مثلا اینکه:👇

 • 15 درصد از پروتستان‌های مسیحی، طی زندگی‌شان شرایط مالی ضعیف و بدی را تجربه کرده‌اند،
 • این آمار برای کاتولیک‌ها 7 درصد،
 • و برای یهودیان صرفا 1 درصد بوده است!

راز ثروت یهودیان چیست؟

 

راز ثروت یهودیان - چرا یهودیان ثروتمند هستند؟

لیسا کیستر، محقق این تحقیق می‌گوید:

من طی تحقیقاتم متوجه شدم که خانواده‌ها تاثیر زیادی روی تفکرات و در نتیجه عملکرد کودکان در مال‌اندوزی و کسب ثروت دارند. در ادامه می‌گوید بخش اعظمی از تاثیری که خانواده روی فرزندان دارد، در واقع نشات گرفته از چیزی است که دین به آنها آموخته!

چیزهایی که خانواده‌های یهودیان به کودکان خودشان می‌آموزند، خیلی متفاوت‌تر از چیزی است که خانواده پروتستان‌ها به فرزندان‌شان یاد داده‌اند.

کیستر می‌گوید که آموزه‌های دینی تاثیر زیادی بر استراتژی‌های مرتبط به ثروت‌اندوزی دارند. مثلا پروتستان‌های محافظه‌کار بیشتر به دعا و توکل بر خدا متمرکز هستند و این کمی باعث شده آنها تمایل‌شان به سرمایه‌گذاری را از دست بدهند. همینطور این عزیزان بیشتر از دنیا، به پاداش‌های بعد از مرگ فکر می‌کنند و این موضوع هم باعث شده که خیلی به فکر انباشت پول در این دنیا نباشند.

اما در مقابل این تفکرات؛ یهودیان در عین قبول داشتن دنیای پس از مرگ، علاقه زیادی به آن ندارند و بیشتر به دنیا و زندگی فعلی فکر می‌کنند. همین موضوع باعث شده خانواده‌شان کارهایی که نتیجه آنها انباشت ثروت، درآمد بالا و سرمایه‌گذاری است را تشویق کنند.

یک هدیه کوچک: یک نکته از دوره پول

❌ فقر احمق می‌کند! ❌

در بخشی از جلسه اول دوره جامع پول، استاد بهرامپور از تحقیقات علمی پرده برداشت که نشان‌دهنده آمار جالبی بود. طبق این آمار، زمانی که ما انسان‌ها بی‌پول می‌شویم، نزدیک به 15 نمره از IQ خودمان را از دست می‌دهیم. در ادامه، این موضوع باعث می‌شود که تصمیمات نسنجیده مالی و غیر مالی بدی بگیریم. در نتیجه عملا در یک چرخه باطل گیر می‌کنیم که ما را دائما در معرض بی‌پولی قرار می‌دهد. به همین دلیل است که توصیه می‌شود در حساب‌مان به اندازه 3 تا 6 ماه درآمدمان را ذخیره داشته باشیم تا در شرایط بد، به‌طور نامناسب تصمیم نگیریم.

در این زمینه ویدئوی زیر را تماشا کنید:

 

کیستر در نتیجه تحقیقاتش اینطور گفت که:

به طور کلی به نظر می‌رسد دین فقط یکی از عواملی است که بر ثروت افراد تاثیر می‌گذارد. اما در هر حال بعد از تحقیقات متوجه شدیم که اثر دین در بین دیگر فاکتورهای تاثیرگذار بر ثروت مردم، بسیار زیاد و برجسته است!

و اما چیزی که ما می‌توانیم از این تحقیقات بفهمیم این است که:

خانواده‌های یهودی، هوش مالی به شدت بالایی داشته و این هوش مالی را به نسل‌های بعدی خودشان منتقل می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود آنها ثروت زیادی به دست بیاورند.

یک توصیه:

حتماً و بدون تردید در دوره جامع پول شرکت کنید. این کار هیچ ریسکی برای شما ندارد!! این فیلم کوتاه را حتما تماشا کنید تا اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار دهیم!👇

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

 

برای ثبت نام در جلسه صفرم این دوره تقریبا به صورت رایگان روی لینک زیر کلیک کنید:👇

جلسه صفرم دوره پول

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️


اسرار ثروت یهودیان

در ادامه می‌خواهم به باورهای دینی و مالی یهودیان اشاره کنم که باعث می‌شود این عزیزان اینقدر در کسب ثروت و افزایش توان مالی خودشان خوب عمل کنند.

1_ یهودیان پول را مقدس می‌دانند

اسرار ثروت یهودیان - راز ثروت یهودیان - چرا یهودیان ثروتمند هستند؟

اولین و شاید مهم‌ترین راز ثروت یهودیان این است که دین آنها، پول را بسیار مهم و ارزشمند می‌داند. در واقع بر خلاف تصورات خیلی از مسلمانان و مسیحیان که پول را مایه فساد محسوب می‌کنند، یهودیان به این باور دارند که پول باعث ایجاد خیر و شادی است. در دین یهود و کتاب‌های مقدس آنها، بی‌پولی و فقر هیچ توجیهی ندارد و عملا همه افراد پیرو این دین باید تلاش‌ کنند تا ثروت بیشتر به دست بیاورند.

2_ یهودیان در تصمیمات مالی، منطقی عمل می‌کنند

نه صرفا در موضوعات مالی، بلکه در تمامی جنبه‌های زندگی همیشه تصمیماتی که از سر احساساتند، تصمیمات نامناسب با نتیجه‌های وحشتناکی هستند. مثلا همان اعتمادی که از سر ترحم به یکی از دوستان‌تان می‌کنید، دعوایی که از سر خشم به راه می‌اندازید و… .

یکی دیگر از رازهای ثروتمند شدن یهودیان، دقیقا این است که این عزیزان در موضوعات مالی کاملا منطقی عمل کرده و تصمیمات احساسی نمی‌گیرند. در واقع آنها در شرایطی که نیاز باشد، پول‌شان را خرج می‌کنند، هر موقع نیاز است سرمایه‌گذاری می‌کنند و در شرایطی که به نظرشان منطقی باشد، اقدام به خیرات و کمک به فقرا می‌کنند.

3_ یهودیان در سرمایه‌گذاری هوشمندند

یهودیان در سرمایه‌گذاری هوشمندی بالایی دارند! در واقع یکی از رفتارهای عادی میان آنها این است که پولی که در دست دارند را جایی سرمایه‌گذاری کنند. نکته جالب اینجاست که اغلب آنها به سراغ سرمایه‌گذاری‌هایی می‌روند که نقدشوندگی بالایی دارند. یعنی آنها پول خودشان را در سکه، دلار، زمین و… سرمایه‌گذاری می‌کنند که هم امنیت بالایی دارند و هم سریعا در صورت نیاز به پول نقد تبدیل می‌شوند.

4_ یهودیان به سرمایه‌گذاری عادت دارند

جایی که یک نکته جالب در مورد یهودیان شنیدم. دوست عزیزی می‌گفت یهودیانی که وضع مالی خوبی دارند، به محض بچه‌دار شدن برای او یک زمین می‌خرند چون می‌دانند تا رسیدن این فرزند به بزرگسالی، ارزش دارایی‌اش به شدت بالا می‌ر‌ود. با توجه به این موضوع، می‌توان گفت که عملا یهودیان از همان کودکی با مفاهیم سرمایه‌گذاری آشنا شده و به آن عادت می‌کنند.

نکته: در دوره جامع پول به طور دقیق با مفاهیم مالی آشنا می‌شوید، روش‌های پس‌انداز، تبدیلش به سرمایه‌گذاری و همینطور نحوه اتخاذ تصمیم‌های صحیح مالی را یاد می‌گیرید. در واقع در این دوره با زوایایی از هوش مالی آشنا می‌شوید که بزرگان و ثروتمندان به آنها مسلطند.

آیا بیشتر ثروت جهان در دست یهودیان است؟

شاید خیلی جاها شنیده باشید که بیشتر ثروت جهان دست یهودیان است. اما خب باید بگویم که بر حسب آمار، این یک ادعای کاملا غلط است! در واقع یهودیان نسبت به جمعیت‌شان، ثروت بسیار زیادی دارند اما با هر منطقی هم که حساب کنیم، نمی‌توانیم بگوییم اغلب ثروت جهان دست آنهاست. اجازه بدهید باز هم به سراغ آمار برویم. طبق آمار ویکی پدیای انگلیسی، جمعیت دینی جهان در سال 2020 به این شرح است:

 • مسیحیان: 2 میلیارد و 380 میلیون یا 31 درصد از جمعیت،
 • مسلمانان: 1 میلیارد و 900 میلیون یا 24 درصد از جمعیت،
 • هندوها: 1 میلیارد و 100 میلیون یا 15 درصد درصد از جمعیت،
 • یهودیان: 14 میلیون نفر یا 0.18 درصد! (کمتر از یک پنجم از یک درصد)

با توجه به این آمار، نمی‌توان انتظار داشت که یهودیان با جمعیتی کمتر از نیم درصد، ثروت اعظم جهان را درست داشته باشند.

طبق آمار دیگری از ویکی پدیای انگلیسی، 55 درصد از ثروت کل جهان در دست مسیحیان، 5 درصد آن در دست مسلمانان، 3 درصد در دست هندوها و 1 درصد هم در دست یهودیان. علاوه بر این 33 درصد از ثروت جهان به بی‌دینان اختصاص دارد. همینطور در ادامه این آمار آمده که از 13 میلیون نفر میلیونر در جهان:

 • 56 درصد مسیحی،
 • 6 درصد مسلمان،
 • نزدیک به 4 درصد هندو،
 • و 1.7 درصد هم یهودی هستند.

آمار ثروتمندترین یهودیان جهان - راز ثروت یهودیان - چرا یهودیان ثروتمند هستند؟

در آمار دیگری ویکی پدیا (تصویر بالا) یهودیان را در سال 2001 به عنوان پردرآمدترین خانواده‌های آمریکا با درآمد میانگین 70 هزار دلار سالانه دسته‌بندی کرده. در حالی که مسلمانان به طور میانگین 30 هزار دلار درآمد دارند.  اگر بخواهم آماری که تا اینجا خواندیم را ترجمه کنم:

 • هر درصد از جمعیت مسیحیان به طور میانگین 1.8 درصد از ثروت جهان را دارند،
 • هر درصد از جمعیت مسلمانان به طور میانگین 0.25 درصد از ثروت جهان را دارند،
 • هر درصد از یهودیان به طور میانگین 10 درصد از ثروت جهان را دارند!

نکته جالب اینجاست که یهودیان نسبت به تعدادشان، آمار بسیار قابل قبولی در تصاحب ثروت جهان دارند اما متاسفانه آمار مسلمانان نامناسب است.

راز ثروت یهودیان که مسلمانان نمی‌دانند؟

البته که خب نمی‌توان گفت یهودیان فقط به دلیل دین‌شان ثروتمندند اما خب همانطور که کیستر هم گفته بود، نقش دین در ثروتمندند بودن و نبودن جوامع بسیار چشم‌گیر است. به نظر می‌آید راز ثروت یهودیان که مسلمانان نمی‌دانند، همان هوش مالی است.

همانطور که بالاتر هم گفتم، یهودیان از همان ابتدا در خانواده‌هایی بزرگ شده و کتاب‌های دینی را می‌خوانند که به آنها چند تا از اصلی‌ترین مفاهیم در مورد کسب ثروت، سرمایه‌گذاری و… را می‌آموزند. اما در خانواده‌های مسلمان، به طور پیشفرض چنین چیزهایی به کودکان آموزش داده نمی‌شود.

آیا مفاهیم مالی صرفا در دین یهود وجود دارد؟

در کمال تاسف باید بگویم همانقدر که در کتاب یهودیان و روایت‌های آنها به اهمیت پول و ثروت اشاره شده، در دین اسلام هم از این مفاهیم و اهمیت‌شان صحبت شده. اما خب این ما هستیم که از آن اطلاعی نداریم.

مثلا در هیچ کجای کتاب قرآن، از این صحبت نشده که پول باعث فساد می‌شود اما در ذهن خیلی از ما مسلمانان چنین باوری وجود داشته و پول زیاد را بد می‌دانیم. یا اینکه در کتاب قرآن بارها به این موضوع اشاره شده که مسلمانان باید در ثروت زندگی کنند. اصلا اگر خودمان هم کمی منطقی نگاه کنیم، قرآن بارها توصیه می‌کند که به فقرا کمک کنیم و خب قطعا تا زمانی که ثروتمند نباشیم، نمی‌توانیم پول‌مان را به دیگران ببخشیم.

یا مثلا موضوع دیگری که به اشتباه در ذهن خیلی از ما فرو کرده‌اند این است که پیامبران و امامان ما فقیر بوده‌اند. در حالی که طبق روایات همه امامان ما ثروتمند بوده‌اند. حتی بعضی روایات می‌گویند امام علی و امام صادق از ثروتمندترین افراد زمانه خودشان بوده‌اند. بنابراین عملا توصیه به ثروتمند شدن در همه جای دین اسلام هم وجود دارد اما متاسفانه خیلی از باورهایی که در ذهن ما وجود دارد، برعکس این توصیه‌هاست.

آیا راهی برای تغییر باورهای مالی وجود دارد؟

راز ثروت یهودیان - چرا یهودیان ثروتمند هستند؟

ببینید به طور کلی می‌توان باورهای مالی بد را به دو دسته تقسیم کرد. اول باورهایی است که در تهه ذهن ما، ثروت را منحوس می‌دانند و حکم می‌کنند که ثروتمند شدن برابر با بی‌دین شدن ماست. قطعا تغییر این باورها فقط به دست خودتان ممکن است. برای تغییرشان هم کافی است نگاهی به زندگی افراد ثروتمندی داشته باشید که به کمک ثروت‌شان هزاران کار نیک انجام داده‌اند.

اما دسته دومِ باورهای مالی بد، آنهایی هستند که باعث می‌شوند ما تصمیم‌های نادرست در زندگی‌مان بگیریم. تصمیم‌هایی مثل خرید چیزهای غیر ضروری برای خانه، پس‌انداز نکردن، سرمایه‌گذاری در شرایط نامناسب، مشغول شدن به فعالیت‌هایی که باعث کاهش درآمد می‌شوند و… . برای تغییر اینها ما نیاز به یادگیری داریم. یادگیری از طریق کتاب‌ها، تجربه‌ها، دوره‌ها و… .

اگر به دنبال یک منبع قدرتمند برای ایجاد تغییرات مالی در زندگی‌تان هستید، پیشنهاد می‌کنم به صفحه دوره پول در سایت بیشتر از یک سر بزنید. در واقع این دوره در 6 جلسه یا بهتر است بگویم 6 فصل برگزار شده و هر فصل آن روی جنبه‌ای از زندگی مالی شما تمرکز می‌کند تا آن را تغییر بدهد.

دقت کنید؛ وعده این دوره، ثروتمند شدن شما نیست! در واقع این دوره با آموزش اصول اقتصاد، اصول افزایش درآمد، ساخت کسب و کار و… شما را تبدیل به انسانی می‌کند که بتوانید خودتان زندگی مالی‌تان را متحول کنید. تا همین الان که این مقاله را می‌نویسم، نزدیک به 2 هزار نفر در این دوره شرکت کرده‌اند، پس پیشنهاد می‌کنم برای آشنایی بیشتر، به سراغ صفحه دوره پول بروید.

سخن پایانی مقاله راز ثروت یهودیان

خب، به انتهای مقاله راز ثروتمند بودن یهودیان رسیدیم. در این مطلب ابتدا فهمیدیم که یهودیان چقدر از نظر ثروت و مال‌اندوزی از دیگر ادیان جلو هستند، سپس به کمک یک تحقیق جامع و همینطور آمار منتشر شده در سایت‌های معتبر انگلیسی، دلایل و راز ثروتمند شدن یهودیان را بررسی کردیم.

در نوشتن این مقاله از حدود 8 منبع متفاوت و معتبر استفاده کردم. پس در انتها اگر نظری در مورد مطالب این مقاله داشتید، خوشحال می‌شوم که آن را در بخش نظرات برای من ارسال کنید.


دوست دارید در یک آزمون رایگان پول و ثروت شرکت کنید؟

روی دکمه زیر کلیک کنید:👇

آزمون رایگان پول و ثروت

مقالات دیگری که می تواند برای شما مفید باشد:

مقالات زیر در مورد موضوعات مالی می تواند به دانسته های شما بیشتر کمک کند:

👈 چگونه تصمیم های مالی بهتری بگیریم؟

👈 چگونه درآمد بیشتری داشته باشیم؟

👈 باورهای انسانهای ثروتمند | 10 باور ذهن ثروتمندترین انسان!

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ دیدگاه دربارهٔ «راز ثروت یهودیان | 4 راز مهم طبق تحقیقات معتبر»

  1. بنظرم یعودیان راهایی که منجر به خلق یک دستگاه یا ماشین یا برنامه ای که مردم برای بهتر زندگی کردن به آن نیاز دارند رو در اسرع وقت توسط نخبگان اقتصادی شناسایی و با ساخت آن و فروش آن علاوه بر کسب پول تمام آن را برای خود ثبت کرده و پولدار میشن،، راههای اصولی نیازهای آینده بازار از هر صنف و مرتبه ای رو خوب بلدن

 1. دین ما اسلام میگه تلاش کن وثروت بد نیست ودل بستن به ثروت بد است خوب زندگی کن ودرست زندگی کن به دیگران کمک کن ولی اینکه فقط فکر ذکرت درامد باشه درست نیست واینکه از نظر معنوی روی خودت کار کن وگرنه همین ثروت بلای جانت می شود غرق دنیات میکنه غرق اسراف تکبر غفلتت میکنه وامامان ما ثروتمندان زمان خود بودند ولی تابع هوای نفس خود نبودند وبرای همین چندین بار در طول عمرشان تمام ثروت خود را می بخشیدن وخودشان بسیار ساده زندگی میکردند کاملترین دین دنیا اسلام هست وان هم اسلام ناب محمدی که همان شیعه اثنی عشری است

  1. بله به این ده درصد عشریه میگن مسیحی ها نیز دارند این قاعده را خیلی هم به این اعتقاددارن تلبته که ما مسلمانها هم خمس یک پنجم داریم ولی این کجا و آن کجا….!

اسکرول به بالا