ترفندهایی برای استفاده بهتر از زبان بدن در سخنرانی و فن بیان

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on email
Share on whatsapp

سرفصل های مهم این مقاله:

اگر از شما بپرسند: «وقتی برای ایراد یک سخنرانی آماده می شوید، چقدر برای کار کردن با زبان بدن خودتان وقت می گذارید؟» چه می گویید؟

احتمالاً می گویید: «خیلی کم».

تقریباً همه ما بیشتر روی محتوای سخنرانی تمرکز می کنیم. این چیز بدی نیست؛ اما معمولا فراموش می کنیم بیشترین تاثیری که روی مخاطبین میگذاریم، با استفاده از زبان بدن ماست نه محتوا! با خواندن این مقاله، اهمیت زبان بدن در سخنرانی و تکنیک های جذاب تر شدن سخنرانی را می آموزید.

تحقیقات نشان میدهد که توانایی ما برای برقراری ارتباط موثرتر با مخاطبینمان و تاثیر روی آنها، به زبان بدن و نوع لحن و صدای خود، به شدت وابسته ایم. این وابستگی آن چنان زیاد است که محتوای سخنرانی از نظر اهمیت در رده سوم قرار می گیرد و فقط 7 درصد تاثیرگذار است.
در حالی که صدا با 38 درصد، رتبه دوم و زبان بدن با تاثیر 55 درصدی رتبه اول را تحت سلطه خود دارند.

 

ترفندهایی برای استفاده بهتر از زبان بدن در سخنرانی و فن بیان

 

چرا زبان بدن تا این اندازه اهمیت دارد؟

زبان بدن، تاثیرگذارتر از محتواست! تا به حال برای شما پیش آمده که ایمیل یا پیامکی برای کسی فرستاده باشید و گیرنده آن، منظورتان را اشتباهی فهمیده باشد؟ خیلی مواقع فراموش می کنیم که لغات و واژه ها، بدون احساسات، پوچ و بی معنی هستند!

 

در هر دوره ای از آموزش مهارتهای سخنرانی، از شرکت کنندگان میخواهیم که به یاد ماندنی ترین و بهترین ارائه هایی که در طول زندگیشان دیده اند (چه خوب و چه بد) به یاد آورند. بسیاری از آنها از استاد دانشگاه یا رئیسشان مثال می زنند. سپس از شرکت کنندگان میخواهیم که ویژگی های برجسته یا چیزی که در ذهنشان ماندگار شده است را به یاد آورند. هیچوقت نشنیده ایم که کسی بگوید: «محتوای فلان سخنرنی حیرت انگیز بود».

 

ترفندهایی برای استفاده بهتر از زبان بدن در سخنرانی

 

اغلب اوقات نکته ای که مورد توجه شرکت کنندگان قرار گرفته است خود سخنران، شیوه بیانش یا روش های خاص او برای انتقال محتویان سخنرانی بوده است. برخی از این روش ها شوخی، تعریف یک خاطره عالی، ارتباط چشمی در سخنرانی، توضیحات مفید و مختصر، شخصیتی گیرا و مثال هایی مثل تعریف یک داستان بوده است.

 

بنابراین به تحلیل استراتژی هایی می پردازیم که با استفاده از آنها تاثیر بهتری روی مخاطبان خواهید داشت. ویژگیهای بدی که ممکن است شما را از برقراری یک ارتباط موثر باز می دارد، مخفی می کنید و همینطور، ویژگی هایی که توانایی های شما را بهبود می بخشد، افزایش می دهید.

 

هدف نهایی شما این است که تاثیری مثبت روی مخاطب خود بگذارید. برای رسیدن به این هدف، باید نقاط قوت و قابل بهبود خود را در نظر بگیرید. اینکه روی نقاط قوتتان بیشتر وقت بگذارید بهتر است تا نقاط ضعفتتان را بهبود ببخشید. در واقع بهبود نقاط قوت، مهم تر از بهبود نقاط ضعف است.

استفاده از زبان بدن در سخنرانی و فن بیان روزمره

 

این استراتژی های ساده زبان بدن را به کار بگیرید تا سخنرانی موثرتری داشته باشید…

از تکنیک‌های فوق العاده زیر در زمینه زبان بدن بهتر برای فن بیان و سخنرانی استفاده کنید:

 

1- در همان 90 ثانیه اول، توجهات را جلب کنید

90 ثانیه اول، یک برهه زمانی بسیار حساس و سرنوشت ساز است.

شما در همان ده ثانیه اول، با استفاده از محتوای سخنرانی و زبان بدن، می توانید کنترل کامل سخنرانی را در دست بگیرید و قدرت فن بیان‌تان را به نمایش بگذارید. هرگز این لحظات طلایی اولیه را دست کم نگیرید و برایش برنامه های ویژه ای داشته باشید.

مثال: وقتی به روی سن رسیدید، چانه و سر خود را بالا بگیرید، به تمام حضار نگاهی بیندازید، یادداشتهای خود را روی میز بگذارید، به همه لبخندی زیبا بزنید و از آنها تشکری کوتاه کنید که برای شنیدن حرف های شما وقت گذاشته اند.

اگر میخواهید حرفه ای تر از این عمل کنید، مقدمه ای جالب (و یا حتی کمدی) مرتبط با موضوع طراحی کنید و در ابتدای سخنرانی خود بگویید.

این شروع می تواند آماری و عددی هم باشد؛ مثلا در ابتدای یک سمینار در مورد بیماری ایدز، چند آمار منحصر به فرد به حضار بدهید. اینکه چه تعداد بیمار ایدزی در کشور وجود دارد، چگونه تفکیک شده اند و چند درصد از ایدزی های جامعه از بیماری خود خبر ندارند!

 در همان 90 ثانیه اول، توجهات را جلب کنید - زبان بدن در فن بیان و سخنرانی

 

2- حتی اگر کاملا آماده و مسلط نیستید، حفظ ظاهر کنید!

یک ضرب المثل هست که می گوید: «اگه بلد نیستی، اداشو دربیار!»

منظور این است که گاهی اوقات بهتر است با حفظ ظاهر، اعتماد بقیه را به دست بیاوریم. نه اینکه ادای فهمیدن دربیاوریم اما می توانیم با یک ژست به موقع و حرفه ای، وانمود کنیم که کاملاً اوضاع تحت کنترل است.

مثلا اگر مضطرب هستید، اشکالی ندارد؛ اما به عنوان یک سخنران حرفه ای، نباید حس اضطرابتان را حضار بدانند.

بنابراین، تمرین کنید که بتوانید خود را کاملاً حرفه ای نشان دهید.

همانطور که در مقالات پیشین گفتیم، هیچ چیز جای تمرین زیاد را نمی گیرد. تمرین، تمرین و تمرین!

 

3- قرص و محکم بایستید

اگر یک سخنران حرفه ای هستید اما پیش خود می گویید: «ایستادن که دیگه مهم نیست. آموزش هم نمیخواد» متاسفانه باید بگوییم هنوز به سطح عالی نرسیده اید. در بسیاری از مواقع، نوع نشستن و ایستادن ما، با نوع محتوایی که ارائه می دهیم، همخوانی و تناسب ندارد. با قوز کردن یا پایین نگه داشتن سر، نمیتوانید تاثیر مثبتی که انتظارش را دارید، روی حضار بگذاید.

برای اینکه درست بایستید: از دوست یا همکارتان بخواهید بهترین وضعیت ایستادن شما را بگویند، برای این کار روبروی او بایستید، چانه خود را کاملا پایین ببرید، سرتان را آهسته بالا بیاورید و از او بخواهید وضعیتی که اعتماد به نفس بیشتری ظاهراً دارید را به شما بگویند. اگر چانه شما خیلی بالا باشد، ممکن است از خودراضی یا خودخواه به نظر بیایید و اگر خیلی پایین باشد مضطرب و بی اعتماد به نفس!

در مورد پشت و شانه های خود، فرض کنید که یک عروسک خیمه شب بازی هستید و با یک نخ که به سر شما وصل شده، کنترل می شوید.

اگر شخصی این نخ را بکشد قدتان بلندتر نمیشود اما میتوانید وضعیت های متفاوتی به خود بگیرید. پشت خود را صاف نگه دارید. صاف نگه داشتن کنار شانه ها کمی دشوارتر است. از دوستتان بخواهید به شما بگوید که شانه هایتان را زیادی رو به جلو خم کرده اید یا رو به عقب.

این بار از او بخواهید پشت سرتان بایستد. دستش را روی شانه شما قرار دهد و با انگشت شستش فشار دهد. در عین حال از او بخواهید با دست هایش کمی شما را به عقب بکشد. اگر بدون جلو دادن سینه بتوانید شانه هایتان به عقب کشیده می شود، باید وضعیت شانه ها را تغییر و برای این کار بیشتر تمرین کنید.

 

4- ساکن نباشید، اما زیاد هم حرکت نکنید

شما حتما میدانید که یک جا ایستادن خیلی جالب نیست؛ اما شاید باز هم این کار را تکرار می کنید. یک ترفند جالب این است که یک چسب از زمینی که رویش ایستاده اید تا حضار بکشید به طوری که آنها نبینند. بعد ببینید چند بار این نوار چسب را طی می کنید، به نزدیکی حضار می روید و برمیگردید. این نوار چسب را در چند جهت مختلف بچسبانید. وقتی ارائه خود را آغاز کردید، به جهت های مختلف راه بروید. اما اصلا در این کار زیاده روی نکنید که چشم های مخاطبین خسته نشود.

 

ساکن نباشید، اما زیاد هم حرکت نکنید

 

5- از دست های خود استفاده کنید

به آسانی می توانید با استفاده از دستهایتان، شخصیت و جذابیت خود را به نمایش بگذارید. در واقع دست ها، ابزارهای مهم دیداری هستند. مردم همیشه می پرسند: «با دست هایمان دقیقا در هنگام سخنرانی چه کنیم؟»

پاسخ این است: «از آنها استفاده کنید»

شما می توانید دست ها را در جیب بگذارید و یا به کمرتان بزنید. ولی بهتر است که برای تاثیرگذاری بیشتر، آنها را هدر ندهید.

عمق و گستردگی سخنرانی خود را باید بتوانید با دست های خود نشان دهید. مجددا می توانید از همکاران خود برای تمرین، مشورت بگیرید. حالا یکی از سخنرانی هایتان را تصادفاً انتخاب کنید و به دقت ببینید که در کدام بخش ها می توانید از دست هایتان برای انتقال مفاهیم استفاده کنید.

 

کارهای ممنوعه در زبان بدن در سخنرانی و فن بیان

افرادی که خوب صحبت می‌کنند معمولاً افرادی هستند که هم کلام زیبایی دارند و هم زبان بدنشان به خوبی به کلام آنها کمک می‌کند. ما به عنوان یک سخنران باید زبان بدنمان را تقویت کنیم.

در ویدئوی زیر اهمیت زبان بدن و کارهای ممنوعه در هنگام استفاده  از زبان بدن توضیح داده شده است.

در این ویدیو با کارها، رفتارها و حرکاتی که در جزو زبان بدن ما طبقه‌بندی می‌شوند آشنا شده، به توضیح اهمیت زبان بدن در سخنرانی می‌پردازیم و کارهای ممنوعه هنگام بهره‌گیری از زبان بدنمان را می‌شناسیم.

طبیعی است انجام ندادن این کارهای ممنوعه تأثیر به‌سزایی در ارتقای کیفیت زبان بدن و متعاقباً سخنرانی یک سخنران خواهد داشت. مطمئناً با رعایت اصول کلی در استفاده از زبان بدن و رعایت نکات ممنوعه می‌توانیم اثرگذاری صحبت خود را تا حد زیادی افزایش دهیم.

 

امیدوارم با دیدن این ویدیو به اهمیت زبان بدن پی ببرید و با انجام ندادن کارهای ممنوعه زبان بدن بهتری داشته باشید و سخنرانی زیباتر و قدرتمندتری ارائه کنید. شما می‌توانید این ویدئو را از قسمت پایین مشاهده کنید و یا روی لینک دانلود کلیک کنید.

 

 

افسانه منسوب به پروفسور آلبرت محرابیان در مورد ارتباطات و زبان بدن

بسیاری از مدرسان موضوعات ارتباطی علی الخصوص زبان بدن، یک اشتباه بزرگ را مرتکب می‌شوند و آن مربوط است به تحقیقی که پروفسور آلبرت محرابیان انجام داده است در مورد زبان بدن و ارتباطات غیر کلامی. امیدوارم که با این نظریه ارتباطی آشنا باشید تا چنینن مشکلی برای شما پیش نیامده باشد….

دوستان عزیز و گرامی سلام! در این ویدئو قصد دارم اشتباه بزرگی که بسیار از مدرسان ارتباط و زبان بدن مرتکب آن می‌شوند را توضیحح دهم.

امیدوارم که مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد:

هشدار!

این ویدئو به معنی بی اعتبار بودن تحقیق ارزشمند پروفسور محرابیان نبوده و قصد تغییر برداشت های غلط نسبت به این تحقیق علمی و صحیح را داشته. امیدوارم این انتقاد طنز گونه دچار کژفهمی و یا برداشت غلطی مبنی بر نبود اعتبار تحقیق پروفسور محرابیان نباشد.

 

مقاله ها و محصول مرتبط در مورد زبان بدن

👈 زبان بدن چیست؟ تکنیک‌های زبان بدن

 👈 5 راز کاربردی زبان بدن افراد با اعتماد به نفس بالا

 👈 5 نکته درباره زبان بدن برای پیشرفت شغلی

 👈 چطور با زبان بدن، مچ دروغ‌گو را بگیریم؟!

 

 

مهم‌ترین تکنیک‌های زبان بدن، مهم‌ترین رازهای زبان بدن

در دوره‌ای کامل و جامع!

کلیک کنید:

زبان بدن و تکنیک های زبان بدن در سخنرانی و حرف زدن

۲ دیدگاه دربارهٔ «ترفندهایی برای استفاده بهتر از زبان بدن در سخنرانی و فن بیان»

 1. درود شغل بنده ارائه مشاوره ملکیست و خیلی نیاز به آموزش زبان بدن اما آموزش کاربردی دارم و مطالب شما بنده را جذب کرد متشکرم

  1. بیشتر از یک نفر.

   سلام دوست عزیز
   از شما ممنونیم که مجموعه بیشتر از یک نفر رو برای رشد و یادگیری خودتون انتخاب کردید.
   خوشحالیم که مقاله ترفندهایی برای استفاده بهتر از زبان بدن برای شما کاربردی بوده.
   ما رو در جریان موفقیت هاتون قرار بدید.
   موفق و بیشتر از یک نفر باشید …

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا