گزارش جلسه ی دوازدهم دوره ی استادی 3

سرفصل های مهم این مقاله:

گزارش جلسه ی دوازدهم دوره ی استادی 3

جلسه ی دوازدهم  دوره استادی 3 در تاریخ ششم دیماه سال 1396 برگزار شد.

 دراین جلسه ی استادی هم مانند تمام جلسات استادی دوستان با انرژی زیادی در کلاس حاضر شده اند.

در این جلسه استاد در مورد یکی از مهم ترین مباحث در زمینه ی سخنرانی برای ما شرگت کنندگان دوره ی مدرسه ی استادی 3 صحبت های شیرین و عمیقی داشتند.

یک مهمان ویژه هم داشتیم در این جلسه.یکی از مدرسان عالی کشور.دکتر محمد سیدا که یک چهره ی شناخته شده در زمنه ی آموزش هستند.

مثل همه ی جلسات استادی، استاد بهرام پور در ابتدای کلاس با انرژی فوق العاد ه بالایی وارد شدند و بعد از سلام و علیک با ما شرکت کنندگان جواب دادن به سوالات شرکت کنندگان را شروع کردند.

گزارش جلسه ی دوازدهم دوره ی استادی 3

هر جلسه شرکت کنندگان دوره ی مدرسه ی استادی 3 با انبوهی از سوالات جدید و چالشی در کلاس ها حاضر می شوند و سوالات خودشان را می پرسند و استاد بهرام پور هم با حوصله به سوالات پاسخ می دهند و ما شنوندگان هم هضم تجربه می کنیم.

گزارش جلسه ی دوازدهم دوره ی استادی 3

یکی از کاربردی ترین مفهوم هایی که با آن ها آشنا می شوید،هضم تجربه است که در تمام مراحل زندگی مورد استفاده است.

هضم تجربه یعنی:از اعمال و رفتار دیگران در هر زمینه ای درس بگیریم و فلسفه ی آن رفتار را متوجه شویم و خودمان آن اشتباهات را انجام ندهیم یا اگر مورد موفقیت آمیزی انجام داده است،آن مورد را با توجه به موقعیت و شرایط خودمان اجرایی کنیم.

ابتدا استاد بحران ها را به سه دسته تقسیم کردند:

بحران های مربوط به سخنران

بحران های مربوط به محیط

بحران های مربوط به مخاطب

گزارش جلسه ی دوازدهم دوره ی استادی 3

سپس از ما شرکت کننده ها خواستند که یک دقیقه فکر کنیم که چه بحران هایی ممکن است در سخنرانی برای ما پیش بیاید؟

بعد از یک دقیقه فکر کردن از ما خواستند که بحران ها را بیان کنیم.حدود 20 دقیقه به بیان بحران ها پرداختیم،از زمین خوردن سخنران حین سخنرانی تا اعتراض مخاطبان یا دستگیر شدن سخنران بر روی سن به علت ممنوع السخنرانی بودن.

احتمال وقوع بحران در سخنرانی ها بسیار کم است اما ترس از آن وجود دارد،دقیقا مثل ترس از پرواز با هواپیما است.احتمال تصادف و مرگ با خودرو چندین برابر بیشتر از احتمال سقوط هواپیما است اما باز هم برخی از پرواز با هواپیما ترس دارند،ترس از بحران هم دقیقا همین طور است.

بعد از شروع به تعریف بحران کردیم،ببینیم اصلا بحران چه چیزی است:

گزارش جلسه ی دوازدهم دوره ی استادی 3

بحران یعنی شرایط برنامه ریزی نشده و پیش بینی نشده را بحران می گویند.

بحران ها جزیی از کار سخنران هستند و اگر این بحران ها وجود نداشتند کار سخنرانی بسیار آسان بود و همه سخنران می شدند. و سخنران ها باید این بحران ها را بپذیرند و برای آن آماده شوند،نمی شود شما سخنران باشید و این بحران ها را در نظر نگیرید.

گزارش جلسه ی دوازدهم دوره ی استادی 3

 

استاد در این جلسه بر خلاف که همه ی سوالات را در زمان خاصی از جلسه جواب می دادند در این جلسه گفتند شما هر زمانی که بخواهید می توانید دست خود را بالا آورده و سوالتان را بپرسید اما به شرط زیر:

گزارش جلسه ی دوازدهم دوره ی استادی 3

 

برای مثال یک سری از چالش ها واقعا قابل پیشگیری است بحران زمان است،مثلا اگر دیر رسیدم چه کاری باید انجام دهم؟

جواب طبیعی است باید زمانتان را طوری تنظیم کنید که قبل از زمان تعیین شده در محل سخنرانی خود باشید.این مورد بسیار ساده قابل پیش بینی و قابل پیش گیری است.

گزارش جلسه ی دوازدهم دوره ی استادی 3

یکی از باورهای اشتباه که افراد در زمینه ی سخنرانی این است که افراد تپق نباید بزنند،اما در حقیقت این طور این نیست و تپق زدن در هر نیم ساعت می شود گفت که طبیعی است.

یعنی اصلا قرار نیست طبق نزنیم اما باید پشت سر هم تپق نزنیم.

تپق های ریز را می  توان رد کرد و از آن گذر کرد،اما اگر تپق بزرگ بود می توان آن را دست مایه طنز کرد و تکرار کرد تا شرکت کننده ها بیشتر بخندند.

برای یاد گرفتن مهارت های فن بیان روی لینک زیر کلیک کنید

فن بیان خود را چگونه تقویت کنیم؟

 

یک نکته ی بسیار جالب که استاد در زمینه ی مدریت زمان توسط سخنران بیان کردند این بود که اگر زمانی در سخنرانی های خود زمان کم آوردید و قسمتی از بحث باقی ماند باید برای جبران ادامه ی محتوا را در یک سمینار جداگانه یا یک وبینار ارائه دهید،اما بهتر است یک هدیه ی اضافی هم به مخاطبین بدهید،مثلا یک فیلم آموزشی اضافه دهید.

 

گزارش جلسه ی دوازدهم دوره ی استادی 3

 

در ادامه توضیح دادند که اگر در یک سالن پرژکتور تصویر را به درستی نمایش نمی داد و تصویر بسیار ضعیف بود چه کاری باید انجام دهیم؟

 

گزارش جلسه ی دوازدهم دوره ی استادی 3

 

این یکی از چالش برانگیز ترین اتفاقاتی است که ممکن است برای هر سخنران اتفاق بیافتد.

در این مواقع باید چه کاری انجام دهیم؟

یکی از ترفند هایی که در این اتفاق می توان انجام داد،کم کردن نور محیط تا حدی است که بتوان تصویر را دید اما باید نکته ی مهمی را رعایت کرد،آن نکته چیست؟

نباید سالن کاملا تاریک شود چون بر روی  شرکت کنندگان تاثیر منفی دارد و آن ها خوابشان می گیرد و توجه به سخنرانی را از دست می دهند.

 

نکته ی دیگری که در این موارد می توان استفاده کرد،باید زمان اسلاید سازی از رنگ هایی استفاده کرد که نمایش آن توسط پرژکتور بسیار راحت تره باشد،مثلا استفاده از رنگ های متضاد مثل سیاه و سفید.

 

 

 

 سپس دکتر محمد سیدا وارد سالن شدند.

گزارش جلسه ی دوازدهم دوره ی استادی 3

 

ایشان از استادان برجسته در ایران هستند که تاثیرات زیادی در کیفیت دوره های آموزشی کشور داشتند،برای مثال در دهه ی 70 شمسی ایشان با ارائه ی آموزش های و فیلم های باکیفیت بالا در زمان خود به افزایش سطح کیفیت آموزش کمک کردند.

ایشان را با آموزش تند خوانی و تقویت حافظه می شناسند.

 

در مورد داستان این که چطور وارد صنعت آموزش شدند توضیح دادند.این که چطور با خواند یک کتاب از هری لوراین زندگی شان تغییر کرد،البته توضیح دادند که مهم نیست چه آموزشی می بینید،مهم است که آموزش هایی که می بینید را عملیاتی کنید

 

 

دکتر سیدا توضیح می دادند که اگر جاده صاف باشد لذت بخش نیست و این بالا و پایین های مسیر است که مسیر را لذت بخش می کند.

 

توضیح دادند که کارخودشان را به صورت رسمی از سال 1372 شروع کردند.

 

به ما شرکت کنندگان استادی توصیه کردند که باید چرخ زندگی تان کرد باشد و به همه ی موارد در زندگی رسیدگی کرد،مثلا تفریح و معنویات و رسیدگی به خانواده و سلامتی شخصی باید کامل باشد.

 

 

شرکت کنندگان دوره ی استادی بسیار پر انرژی هستند و تشویق های جانانه می کردند،دکتر سیدا سیستم تشویق کردن جدیدی را به ما یاد دادند.

 

گزارش جلسه ی دوازدهم دوره ی استادی 3

اگر کسی را از شرکت کنندگان استادی دیدید می توانید از او در مورد سیستم تشویق کردن بپرسید.

 

گزارش جلسه ی دوازدهم دوره ی استادی 3

 

دکتر شیدا بهترین کتابی که خوانده اند و بسیار تاثیر بر زندگی ایشان گذاشته بودند را معرفی کردند.

این کتاب را در سال 64 مطالعه کرده اند و بسیار هم بر زندگی ایشان تاثیر گذار بوده طوری که فکر احساس می کردند به تمام رویاهایشان دست پیدا کرده اند.

کتاب قدرت فکر جوزف مورفی

ایشان این نکته را خاطر نشان کردند که در حال حاضر کتاب هایی بسیار کامل تر موجود هستند.

دکتر سیدا این نکته ی مهم را بیان کردند که شاید بسیاری از افراد کتاب قدرت فکر جوزف مورفی را مطالعه کرده باشند اما نتیجه نگرفته باشند،دکتر سیدا نکته ی مهمی که باعث آموزش دیدن خودشان می شد را عمل کردن به تمام آموزش های کتاب بود.

گزارش جلسه ی دوازدهم دوره ی استادی 3

 

در مورد تولید علم صحبت کردند که سرعت تولید علم بسیار بالا رفته و نکته های بسیار جالبی را به ما یادآوری کردند،آن این بود که تمام مطالبی را که یاد می گیرید به کار بگیرید و توقع نداشته باشید با گذراندن یک دوره تبدیل به مدرس شوید بلکه باید مطالب را عملی کنید.

 

گزارش جلسه ی دوازدهم دوره ی استادی 3

 

گفتند که در مواجه با سختی ها روحیه ی خود را از دست ندهید و به دنبال راه حل برای مسائل خودتان باشید.

گزارش جلسه ی دوازدهم دوره ی استادی 3

 

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا