گزارش جلسه چهارم مدرسه استادی 5 ؛ فلسفه زندگی ما

سرفصل های مهم این مقاله:

جلسه چهارم مدرسه استادی 5 در تاریخ 23 فروردین ماه در سالن دانشگاه روانشناسی برگزار شد.
با هم گزارشی کوتاه ازآنچه در جلسه چهارم مدرسه استادی 5 گذشت می‌خوانیم.
پیشنهاد می‌کنم گزارش سه جلسه اول مدرسه استادی 5 که در تاریخ 2 و 3 اسفندماه 1397 و 22 فروردین ماه 1398 برگزار شده بود را از لینک‌های زیر مطالعه کنید:

مدرسین جلسه چهارم مدرسه استادی 5

تدریس جلسه سوم بر عهده دو مدرس بود. اولی استاد سعید وفایی سخنران و مدرس است که تجربه صدها ساعت جلسات آموزشی در مؤسسات، دانشگاه‌ها و شرکت‌های خصوصی و سازمان‌های دولتی را دارد و بیش از 50 هزار نفر ساعت آموزش داده است. آقای وفایی حدود 16 سال است که در فضای کسب و کار به صورت فعال حضور و حدود 14 سال نیز تجربه آموزش و سخنرانی و مشاوره دارد.
او به گفته خودش «تلاش می‌کند تا به مسائل با نگاهی متفاوت بنگرد و معتقد است در بسیاری از اوقات، افراد سرگرم حل مسائلی هستند به امید بهبود وضعیت موجودشان، در حالی که شاید متوجه ریشه یا اصل مسئله نشده باشند»
او به افراد کمک می‌کند نگاهی بازتر و خلاقانه‌تر به مسائل و چالش‌هایشان داشته باشند و با کشف لایه‌های زیرین هر مسئله آن را از جای درست حل کنند.

سعید-وفایی

دومین مدرس که قرار است امروز ساعات بعدازظهر را به دوستان آموزش دهد، استاد رضا غفار زاده است. او مهندس عمران است و مدرس سخنرانی و فن بیان است و تجربه صدها ساعت آموزش تخصصی در این حیطه را دارد. آقای غفار زاده همچنین مؤلف یک جلد کتاب به نام «چطور یک مهندس 5 ستاره شویم؟» است.

غفارزاده

آغاز جلسه چهارم مدرسه استادی 5؛ ورزش، دعا، شکرگزاری

بعد از صرف صبحانه‌ای مقوی، دوستان شرکت‌کننده روی صندلی‌هایشان آرام گرفتند تا مهیای آموزش شوند. در ابتدای مراسم، شکرگزاری به درگاه خداوند متعال انجام شد. سپس استاد موسویان، با تیپ ورزشی به روی سن آمد تا نرمش‌های صبحگاهی و هوازی خودش را با بقیه دوستان به اشتراک بگذارد.
سپس آیاتی از قرآن تلاوت شد و سرود ملی کشورمان در سالن محل برگزاری مدرسه استادی، طنین‌انداز شد.

سعید وفایی و فلسفه زندگی

سعید وفایی برای این جلسه تدریس «فلسفه زندگی» به روش‌های جدید را آماده کرده بود.
ابتدای جلسه، به این موضوع پرداخته شد که اصلاً فلسفه زندگی ما انسان‌ها چیست؛ چرا به دنیا آمده‌ایم و آمدنمان بهر چه بوده است؟
استاد وفایی گفت که انگیزه و انرژی را باید از درون خود جستجو کنیم، نه از بیرون وجودمان!
او از دوستان خواست موفقیت را تعریف کنند و از نظر خودش یکی از بهترین تعاریفی که برای موفقیت بیان شده تعریفی است که دکتر دی پاک چوپرا در کتابش آورده است: «موفقیت یعنی گسترش مدام شادمانی، تحقق فزاینده اهداف ارزشمند و تجربه اعجاز و شکوفایی الوهیت درون»

او تعریف جالبی از موفقیت از نگاه «دکتر دی پاک چوپرا» را ارائه کرد:
«گسترش مدام شادمانی و تحقق فزاینده هدف‌های ارزشمند و تجربه اعجاز و شکوفایی الوهیت درونمان»

 

سعید-وفایی-کیست؟

10 قانون زندگی‌ات را بنویس

سعید وفایی از دوستان خوب شرکت‌کننده در جلسه چهارم مدرسه استادی 5 خواست ده قانون زندگی‌شان را بنویسند.
همچنین او از آن‌ها خواست لیستی از چیزهایی که فکر می‌کنند در آن استعداد خوبی دارند را در بیاورند.
او می‌خواست به همه این درک را بدهد که جایگاه کنونی‌شان، همان جایگاهی است که باید باشد، اما درجا زدن در این جایگاه چیزی جز شکست به همراه ندارد. او برای همین هم از حضار خواست لیستی از استعدادهایشان تهیه و مکتوب کنند. استاد وفایی، همه مخاطبان را با بحث‌ها درگیر می‌کردند و تا جایی که زمان اجازه می‌داد، سعی در مشارکت همه شرکت کنندگان داشتند.
جمله طلایی سعید وفایی این است:

«این لحظه همان گونه است که باید باشد!»

معرفی کتاب برای این بخش از سخنرانی
«هرگاه باور کنید می‌بینید» از وین دایر

وین-دایر

چه راهی را در زندگی باید برگزینیم؟

استاد سعید وفایی، همرنگ جماعت شدن را راه خوبی برای موفقیت نمی‌داند. او توصیه می‌کند «در مسیر جنگلی زندگی، از راهی برو که کم گذرتر است و هرکسی آن را انتخاب نمی‌کند»
او برای اینکه به حضار جهت انتخاب مسیر زندگی‌شان، انگیزه بدهد، جمله‌ای زیبا از گاندی نقل می‌کند: «ابتدا تو را نادیده می‌گیرند، بعد به تو می‌خندند، بعد با تو می‌جنگند و آنگاه تو پیروز می‌شوی!»

سعید وفایی و 5 اصل محبوبش!

اصول پنج‌گانه بنیادین ریکی، مهم‌ترین بخش سخنرانی امروز آقای وفایی بود.
این اصول، تمرین باطنی است که در سال 1922 توسط میکائو اوسویی یک راهب ژاپنی، ابداع شد. این روش بیان می‌کند که هر فردی با رعایت این 5 اصل می‌تواند به یک انسان خالص و کامل تبدیل شود.

سعید-وفایی

اصل اول: فقط برای امروز خشمگین نباش!

خشمگین نبودن یعنی جاری و زلال بودن، یعنی لزومی ندارد روی هرچیزی در این جهان کنترل داشته باشیم؛ یعنی اینکه هر اندازه آگاه‌تر شویم، خشم‌های درونی‌مان کاهش می‌یابد. در این اصل، هرگونه ناهماهنگی ظاهری، نشانه‌ای از ناهماهنگی باطنی است؛ بنابراین در این اصل به هماهنگی و نظم‌های ظاهری تأکید زیادی می‌شود.
آقای وفایی با ذکر خاطراتی از جذب وضعیت‌های منفی، گفت که هر اندازه آدمی در برابر وضعیت‌های مختلف مقاومت کند، آن را به سوی خود جذب می‌کند.
او توصیه کرد ما هم مثل خداوند ستارالعیوب و بخشنده باشیم تا خشم‌های درونی‌مان، از بین برود.

اصل دوم: فقط برای امروز نگران نباش!

ریکی به صورت ساده می‌گوید ما انسان‌ها نباید برای چیزهایی که نفوذی روی آن نداریم، نگران باشیم. استاد وفایی در این بخش، حلقه‌های نفوذ را معرفی کرد و توصیه کرد که در مصرف انرژی‌مان خسیس باشیم و آن را تنها برای مهم‌ترین بخش‌های زندگی مصرف کنیم.
او قضاوت و وابسته کردن حس و حال به نظر دیگران را دو موضوع منفی دانست و تأکید کرد که در هرمکانی باید نقش مخصوص به خود را بازی کنیم.
یک تمرین جالب تمرکزی به نام تمرین «آوووممم» هم برای دوستان در نظر گرفته شد که با نظرسنجی بعد از این تمرین، تأثیر آن به خوبی مشخص شد.
آقای وفایی همچنین به پذیرش مسئولیت به صورت 100 درصد (و نه 99 درصد) تأکید کرد و قانون مرغابی –عقاب را به صورت تمثیلی از برداشت ما انسان‌ها از زندگی حیوانات برای دوستان گفت که اتفاقاً با استقبال بسیار خوبی هم مواجه شد.

معرفی کتاب برای این بخش
وجود متعالی انسان

 کتاب ملت عشق
 اعتماد به نفس از باربارا دی آنجلیس

معرفی-کتاب

 

ملت-عشق

اصل سوم: فقط برای امروز خوب کار کن!

در ابتدای آموزش این اصل، استاد وفایی پرسش جالب را به نظرسنجی گذاشت. او از حضار پرسید آیا اگر همین الان 100 میلیارد تومان پول به شما بدهند، کار و شغلت را رها می‌کنی یا آن را ادامه می‌دهی؟
بعضی گفتند ادامه می‌دهند و بعضی گفتند دست از کار می‌کشند. با این روش، مشخص می‌شود که چه کسانی به شغلشان عاشقانه می‌پردازند و چه کسانی از سر اجبار آن را انجام می‌دهند.
یکی از دلایلی که شغل‌های خود را دوست نداریم، این است که برای پول کار می‌کنیم. آقای وفایی پیشنهاد داد که به جای کار کردن برای پول، تنها برای خلق ارزش کار کنیم. پول خود به خود خواهد آمد.
او در این بخش از زندگی مورچه‌ها و درس‌هایی که از آن می‌گیریم، مثال زد.

معرفی کتاب برای این بخش:
برتری خفیف
 کتاب اثر مرکب

برتری-خفیف

 

اصل چهارم: فقط برای امروز سپاسگزار باش

هدف استاد وفایی در این بخش یادآوری تمام داشته‌ها و نعمت‌هایی است که در زندگی داریم و از آن‌ها غافل هستیم.
او گفت خوشحالی‌تان را به تعویق نیندازید و جمله‌ای از جیم ران را در این زمینه نقل قول کرد: «اگر می‌خواهی بیشتر داشته باشی، بیشتر باش»!

اصل پنجم: فقط برای امروز با همه مهربان باش

اصل عاطفی پنجم، مهربانی بود. استاد وفائی دل و قلب ما را به خانه‌های شیشه‌ای توصیف کرد و گفت یادتان باشد که همیشه در یک خانه شیشه‌ای زندگی می‌کنید و همه چیز شما آشکار است. او زندگی دلفین‌ها، کپورها و کوسه‌ها را با هم مقایسه کرد و توصیه کرد همه ما مثل دلفین‌ها، تعاملی زندگی کنیم، نه تهاجمی یا با نگاه برنده بازنده.

رضا غفار زاده و آموزش سخنرانی

آقای غفار زاده همانطور که گفتیم یکی از اساتید سخنرانی و آموزش آن است.
او امروز با موضوع «طراحی سخنرانی» در خدمت دوستان شرکت‌کننده و حاضر گرامی بود.
طراحی سخنرانی شامل «طراحی»، «شناخت» و «اجرای سخنرانی» است.
آقای غفار زاده از «هدف سخنرانی» گفت. او گفت سخنرانی بدون هدف مثل شلوار بدون کش می‌ماند!

غفارزاده

بدنه سخنرانی و انواع شروع برای سخنرانی

از دیگر مباحثی که در ادامه توسط رضا غفار زاده آموزش داده شد، آموزش نحوه شروع سخنرانی و پیکربندی سخنرانی بود. تمرینات صداسازی، چگونگی اقتدار در سخنرانی، ارتباط چشمی و تمریناتی برای صدا از جمله دیگر آموزش‌های کاربردی استاد غفار زاده بود.
آقای غفار زاده مباحث گسترده‌ای از سخنرانی را با مثال‌های تصویری، ویدئویی و کاربردی و بومی سازی شده، ارائه داد.

استادی

بخش‌های پایانی

جلسه چهارم مدرسه استادی 5 هم با کیفیتی بالا برگزار شد. دوستان شرکت‌کننده آن‌قدر در مباحث و آموزش‌ها غرق شده بودند که قصد رفتن نداشتند انگار!
اما آن‌ها باید می‌رفتند و تا جلسات بعدی تمرینات فراوان و البته دشواری را پشت سر می‌گذاشتند تا حسابی به آموزش‌دهندگانی توانمند و آتیه ساز تبدیل شوند.

استادی-5

 

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا