گزارش جلسه بیست و دوم مدرسه استادی 6 | ذهنیت بازاریابی 

سرفصل های مهم این مقاله:

وقتی تنها دو جلسه‌ی دیگر از دوره مدرسه استادی 6 باقی مانده است. جلسه بیست و دوم دوره مدرسه استادی 6 در روز جمعه بیست و سوم آبان ماه به صورت آنلاین و حضوری ساعت 8:30،  مثل همیشه بیشتر از یک نفری راس ساعتی برگزار گردید. با ما با گزارش جلسه بیست و دوم دوره مدرسه استادی 6 همراه باشید.

اقای پیام بهرام‌پور  مدرس جلسه بیست و دوم مدرسه استادی 6 بودند.

مباحث آموزشی جلسه بیست ودوم مدرسه استادی 6 ذهنیت بازاریابی، استراتژی قیمت گذاری، ماتریس انسف، ارتباط با برنامه گذارها و درآمد دلاری بود.

 

دوستان مدرسه استادی 6 چند ماه نخست را به صورت کامل روی توسعه فردی کار کردند. با مسیر عصبی آشنا شدند. تندخوانی و مایندمپ را آموزش دیدند. کتاب الکترونیک نوشتند. آموزش اینستاگرام دیدند. آموزش سواد رسانه‌ای دیدند. سایت خود را راه اندازی کردند. با اصول مقاله نویسی آشنا شدند و به منظور سئو سایت و ارزش به مخاطب هر هفته مقالات خود را در سایت آپلود کردند. با OVO آشنا شدند.آموزش مدل کسب و کار دیدند. با برندسازی آشنا شدند. آموزش فلسفه زندگی دیدند. با فلسفه پارتی سازی آشنا شدند. نویسنده کتاب چاپی خودشان شدند. وبینار برگزار کردند. طراحی آموزشی را فرا گرفتند. محصول صوتی و تصویری ساختند. با فروش حرفه‌ای آشنا شدند. همچنین هر هفته به صورت وبیناری تعدادی از دوستان تمرین سخنرانی داشتند که در خصوص فن بیان و صداسازی هم آموزش‌هایی داشتند.

 

تنها دو جلسه دیگر از دوره مدرسه استادی 6 باقی مانده است که در تاریخ 20 و 21 آذر ماه برگزار می‌شود.

نکات آموزشی ابتدایی جلسه بیست و دوم مدرسه استادی 6

در ابتدا  آقای پیام بهرام‌پور نظرسنجی جلسه قبل دوستان شرکت کننده مدرسه استادی 6 را بررسی کردند. بعد هم مثل همیشه نوبت به شکرگزاری یک دقیقه‌ای بود. البته شکرگزاری این جلسه با یک اسلاید جدید همراه بود. 

در جلسه 22 آقای بهرام‌پور قبل از آموزش مباحث اصلی به یک سری نکات خوب وکاربردی اشاره کردند. از جمله: OVO و CRO، افزایش سطح انرژی صبحگاه، نمودار فراموشی ابینگهاوس، دزدی علمی، روش بازاریابی AIDA (آگاهی Awareness/ علاقه Interest/ تمایل Desire / اقدام Action) و در نهایت هم به طور مفصل به روش‌های پیدا کردن پاسخ سوالات خودمان پرداخته شد. 

مداومت در آموزش عامل بیشتر از یک نفر شدن است…

آموزش ذهنیت بازاریابی با پیام بهرام‌ پور

بعد از نکات آموزشی ابتدایی جلسه بیست و دوم، حالا نوبت به آموزش داشتن ذهنیت بازاریابی بود. آقای پیام بهرام پور تاکید کردند که داشتن تخصص یک بخش است و این‌که ذهن بازاریابی داشته باشیم یک بخش مهم دیگر است. به همین دلیل است که مدرس خیلی خوبی می‌بینیم که درآمد کمی دارد؛ در حالی‌که مدرس متوسطی هم دیدیم که درآمد خیلی بالایی دارد.

بازاریابی چیست؟

دوستان مدرسه استادی 6 در ابتدا باید با تعریفی از بازاریابی آشنا می‌شوند. بازاریابی یعنی نیازهای مشتری را بشناسیم، به طریقی خدمات خود را با نیازهای آن‌ها منطبق کنیم و آن را بفروشیم. آقای بهرام‌پور بازاریابی را در سه کلمه خلاصه کردند: نیازسنجی، تبلیغات و فروش. لزوما بازاریابی نیاز به گذاشتن بودجه نیست (no budget marketing). 

باید بدانیم دقیقا چه چیزی را می‌فروشیم. وقتی ندانیم که چه چیزی می‌فروشیم سودی هم به دنبال ندارد. باید محصول را از چشم مشتری ببینیم. نیازها، خواسته‌ها، اولویت‌ها، ترس‌ها و اعتراضات مشتری را پیدا کنیم. نکته جالب این است که اگر بیشتر منفعت مشتری را در نظر داشته باشیم، منفعت ما خود به خود به دنبال آن می‌آید. آقای پیام بهرام‌پور مثال‌هایی از کوکاکولا، دیجی‌کالا، مک دونالد، یک شرکت مهاجرتی و خود مجوعه بیشتر از یک نفر برای دوستان مدرسه استادی 6 زدند. 

تایم دوم آموزشی جلسه بیست و دوم مدرسه استادی 6 به پایان رسید. قبل از اینکه دوستان به استراحت و ناهار بروند، آقای بهرام‌پور دوربین را به سمت شرکت‌کنندگان حضوری گرفتند تا دوستان آنلاین در وبینار بیشتر با آن‌ها آشنا شوند و چند نفر معرفی شدند… 

ساعت حدود 13 دوستان حضوری مجدد به سالن کوثر دانشگاه تهران و دوستان آنلاین به پشت سیستم وبینار کامیپوتر خود برگشتند. این بخش سیستم لیبمیک یا همان به اصطلاح میمون درونی آغاز شد. اگر این بخش فعال بشود ما خودخواه، ترسو، احساسی، بی‌منطق و واکنشی می‌شویم. بهترین راهکار مدیتیشن است. بعد از اشاره به این نکته دوستان به مدت سه دقیقه یک مدیتیشن از اپلیکیشن آرامیا را تجربه کردند.

استراتژی قیمت گذاری

در ادامه داشتن ذهنیت بازاریابی، دوستان در خصوص استراتژی قیمت گذاری آموزش دیدند. در ابتدا چند اشتباه رایج در قیمت گذاری بررسی شد که عبارتند از: قیمت ارزان‌تر یعنی فروش بیشتر، قیمت گران‌تر یعنی فروش بیشتر، بازار خیلی کوچک است و افراد آموزش گیرنده محدود هستند. کتاب استراتژی قیمت‌گذاری هم معرفی شد. 

یک اسلاید خیلی جالب برای استراتژی قیمت گذاری به دوستان مدرسه استادی 6 نشان داده شد که به خوبی سه موقعیت قیمتی بررسی شد. این سه موقعیت قیمتی عبارتند از: ارزان‌تر از بقیه، گران‌تر از بقیه و شکاف قیمتی بین رقبا

در استراتژی قیمت‌گذاری، قیمتی در نظر بگیریم که خود ما کاملاً به ارزش آن باور داشته باشیم…

سپس چند مثال زده شد و بعد دوستان حضوری و آنلاین جلسه بیست و دوم مدرسه استادی 6 مروری بر آن‌چه تا به اینجا آموختند داشتند.

ماتریس انسف

مطلب بعدی آموزشی جلسه بیست و دوم مدرسه استادی 6، ماتریس انسف یعنی یک استراتژی کسب و کار بود. به صورت جامع دوستان مدرسه استادی 6 در این بخش در خصوص نفوذ، توسعه بازار، توسعه محصول، تنوع بخشی محصول فعلی و محصول جدید در بازار فعلی و بازار جدید آموزش دیدند.

نفوذ 

در بخش نفوذ محصول به استراتژی فروش جانبی (Cross-sell)و استراتژی بیش فروشی  (Up-sell) اشاره شد. مثلا به رستوران می‌رویم، سفارش مرغ سوخاری می‌دهیم  و در کنار آن سیب‌زمینی و سالاد ویژه کلم به ما می‌فروشند که به آن (Cross-sell) می‌گویند. از طرف دیگر صندوقدار یا گارسن رستوران ممکن است پیشنهاد یک بسته مرغ‌ سوخاری خانواده را بدهد که تعداد مرغ‌سوخاری بیشتر به همراه سیب زمینی و قارچ و نوشابه دارد.  یعنی از مشتری می‌خواهد تا بودجه بیشتری اختصاص دهد این یعنی (Up-sell).

توسعه محصول

گزینه بعدی تولید محصول جدید یا بهبود محصول قبلی است. همچنین می‌توانیم گروهی از محصولات برای ارائه به بازار فعلی و بازار جدید در نظر بگریم.

توسعه بازار

استراتژی بعدی کسب و کار توسعه بازار است. باید بتوانیم بازار جدید و افراد جدید را پیدا کنیم. 

تنوع بخشی

می‌توانیم یک کسب و کار جدید داشته باشیم. محصولات خود را برای گروه‌ خاص در نظر بگیریم مثلا نوجوانان. اقیانوس آبی و اقیانوس قرمز در بازاریابی برای دوستان مدرسه استادی 6 توضیح داده شد. به عبارت ساده اقیانوس آبی بخشی است که در آن رقیب نیست. 

بیشتر بخوانید: استراتژی اقیانوس آبی چیست؟

از طرف دیگر، نقاط درد مشتریان را پیدا کنیم. ببینیم مشتری در کجا به زمین خورده است تا بتوانیم محصول و خدماتی برای او در نظر بگیریم. دوستان حضوری و آنلاین با خود مرور کردند که تا به اینجا از ماتریس انسف چه توشه‌ای برداشتند و بعد برای استراحت و پذیرایی رفتند.

ارتباط با برنامه گذارها

بعد از تدریس ذهنیت بازاریابی، استراتژی قیمت گذاری، ماتریس انسف نوبت به آموزش ارتباط با برنامه گذارها رسیده بود. آقای بهرام‌پور فرمول کلی ارتباط بر برنامه گذارها را توضیح دادند. 

برنامه گذار کیست؟

چه چیزی می خواهد؟ 

من چه ویژگی‌هایی داشته باشم؟ 

چطور باید از وجود من مطلع شود؟

بدترین روش مطلع شدن از من چیست؟

یک سورپرایز ویژه هم آقای بهرام‌پور مثل همیشه برای دوستان مدرسه استادی داشتند. این بار این سورپرایز تماس با آقای فخری، مدیر عامل شرکت خانه کیفیت ایرانیان، یکی از قوی‌ترین و بهترین مجوعه‌های آموزشی جنوب کشور بود. آقای فخری نکات خیلی خوبی برای ارتباط موثر با برنامه‌گذارها گفتند. آقای فخری اشاره کردند که این جمله تکراری را لطفا نگویید: “آیا می‌شود که من را دعوت کنید؟” به جای آن آقای فخری یک سری نکات گفتند که دوستان در نظر بگیرند تا توسط برنامه گذارها به صورت اتوماتیک بعد از مدتی دعوت شوند.

درآمد دلاری

آخرین مبحث آموزشی جلسه بیست و دوم مدرسه استادی 6، درآمد دلاری بود. آقای بهرام‌پور به عنوان اولین نکته گفتند که اول باید بلد باشیم از همان واحد پولی خودمان کسب درآمد داشته باشیم تا بعد بتوانیم به صورت دلاری کسب درآمد کنیم. حالا ببینیم چه مهارت‌هایی بلد هستیم: نوشتن مقاله، راه اندازی سایت، تولید محتوا، اسلاید سازی فوق حرفه‌ای،  پاورپوینت و غیره . فقط با یکی از مهارت‌هایی که یک مدرس بلد است می‌توان 500 دلار درآمد داشت. آقای تی جی واکر برای موفقیت رازی دارند:

“باید یک سری محتوای آموزشی ارزشمند و رایگان داشته باشیم.” 

خلاصه به شرکت کنندگان آموزش داده شد که چطور موقعیت‌های ایجاد درآمد دلاری برای خود خلق کنند. به عنوان آخرین نکته هم گفته شد که اگر دنبال درآمد دلاری هستید باید رفت و اقدام کرد؛ در خود مسیر کلی سرندیپیتی است.

نکات پایانی و اتمام  جلسه بیست و دوم مدرسه استادی 6

جلسه بیست و دوم دوره مدرسه استادی 6 در روز جمعه بیست و سوم آبان ماه با تدریس حرفه‌ای آقای پیام بهرام‌پور و تیم اجرایی قوی بیشتر از یک نفر حوالی ساعت 16:30 به پایان رسید. جلسه‌ای که دوستان آموزش ذهنیت بازاریابی، استراتژی قیمت‌گذاری، ارتباط با برنامه‌گذارها، درآمد دلاری دیدند به همراه کلی ریز نکات آموزشی. مثل همیشه هم آموزش به همراه جو خنده و طنز بود. آقای بهرام‌پور به عنوان آخرین مبحث آموزشی به استراحت واقعی تاکید داشتند. برای رسیدن به موفقیت باید بلد باشیم درست و وقعی استراحت کنیم. در طیف خاکستری قرار نداشته باشیم. استراحت کردن با موبایل نیست، گشتن در شبکه اینستاگرام نیست. بعد از هر 50 دقیقه هم برای یک بازدهی خوب باید استراحت داشته باشیم.

 گزارش جلسه اول مدرسه استادی 6 ؛ پیش به سوی رشد و یادگیری و تکامل…

  گزارش جلسه دوم مدرسه استادی 6 ؛ تازه داره جون می‌گیره…!

  گزارش جلسه سوم مدرسه استادی 6؛ وقتی همه «آنلاین» بودند!

  گزارش جلسه چهارم مدرسه استادی 6؛ غیرحضوری، اما موثر…!

 گزارش جلسه پنجم مدرسه استادی 6؛ همچنان پر انرژی ادامه می‌دهیم…

 گزارش جلسه ششم مدرسه استادی 6؛ از ضبط تا نقد

 گزارش جلسه هفتم مدرسه استادی 6؛ از پشت ماسک یا از پشت کامپیوتر؟

 گزارش جلسه هشتم مدرسه استادی 6؛ خداحافظ کامل گرایی، سلام اجایل

 گزارش جلسه نهم مدرسه استادی 6؛ همراه و همیار شدن با قلم و کاغذ

 گزارش جلسه دهم مدرسه استادی 6؛ نویسندگان بیشتر از یک نفری

 گزارش جلسه یازدهم مدرسه استادی 6؛ از پرده آخر کتاب نویسی تا اتیکت

 گزارش جلسه دوازدهم مدرسه استادی 6؛ سوت پایانی نیمه اول دوره

 گزارش جلسه سیزدهم مدرسه استادی 6؛ فول‌آپشن آموزشی از سخنرانی تا مدل کسب وکار و برندسازی

  گزارش جلسه چهاردهم مدرسه استادی 6؛ نوبت به ساخت محصول صوتی رسید

  گزارش جلسه پانزدهم مدرسه استادی 6؛ اینستاگرام، کوچینگ و هوش کلامی

  گزارش جلسه شانزدهم مدرسه استادی 6؛  تولید محصول ویدیویی

 گزارش جلسه هفدهم مدرسه استادی 6 | از تولید محتوای سایت و اینستاگرام تا متقاعدسازی حرفه‌ای

  گزارش جلسه هجدهم مدرسه استادی 6 | آموزش بازاریابی و مارکتینگ

  گزارش جلسه نوزدهم مدرسه استادی 6 | پارتی سازی و فسلفه زندگی

  گزارش جلسه بیستم مدرسه استادی 6 | تبلیغ نویسی و طراحی آموزشی

 گزارش جلسه بیست و یکم مدرسه استادی 6 | فروش حرفه‌ای

 گزارش جلسه بیست و سوم مدرسه استادی 6 | دوره استادی به ایستگاه پایانی نزدیک شد!

گزارش جلسه بیست و چهارم مدرسه استادی 6 | سوت پایان دوره ششم


دوره رایگان مهارت‌های فروش با سینا محمدیان

حالا که مباحث این جلسه در مورد فروش و بازاریابی بود، بد نیست در دوره رایگان مهارت‌های فروش که سینا محمدیان آن را تهیه کرده است هم شرکت کنید. این دوره رایگان پر از نکات ساده اما مهمی است که هرکسی به آن ها توجه کند، چند پله از دیگر فروشنده‌ها بالاتر است. روی لینک زیر کلیک کنید: 

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا