گزارش جامع دوره فن بیان و سخنرانی 88

سرفصل های مهم این مقاله:

هشتاد و هشتمین دوره جامع فن بیان و سخنرانی در مجموعه بیشتر از یکنفر برگزار شد.
دوره جامع فن بیان و سخنرانی توسط سه استاد برگزار میشود که 5 جلسه از آن را سروش صفدریان مدرس فن بیان؛ 1 جلسه را حمید وجکانی برای شخصیت شناسی؛ 1 جلسه را هم فرهاد لقایی مدرس صداسازی در این دوره بر عهده داشتند.
به گزارشی کوتاه از اتفاقاتی که در طی این 7 جلسه افتاد میپردازیم؛ همراه ما باشید…
 

دوره جامع سخنرانی و فن بیان

حضور بیشترازیکی ها در دوره جامع فن بیان و سخنرانی

یکی از نکات قابل توجهی که این دوره داشت حضور تعدادی از اعضای تیم بیشترازیک در این دوره بود، آنها هم در این دوره شرکت کردند تا بتونند سخنرانی های حرفه ای داشته باشند.
از جمله کسانی که در این دوره حضور داشت نگار بهرامی بود او بعد از چند روزی که از این دوره گذشت در جلسه آخر استادی 4 توانست ارائه بسیار خوبی درباره نحوه پاسخگویی به سوالات کاربران در ایمیل، نظرات سایت و اینستاگرام به شرکت کنندگان دوره استادی داشته باشد.

حضور بیشترازیکی ها در دوره جامع فن بیان و سخنرانی

 

برای خواندن جلسه بیست و سوم دوره استادی 4 روی لینک زیر کلیک کنید

یک راند تا پایان! – گزارش جلسه بیست و سوم مدرسه استادی 4
 

اکوسیستم سخنرانی

در جلسه اول به بحث اکوسیستم سخنرانی پرداخته شد؛ به شرکت کنندگان آموزش داده شد که اکوسیستم سخنرانی چیست و از چه قسمت هایی تشکیل شده، توضیح داده شد که اکوسیستم سخنرانی یعنی تمامی عوامل و فاکتورهایی که بر روی سخنرانی تاثیر میگذارد.
اکوسیستم سخنرانی به چهار قسمت تقسیم میشود شامل: خود سخنران، محتوایی که ارائه میشود، محیطی که سخنران و مخاطبین در آن قرار گرفتند و آخرین فاکتور هم مخاطبین هستند.
برای داشتن یک سخنرانی کامل، جذاب و البته حرفه ای و بدون استرس ما باید به خوبی این اکوسیستم را بشناسیم و به درستی در هنگام سخنرانی به کار ببریم.
 

اکوسیستم سخنرانی

چطور شخصیت شناسی را به مخاطب یاد می دهیم؟

ما در کلاس های سخنرانی و فن بیان، شخصیت شناسی را با چهار شیوه به مخاطب یاد می دهیم و در واقع از چهار زاویه آن را بررسی می کنیم.
جنبه اول از این چهار جنبه بررسی شد. در این رابطه به حضار عزیز یاد داده شد که با استفاده از آزمون های MBTI و آموزش های ابتدایی چطور می توانند تیپ های شخصیتی مخاطبین خود را حدس بزنند و بفهمند که آنها درونگرا هستند یا برون گرا.
مثلاً گفتیم که درونگراها معمولاً خیلی دیر به دیر سوال می پرسند، آرام صحبت می‌کنند و کمتر در بحث های کلاسی شرکت می‌جویند.
 

چطور شخصیت شناسی را به مخاطب یاد می دهیم؟

کنترل ترس در سخنرانی

در این جلسه در مورد ترس و استرس در سخنرانی صحبت شد، فیزیولوژی بدن انسان را در زمان استرس و ترس برای شرکت کنندگان توضیح داده شد اینکه چه اتفاقی در بدن رخ میدهد که ترس چگونه به وجود می آید و چه عواملی روی آن تاثیر دارند.
فراموش نکنید ترس و استرس در هنگام سخنرانی هیچ گاه از بین نمیروند و آن را نمیتوان حذف کرد اما ما باید آن را کنترل کنیم، با شناسایی عوامل میتوانیم ترس خود را مدیریت کنیم.

 

در هر دوره از فن بیان و سخنرانی کتاب های موفقیت و انگیزشی را به شرکت کنندگان معرفی می کنیم، کتاب های دست چین شده موفقیت را می تونید در لینک زیر ببینید

خرید کتاب 

صداسازی در سخنرانی

در صداسازی روی شناخت صدای خودمان و بهتر و رساتر کردن صدا کار کردیم، ابتدا با ریشه یابی مشکلات صدایی آگاهی هر فرد را راجع به صدای خود شخص بالا بردیم و سعی کردیم با داشتن آگاهی از مشکلات صدایی خودمان در رفع مشکلات اقدام کنیم اولین تمرین، تمرین درست گوش دادن بود که با یه اقدام کوچک در کلاس تمرین شد، سپس به نواحی مختلف تولید صدا در بدن پرداختیم که باز هم با کار عملی تمرین شد.
 

صداسازی در سخنرانی

 

چه عواملی هستند که باعث ایجاد ترس و استرس در سخنرانی می شوند؟

  • دیر رسیدن سخنران به محل سخنرانی
  • تسلط نداشتن بر محتوای سخنرانی
  • استرس اینکه شاید مخاطبین از محتوا خوششان نیاید
  • تپق زدن در سخنرانی

     

ABCC، شروع، بدنه و پایان سخنرانی

A ، شروع سخنرانی
B، بدنه سخنرانی
C، جمع بندی سخنرانی
C، دعوت به اقدام
در طی دو جلسه به شرکت کنندگان آموزش داده شد برای اینکه سخنرانی جذاب تر باشد باید چه کارهایی را انجام دهند و از چه مواردی میتوانند استفاده کنند. مثل داستان، پرسیدن سوال، استفاده از یک آمار عجیب، استفاده از یک نقل قول، شعر و یا یک حدیث؛ از مواردی هستند که شروع یک سخنرانی را جذاب میکند.

برای داشتن "شروع سخنرانی جذاب" روی لینک زیر کلیک کنید

چگونه در شروع سخنرانی بدرخشیم؟

 

مواردی مانند گفتن یک رزومه طولانی، گفتن مقدمه های نامربوط و طولانی و همچنین معرفی های طولانی از عواملی هستند که برای شروع سخنرانی مناسب نیست؛ ذهن مخاطب را خسته و توجهش را نیز کم میکند.
در قسمت بدنه ما جدا از محتوای تخصصی که داریم ارائه میکنیم باید مخاطب را به فعالیت وادار کنیم از طنز و داستان و مثال بسیار استفاده کنیم تا جاییکه امکان دارد از محتوای کمتری برای مخاطب استفاده کنیم ولی محتواهای کم را به صورت تخصصی و عمیق همراه با مثال و داستان و نمونه عملی در ذهن مخاطب جای دهیم.
 

جمع بندی کوتاه و کاربردی

در جمع بندی حتما سرفصل ها را یک بار مرور کنیم؛ اگر جمله ای را داریم که در طول سخنرانی به آن تاکید داریم حتما دوباره استفاده اش کنیم.
در دعوت به اقدام به شرکت کنندگان آموزش داده شد برای اینکه سخنرانی موفقی داشته باشند باید بعد از کلاس چه تمریناتی را در چه مدت زمانی انجام دهند.
 

متن سخنرانی؛ بنویسیم یا نه

اگر در سخنرانی قصد دارید که از متن استفاده کنید نباید متن به صورت کامل نوشته شود.
از سرفصل ها و تیترها میتوان استفاده کرد، همچنین از مایندمپ یا نقشه ذهنی میتوان در سخنرانی استفاده کرد.

تمرین سه دقیقه ای

تمرین سه دقیقه ای یکی از تمریناتی است که در تمام دوره ها انجام می شود، به صورتیکه تمام شرکت کنندگان دوره در هر جلسه تمرین یه دقیقه ای را دارند حتی روزهایی که در جلسه حضور پیدا نمی کنند تمریناتشان را در گروه ارسال می کنند تا ایراداتشان توسط تیم پشتیبانی رفع شود.

در پایان کلاس عکس دورهمی و جشن مختصری با شرکت کنندگان دوره داشتیم 

 

 

شما هم میتونید یکی از شرکت کنندگان دوره جامع سخنرانی و فن بیان ما باشید…
 

 

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا