کلاس فن بیان موثر

سرفصل های مهم این مقاله:

کلاس فن بیان موثر

کلاس فن بیان موثر شاید برای بسیاری از افراد این سوال مطرح باشد که چطور یک کلاس مناسب فن بیان پیدا کنیم. 

کلاس فن بیان خوب ویژگی هایی  دارد که در این مقاله قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم.

 

کلاس فن بیان

 

ویژگی های کلاس فن بیان موثر

مدرس آن کلاس فن بیان خوبی داشته باشد

کاملاً مشخص است کسی که خود فن بیان آموزش می دهد باید با مهارت‌های فن بیان خوبی داشته باشد.

در برخی از رشته‌ها واقعاً لازم نیست مدرس خود مبتلا به موضوع باشد مثلاً فردی که آموزش پیشگیری از بیماری ایدز را می دهد هیچ نیازی نیست که خود به این بیماری مبتلا باشد اما کسی که آموزش فن بیان و مهارت‌‌های اینچنینی ارائه می کند، بدون هیچ تردیدی باید خود فن بیان خوبی داشته باشد.

 

دوره غیر حضوری سخنرانی و فن بیان را از دست ندهید

 

حتماً قبل از ثبت نام در کلاس فیلم آموزشی از فرد ببینید و صدای آن شخص و فن بیان وی را بررسی کنید و ببینید که آیا وی خود در  زمینه فن بیان مهارت دارد یا خیر؟

تمرینات عملی در کلاس انجام شود

موضوع فن بیان اصلاً شوخی ندارد! امکان ندارد شما با آموختن چیزی بتوانید فن بیانتان را بهبود ببخشید. تنها و تنها روش بهبود فن بیان این است که شما در کلاس حضور پیدا کنید و تمرینات را انجام دهید.

متأسفانه برخی از افراد خجالتی و یا کم حرف تمرینات فن بیان را سر کلاس انجام نمی دهند و این کار و وظیفه مدرس است که  همه را مجبور کند که سر کلاس تمرینات را انجام دهند.

متناسب با نیاز شما باشد (نه فن بیان بازیگری و فن بیان خوانندگی)

یکی از مشکلات بسیار جدی در کلاس‌های فن بیان این است که برخی از افراد که صدای ذاتاً زیبایی دارد و در زمینه بازیگری و یا گویندگی فعال هستند اقدام به برگزاری کلاس‌های فن بیان عمومی می کنند به این صورت که افرادی که برای موضوعی مثل فن بیان در زندگی روز مره در این کلاس ها شرکت کرده‌اند به تمرین شعر خوانی و متن خوانی می پردازند! تمرینی که اصلاً به هیچ درد آنها نمی خورد!

بنابراین باید توجه داشته باشیم که کلاس متناسب شما باشد.

اگر به دنبال فن بیان در حیطه بازیگری هستید، حتماً به یک بازیگر و اگر دنبال فن بیان در حیطه گویندگی و مجری گری هستید به مجریان و اگر به دنبال فن بیان در سخنرانی و یا زندگی روزمره هستید می‌توانید به مدرسان این حوزه (و سایت ما) مراجعه کنید.

 

قول واقعی به شما داده شود

از دیگر مشکلات کلاس های فن بیان این است که بسیاری از افراد قول‌های عجیب و غریبی به شما می دهند! مثلاً یک گوینده که صدای بسیار زیبایی دارد ممکن است قول بدهد که صدای شما نیز انتهای دوره به آن زیبایی خواهد بود!

واقعیت این است که هیچ صدایی به صورت کلی تغییر نمی کند و صدایی که ذاتاً زیباست قابل انتقال به دیگری نیست و در کلاس های فن بیان کیفیت صدا بهبود پیدا می کند و صداها نمره‌های قابل قبولی دریافت می کنند.

 

 

توقعات نا به جا از یک کلاس فن بیان

برخی از افراد تصور می کنند با شرکت در یک کلاس فن بیان و گذشت چند جلسه می توانند یک شخصیت کاریزماتیک داشته باشند. اما واقعیت این است که تمام موضوع فن بیان مربوط به تمرین است و تا زمانی که تمرینات صحیح آن به صورت کامل انجام نشود امکانن ندارد که ما بتوانیم خوب صحبت کنیم.

همچین در کلاس فن بیان تعداد نفرات اهمیت بسیار زیادی دارد چون اگر تعداد شرکت کنندگان بیش از حد باشد ممکن است فرصت تمرین برای همه شرکت کنندگان وجود نداشته باشد.

و دقیقاً در نقطه مخالف این موضوع، اگر تعداد شرکت کنندگان بیش از حد کم باشد (مثلاً به تعداد انگشتان دست) دیگر فضای فن بیان و سخنرانی جدی نخواهد بود.

فضای غیر جدی در کلاس فن بیان

نکته جالب این است که در کلاس فن بیان فضای کلاس بسیار غیر جدی است زیرا تمرینات فن بیان کمی عجیب و غریب هستند.

فریاد زدن، تولید صداهای عجیب و غریب و یا تکرار جملات دشوار پشت سر هم از جمله تمریناتی هستند که در کلاس های فن بیان استفاده می شوند و از همین رو باید این تمرینات به ظاهر غیر جدی را بسیار جدی گرفت و در عین خنده و شوخی به این تمرینات بسیار جدی نگاه کرد.

 

بیشتر بخوانید:

تقویت فن بیان نتیجه بهبود کدام مهارت است؟

مطالب محبوب سایت:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا