کسب مهارت اعتماد به نفس

سرفصل های مهم این مقاله:

کسب مهارت اعتماد به نفس

 

کسب مهارت اعتماد به نفس

دکتر بهاره دادرس پزشک عمومی و شاغل در حوزه زیبایی و تناسب اندام می‌باشد که در کنار حرفه‌ی پزشکی در زمینه تحقیق و ترجمه و نوشتن فعالیت می‌کنند.

 اگر شما در اینترنت نام ایشان را جستجو کنید عناوین کتابهای اینترنتی مختلفی را در زمینه های گوناگون می‌توانید پیدا کنید که توسط ایشان تألیف یا ترجمه شده‌اند.

کتاب "قدرت خودباوری" اثر پدر جنبش خودباوری آمریکا "دکتر ناتانیل براندن" را با ترجمه دکتر بهاره دادرس در بازار کتاب می‌توانید تهیه کنید.

در این مقاله دکتر دادرس قصد دارند راهی را که سالها طول کشید تا بتوانند مهارت داشتن اعتماد به نفس را کسب کنند با شما در  میان بگذارند.

کسب مهارت اعتماد به نفس

اعتماد به نفس امری اکتسابی هست و نه ذاتی!

 

درود بر دوستان عزیز مجموعه بیشتر از یک نفر

این سایت به مبحث سخنرانی و قدرت بیان اختصاص دارد و من سعی می‌کنم مطالبی از روانشناسی فردی را که به بهتر شدن سخنرانی فرد کمک میکند را طی مقالاتی که برای این سایت می‌نویسم در اختیار دوستان و خوانندگان عزیز و محترم قرار بدهم.

شاید اکثریت قریب به اتفاق ما از کودکی به خاطر داریم که همیشه بچه دوستی فامیلی و یا کسی بوده که از ما بهتر و توانمندتر و زیباتر بود و یا نمره های بهتری میگرفت.

متأسفانه اکثر ما سرکوفت این به اصطلاح بچه های مردم را چشیده بودیم! فرهنگی در کشور ما نهادینه شده که نیاز به بیان ندارد اما متأسفانه همه جا از آن پیروی می‌کنند.

ما یاد نگرفتیم که تعریف کنیم، همیشه انتقاد می کنیم. اما هیچوقت تعریف نمیکنیم چون می ترسیم طرف پررو بشود!

این امر در تربیت فرزندان هم صدق میکند.

پدران و مادران از فرزندان خودشان تحت هیچ شرایطی تعریف نمی کنند مبادا که بچه پررو و لوسی بار بیاد اما تا می‌توانند دیگران را به رخ بچه می کشند.

چند نفر از شما با این جمله آشنا هستید :" بچه فلانی رو ببین…ماشاالله….از هر انگشتش هزار تا هنر میریزه!…تو چی؟؟؟ …بی‌عرضه! آخرش هیچی نمیشی" شاید مشابه این و امثال این جمله را اکثر ما، به خاطر داشته باشیم.

از همان اوایل زندگی اعتماد به نفس در وجود ما کشته می شود.

دست به هر کاری میزنیم به ما می گویند تو نمی‌توانی…تو شکست خواهی خورد…و بعد که شکست خوردیم میگویند: دیدی؟؟ نگفتم که نمی تونی؟؟؟!!!!

متأسفانه این روند در مدرسه نیز ادامه می یابد…معلم ها همیشه شاگردان اول را تشویق میکنند و بقیه بچه ها انگار نه انگار که وجود خارجی دارند.استعداد یعنی فقط ریاضی و فیزیک و شیمی. اما استعدادهای دیگر بچه ها نادیده انگاشته می شود.

 

دوره غیر حضوری سخنرانی و فن بیان را از دست ندهید

 

همه با نفر اول مقایسه می شوند و نه گذشته خودشان. متاسفانه در کمتر مدرسه ای پیش می آید که کودکی که دفعه قبل در امتحان نمره 13 گرفته و الان 166 می‌گیرد تشویق شود.

اصل فراموش شده در زندگی ما این است که هر کسی باید تنها و تنها با خودش و گذشته خودش مقایسه شود و در صورت داشتن پیشرفت نسبت به گذشته اش مورد تشویق قرار بگیرد

ما این روند بیمار گونه را از خانواده و مدرسه می آموزیم و متاسفانه خودمان به آن دامن میزنیم.

واقعا تأسف بار است که ما هیچگاه به گذشته خودمان نگاه نمیکنیم که کجا بودیم و حالا کجا هستیم.

بنابراین هرگز هم پیشرفتهای خودمان به چشممان نمی‌آید.

ما خودمان را با معیارهای کلی مقایسه میکنیم. با کسانی که هیچ شباهتی با ما ندارند و هرگز در جایگاه ما نبوده اند و ما نیز در جایگاه آنها نبوده ایم.

این سبک مقایسه از ابتدا باطل است. ما خودمان را با برندگان مسابقات بین المللی، با میلیاردرهای جهانی و…مقایسه میکنیم و خب چون شباهتی به آنها نداریم از خودمان ناامید می شویم.

هیچ کسی شبیه دیگری نیست.

ما ژن های یکسانی را از پدر و مادرمان به ارث نمی بریم. در محیط یکسانی رشد نمی یابیم و توانمندیهای یکسانی نداریم.

 

شما هیچ دو فرد موفقی را نمی توانید پیدا کنید که کپی هم باشند

 

و این دلیل عدم موفقیت اکثر ماست: می‌خواهیم کپی باشیم و خب متأسفانه کپی برابر اصل نیست!

اعتماد به نفس و یا عزت نفس یا به بیان دیگر همان خودباوری به این معنا نیست که من در همه چیز اول و برترین هستم. به این معنا نیست که من نفر اول و بدون عیب و نقص هستم.

اعتماد به نفس یعنی من خودم را همینگونه که هستم دوست می دارم و باور دارم….

من اشکالات و نقاط ضعف خودم را می دانم و برای برطرف کردن آنها در حد توانم تلاش میکنم. شاید بهترین بیان برای این امر همان خودباوری باشد. من به خودم باور دارم که تلاش خواهم کرد برای موفق شدن. موفق شدن در امری که در حد توانمندی ها و علایق و امکانات من است.

دوستانی که در این سایت عضو هستند دنبال توانمندی برای سخنرانی و قدرت بیان هستند.

 

خودباوری اصل اول داشتن قدرت بیان موثر می باشد. شما در صورتی می توانید سخنان تأثیر گذاری را ارائه کنید که خودتان آن سخنان را باور داشته باشید.

ببینید من اگر فرد ثروتمندی نباشم هر چقدر هم در باب ثروت خوب سخنرانی کنم شما سخنان من را باور نخواهید کرد. حتی اگر ندانید من ثروتمند نیستم! چون جایی در اعماق وجودم خودم به سخنانم باور ندارم نمی توانم باور به سخنانم را به شما نیز القاء کنم.

دوستان عزیز

 

اگر می خواهید سخنرانانی توانمند و حرفه ای شوید قبل از هر چیز خودتان و توانمندی هایتان را بشناسید و  باور کنید

 

هر کسی خوبی ها و قدرت هایی دارد که در وجود خود اوست و یکتا و بی همتاست.

محال است که کسی هیچ استعداد یا توانایی ای نداشته باشد. قدرتهای خود را تقویت کنید و نقاط ضعف خود را تا می توانید کمرنگ تر کنید

لازم نیست شما شبیه من یا کس دیگری باشید.

سعی کنید دقیقا شبیه خودتان باشید، تقلید کردن از دیگران هرگز به موقثیت ختم نمی شود.

اعتماد به نفس در فرد مقلد به شدت پایین است.

چون مدام نگران است که شبیه نسخه ای که می خواهد کپی آن باشد هست یا نه

آیا دقت کرده اید که برخی خوانندگان که صدایشان شبیه خواننده دیگری است و می خواهند این شباهت را پررنگ کنند در نهایت هرگز موفق نمی شوند؟  

بالاترین موفقیت آنها ممکن است این باشد که بگویند این فرد چقدر شبیه فلان خواننده می خواند!

 

اعتماد به نفس و خود باوری امری اکتسابی است، با تمرین به دست می آید. با تمرین خود بودن و به خود اعتماد کردن

 

شما تنها در صورتی از اعتماد به نفس کامل برخوردار خواهید شد که خودتان را بپذیرید، همانگونه که هستید. خودپذیری اولین و مهم ترین اصل در امر خودباوری است.

اگر شما لهجه ای دارید که با آن لهجه صحبت می کنید…اگر چهره شما سبک خاصی دارد و….

هیچکدام اینها مانع از آن نیست که خودتان را دوست داشته باشید. اگر شما همانگونه که هستید خودتان را نپذیرید چگونه انتظار دارید من نوعی شما را بپذیرم؟؟؟

پیشنهاد می‌کنم کتاب قدرت خودباوری را از لینک زیر دانلود و مطالعه کنید تا با اصول اولیه خودباوری آشنا شوید:

قدرت خودباوری

امیدوارم با کسب این مهارت بتوانید موفقیت‌هایی بیشماری کسب نمایید.

 

  برای دانلود فایل PDF کافیست اینجا کلیک کنید  

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا