پرسش و پاسخ برنامه پایش هفته دوم خردادماه

سرفصل های مهم این مقاله:

پرسش و پاسخ برنامه پایش هفته دوم خردادماه

 

در ادامه سلسله برنامه‌های پرسش و پاسخ پایش، این بار به 38 سؤال خوب و مفید پاسخ داده‌ایم. این سؤالات در قالب‌های لایو اینستاگرام، ایمیل، پیامک و … پرسیده شده است. ابتدا سوالاتی که راجع به کسب‌وکار، افزایش فروش و افزایش مشتری هستند، قرار دارد و سپس سوالاتی که در مورد فن بیان، ارتباطات و اصول و فنون مذاکره هستند در ادامه می‌آید.

 

1. من در رشته تکنولوژی آموزشی فارغ‌التحصیل شده ام و مدرس نرم افزارهای گرافیک کامپیوتری هستم. میخواهم سایتی آموزشی تاسیس کنم و آموزش های خود رادر آن قرار دهم. اما با وجود سایت های پربازدید مثل فرادرس، فرانش و مکتب خانه چگونه می توانم مزیت رقابتی ایجاد کنم؟ برای درآمدزایی چه کار می توانم بکنم؟

همانطور که به خوبی اشاره کردید، وقتی چیزی بخواهیم تولید کنم که مشابه آن به طور رایگان وجود دارد، احتمالا نمی توانیم بازاری برای آن بیابیم. شما باید ببینید از اینکه چه شکافی وجود دارد، سایت های مشابه چه کارهایی انجام داده و چه کارهای انجام نداده اند، الگوبگیرید، قسمت نظرات را به خوبی بررسی کنید و بر اساس آن ببینید مخاطبین درخواست چه چیزهایی را کرده اند که در سایت آنها ارائه نشده است. از همین سایت های قوی هم می توانید الهام بگیرید.

 

2. من و همسرم بر روی پروژه های تحقیقاتی برای کارخانه ها کار می کنیم. پروژه آخر ما با ضرر همراه بود. برای قرارداد جدید، چه ترفندی استفاده کنیم که اگر هزینه ها از هزینه تخمین زده شده در ابتدای قرارداد بیشتر شد، بتوانیم حق خود را به درستی بگیریم؟

روش های مختلفی وجود دارد. ابتدا باید در بحث تخمین قرارداد آموزش ببینید و ایرادات خود را رفع کنید. نکته دوم این است که قرارداد را می توان به چند مدل پیش برد. نوع اول این است که ارزی که بر اساس آن کار می کنید را تغییر دهید. مثلاً اگر با شرکتی بین المللی و یا با محصولاتی با ارز خارجی کار می کنید باید به شکل های دیگری بتوان آن را پیاده سازی کرد. نوع بعدی این است که قرارداد را مرحله به مرحله پیش ببرید تا تخمین های بهتری بتوانید بزنید. نوع بعدی این است که تخمین ها را منوط به قیمت های روز بازار کنیم. مثلا به کارخانه دار بگوئیم فلان ماده اولیه را یا خودتان تهیه کنید یا به قیمت روز بازار اجازه بدهید خودمان خریداری کنیم. به هرحال وابسته به شرایط، استراتژی های مختلفی می توان برای این کار به کار بست.

 

3. من میخواهم یک سوپرمارکت تاسیس کنم. چگونه می توانم منحصر به فرد باشم و چه تبلیغاتی انجام بدهم؟

نکته مثبت در این سوال این است که فرد می خواهد معمولی نباشد! به صورت کلی شما باید مزیت رقابتی برای کارتان ایجاد کنید که در بقیه سو پرمارکت ها نباشد. مثلا سوپرمارکت در یک محل پررفت و آمد باشد، محصولات خاص ارائه کند و یا تحویل رایگان در محل داشته باشد. شما باید خلاها و نیازهای منطقه را بیابید. توصیه می شود کتاب تست مامان را هم حتما بخوانید و ایده های خوبی از آن بگیرید.

 

 

4. چگونه بفهمیم که در چه شغلی استعداد داریم؟

صرف داشتن استعداد کافی نیست. اما به صورت کلی استعداد یا به طور بهتر توانمندی را می توان اینگونه توصیف کرد: کاری که با علاقه زیاد انجام می دهید و در خلال آن متوجه گذر زمان نمی شوید. این یکی از اجزایی هست که به شما کمک می کند تا بهتر کار مورد علاقه تان را بشناسید. اگر دائماً منتظر تمام شدن ساعت کاری خود هستید، احتمالا به آن کار اصلا علاقه ندارید.

همچنین یکی دیگر از علامت هایی که بفهمید در چه کاری استعداد با علاقه دارید این است که حاضر باشید حتی بدون پول هم در آن شغل بمانید! علامت سوم هم این است که حتی اگر شما پول بیشتری در کار دیگری به دست می آورید، بازهم حاضر نیستید شغل خود را ترک کنید.

 

5. من کارشناس ارشد مکانیک هستم و با برخی از دوستانم فعالیت های آموزشی می کنیم. سایت آموزش نرم افزار تخصصی راه اندازی کردیم و کارمان را آغاز کردیم. سابقه کار صنعتی داریم و سعی می کنیم ترکیب آموزش نرم افزار را به صورت صنعتی و آکادمیک ارائه دهیم. از سایت های معروف دنیا هم الگو گرفته ایم. چه کار کنیم که بتوانیم با سایت های قوی و بزرگ دنیا همکاری و در عین حال رقابت و همچنین برندسازی کنیم؟

شما شکاف خوبی را بین حوزه های آکادمیک مثل دانشگاه با صنعت پیدا کرده اید و کار خوبی را شروع کرده اید. نکته مهم این است که شما دیده شوید. باید به مخاطبین خود نشان دهید که مزیت کار شما نسبت به رقبا چیست؟

برای رقابت با سایر سایت های مشابه، باید از بستر خود آنها الهام بگیرید و استفاده کنید. مثلا دوره های رایگانی را در سایت آنها نشان دهید که بازدیدکنندگان آنها با شما آشنا بشوند. همچنین سایت خود را از نظر سئو بهینه سازی کنید تا در نتایج بالای گوگل دیده شوید.

 

6. راهکارهای جذب مخاطب برای دوره های آموزشی را تشریح کنید؟

راهکار اول این است: مطالب رایگان مفید ارائه دهید! بعد از جذب مخاطبین و ارائه محصولات خوب می توانید محصولات دیگر خود را به صورت فروشی به مخاطبین بفروشید.

 

7. من یک روانشناس هستم. چطور در حرفه خود روانشناسی خاص با درآمد بالا باشم؟

رویکرد شما موضوع مهمی است. اینکه در برابر هر مراجعه کننده چه رویکردی را انتخاب می کنید. همچنین صحبت های شما باید اجرایی و عملیاتی باشد و نیاز آن فرد را برطرف کنید. کاربردی بودن صحبت های شما می تواند به شما در جذب مراجعه کننده بیشتر کمک کند.

 

8. برای جذب هنرجوی بیشتر برای هنری که دارم (نوازندگی سه تار) چه راهکاری پیشنهاد می دهید؟

آگاهی دادن تکنیک های زیادی دارد. آیا آگهی ای که منتشر کرده اید، ویژگی های یک آگهی خوب را دارد؟ آیا تبلیغ نویسی بلدید؟ آیا کسانی که به شما زنگ می زنند را پیگیری می کنید؟ آیا خوب به آنها مشاوره می دهید؟ کلاس شما چه تفاوت هایی نسبت به سایر افراد آموزش دهنده چیست؟ در صورت پاسخ به این سوالات، احتمالا راهکار خود را پیدا می کنید.

 

9. برای سازمان هایی که محصولی برای فروش ندارند و خدمت ارائه می کنند، چگونه می توانند جذب مشتری بیشتری داشته باشند؟

کار خدماتی حوزه گسترده ای دارد. مثلاً برای موسسه ای که آموزش فن بیان یا زبان می دهد، می توان به صورت کلیپ های آموزشی کوتاه و جذاب درست کرد و انتشار داد. بازاریابی کارهای خدماتی نسبتاً راحت از بازاریابی محصول است.

 

10. من در رشته شبکه و نرم افزار درس می خوانم. علاقه شدیدی به نوآوری و اختراع و کارآفرینی دارم. علاقه به رشته خودم هم دارم. چگونه این اشتیاق را برای رسیدن به هدفم به کار بگیرم؟

اگر علاقه و رشته شما با هم متفاوتند، می توانید آن را با هم پیوند بزنید و یک هم افزایی ایجاد کنید.

 

11. در مورد مطالبی که روی سایت می گذاریم، کدام رایگان و کدام پولی باشد؟

یک اشتباه رایج این است که فکر می کنیم برای مطالب رایگان کیفیت چندان مهم نیست. اما اتفاقا برعکس. باید همه آنها کیفیت خوبی داشته باشد. استراتژی خود را می توانید از کسانی که موفق هستند الگوبرداری کنید.

 

12. من کابینت ساز هستم. چه کار کنم که بتوانم با افراد قدرتمند و خبره در کارم رقابت کنم. مثلا آنها می توانند اقساط و چک را پرداخت کنند. من نمی توانم. چه کار کنم؟

راه های زیادی وجود دارد. شاید باید مذاکرات خوبی انجام دهید. شاید باید بازار هدف خود را عوض کنید. با یک مشاور تخصصی در این زمینه مشورت کنید تا به شما راهکارهای خوبی ارائه دهد.

 

13. بین استعداد و علاقه کدام را باید انتخاب کرد.

فرض کنید استعداد خود را می دانید و آن را پیدا کرده اید! به صورت کلی استعداد و علاقه بهتر است در یک راستا باشند و باهم گیوند بخورند. مثلا خانم دکتری بودند که ریاضی خوانده بودند اما آن را دوست نداشتند و بعد از 15 سال تصمیم گرفتند که رشته ای دیگر بخوانند. بعد از 4 سال فرد موفقی شد. چون دوست داشت. علاقه داشت و به این دلیل تمرین بیشتری می کرد.

 

14. کانال روانشناسی دارم و جملات انگیزشی و تکنیک های مختلف را در آن آپلود می کنم. برای بیشتر شدن اعضا و جذاب شدن کانال چه کار کنم؟

مجددا تاکید می کنم: بازارسنجی و گذاشتن محتوای رایگان و با کیفیت! همچنین نیازهای مخاطبین را پیدا کنید و بیشتر تمرکز و وقت خود را روی آن بگذارید.

 

15. شما چگونه در عرض یکسال این همه برنامه ضبط کردید و کتاب نوشتید؟

برای زیاد کارکردن و با حجم بالا، باید مهارت های

1- برنامه ریزی و اولویت بندی

2- مهارت های مدیریت زمان

3- مهارت های افزایش انرژی

4- مهارت های افزایش تمرکز

را یاد بگیرید. این 4 حوزه می تواند به شما کمک کند تا بیشترین بهره وری را داشته باشید.

 

16. روش های پرورش خلاقیت را توضیح دهید؟

به نکته خوبی که اشاره کردید این است: خلاقیت اکتسابی است. نه ذاتی. خلاقیت قابل یادگیری است. خلاقیت را در همه جا می توان به کاربرد. در ارتباط با همسر، دوستان و در بیزینس و تجارت. خلاقیت یعنی انجام کار جدید یا انجام کار قدیمی با روش های جدید. شما این سوال را همیشه از خود بپرسید: چطور می توانم متفاوت باشم؟

هنگامی که همه به مدرسه و آموزشگاه می رفتند کسی که خلاق تر بود گرسید: چطور می شود من به خانه معلم بروم؟ و به این ترتیب معلم خصوصی ابداع شد. کسی که خلاق تر بود پرسید چگونه همه دانش آموزان به خانه معلم می توانند بروند؟ و به این ترتیب کلاس های مجازی درست شد!

در مورد تحویل غذا درب منزل هم همین اتفاق افتاد. این بحث خیلی مفصل است. برای بهبود مهارت های خلاقیت خود کتاب های آقای ادوارد دبونو را مطالعه کنید.

17. میخواهم نماینده انحصاری یک موسسه آموزشی کارشناسی ارشد و دکترا را بگیرم و در شهر ما نمایندگی آن وجود ندارد. اگر قرار باشد 30 درصد از فروش آن سود کنم، به نظر شما کار خوبی است؟

سوال ناقص است. هدف شما از این کار چیست؟ سود 30 درصدی از چه حجم بازار و چه حجم سود کلی است؟ بهترین حالت و بدترین حالت را آنالیز کنید و به جمع بندی برسید.

 

18. میخواهم طراحی سایت کنم. چطور بازاریابی کنم و برای خودم سفارش بگیرم؟

با نمونه کار شروع کنید. چندسایت خوب طراحی کنید و آنها را به عنوان نمونه کار داشته باشید و به مشتریان نشان دهید.

 

19. با توجه به گرانی کتاب، چطور کتاب های سایت فروش کتابم را بفروشم؟

ابتدا این نکته را بگویم که کتاب در ایران نسبت به سایر کشورها بسیار ارزان است. مردم با کتاب بیگانه اند چون تا به حال مجبور به کتابخوانی بوده اند. شما با ارائه بخش های جالبی از کتاب، تبدیل آنها به کتاب صوتی و روش های دیگر، مردم را مجذوب کتاب خواهید کرد.

 

20. من خرده فروشی لوازم آشپزخانه دارم. حالا می خواهم همان اجناس را به صورت عمده و غیرحضوری مثل فروش اینترنتی بفروشم. برای افزایش حجم فروش چه کار گنم؟

اولین گام آنالیز بازار و رقباست. دومین گام پیدا کردن مشتریان بالقوه است و سومین گام این است که نیازهای مشتریان را بشناسیم. کتابی تحت عنوان “مدل کسب و کارشما” را حتما بخوانید.

 

 

 

21. بهترین تکنیک برای بستن یک مذاکره تجاری چیست؟

این سوال کلی است. مثل اینکه بپرسیم بهترین حرکت شطرنج چیست؟ جواب روشنی وجود ندارد. بسته به موقعیت و شرایط خود و طرف مقابل باید بهترین تصمیم را بگیرید. همچنین منابع خوبی راجع به مذاکره در اینترنت و کتابفروشی ها وجود دارد. مثلا کتاب “فنون مذاکره” از آقای شعبانعلی کتاب خوبی است.

 

22. نظر شما راجع به سخنوری و فن بیان و آموزش آن در کشورهای عربی و به زبان عربی چیست؟

من این فضای فرهنگی کشورهای عرب زبان را به خوبی نمیشناسم. اما بحث فصاحت کلام در آنجا نیاز است. شما باید بازارسنجی را از کسانی که در آن بازار حضور داشته اند بپرسید.

 

23. می خواهم به عنوان مهندس برق به شرکت هایی که نیاز به مهندس برق دارند مراجعه کنم. تخصص عملی زیادی ندارم اما کارشناس ارشد برق هستم. چه مطالبی بگویم تا مرا بپذیرند؟

اول این سوال را از خودتان بپرسید که نسبت به کسانی که متقاضی آن شغل هستند، چه مزیت و تفاوتی دارید؟ ممکن است ذهن همه ابتدا به سمت سابقه کار برود. اما حقیقتا توانمندی و نمونه کار خوب بسیار مهم تر است. شرکت مدنظر را به خوبی آنالیز کنید و در این باره که چه چیزی بپوشید و چه بیانی داشته باشید، مطالعه کنید. بسیاری از افراد بدون آمادگی به مصاحبه می روند.

 

24. چند نکته در مورد اینکه چگونه سر صحبت را با افراد بالاتر از خود باز کنیم بیان کنید؟

بهترین تکنیک برای سرصحبت باز کردن، حرف زدن نیست. بلکه سوال پرسیدن است! به ویژه اگر فرد، سطح بالاتری داشته باشد. اظهارنظر خاصی نکنید. سعی کنید سوالات خوب بپرسید. سوالات خصوص خوب نیست و فرد را نگران می کند و آرامش اورا به هم می زند.

 

25. سرمایه لازم برای پرداخت حقوق کارکنان متخصصم را ندارم و آنها نیز میلی برای شرکت ندارند. چطور آنها را در مجموعه نگه دارم؟

یکی از مباحثی که سوال بسیار از دوستان است، بحث مالی در سازمان است. پول می تواند انگیزه مهمی باشد. اما عناصر دیگری هم علاوه بر پول هست که می توان با آنها در کارکنان ایجاد انگیزه کرد. مثلاً اگر بتوانید تعلق خاطر، امکان پیشرفت و یا امکان برطرف کردن نیازهای کارکنان را برایشان فراهم کنید، احتمال بیشتری برای وفاداری آنها ایجاد کرده اید.

 

26. من کارگاه ساخت المان های شهری دارم. به نظر شما چگونه با شهرداری های بیشتری کار کنم؟

برای اینکار بهتر است تکنیک های متقاعدسازی و مذاکره در سازمان شهرداری را پیدا کنید. نیازهای آنها را بیابید و اولویت های آنها را بشناسید. گام بعدی ارتباط موثر است و اینکه آنها از کار کردن با شما لذت ببرند.

 

 

 

27. بهترین تاکتیک های مذاکراتی برای فردی که در املاک کار می کند چیست؟

این سوال هم چندان کامل نیست. بهتر است یادبگیریم در بحث ارتباطات، به صورت گسترده مطالعه کرده و تیپ های شخصیتی را بیاموزیم و بر اساس آن مذاکره کنیم.

 

28. در مورد چگونگی جذاب و گیرا صحبت کردن توضیح دهید؟

مهم ترین اصل برای جذاب بودن صحبت ها این است: طبق نیاز مخاطب صحبت کنید! مثلا اگر من اکنون در مورد آنچه امروز به من گذشت برای شما صحبت کنم، جذابیتی برای شما ندارد. اما چون در حال صحبت در مورد نیازهای شما هستم، صحبت های من گیرا و جذاب است. اما چگونه نیازهای جامعه را بهتر بشناسیم؟ مهارت سوال پرسیدن و خوب مشاهده کردن را یاد بگیرید. می توانید “قلک فرصت ها” درست کنید و به جای پول، مشکلاتی که می بینید را در آن بیندازید. مثلا می بینید زوجی در حال بحث و دعوا هستند. عبارت ارتباط زوجین را روی کاغذ می نویسیم و در قلک می اندازیم. به این ترتیب آرام آرام ذهن شما روشن شده و مشکلات را می بینید.

سوال پرسیدن هم به این شکل است که مصاحبه کردن را بلد باشیم و کتاب تست مامان می تواند راهگشا باشد و به بازارسنجی کمک می کند. علت انتخاب اسم “تست مامان” این است که اگر شما از مامان خود درباره‌ی ایده ای که دارید سوال کنید، (چون مامان‌تون شما را دوست دارد) حتما جواب می دهد که چقدر ایده خوبی داری، چقد تو خلاقی، چقد باهوشی و… و یا در بدترین حالت ممکن شما را ناامید نمی کند. در واقع اگر از مامان خود در مورد ایده‌ای که دارید سوال بپرسید بیشتر از همه به شما دروغ میگوید و دلیل این کار هم این است که مامان شما، شما را دوست دارد!

اما راب فیتزپاتریک نویسنده کتاب تست مامان اعتقاد دارد که اگر شما سوال های درستی بپرسید، هیچ دروغی هم نمی شنوید. و در کل اعتقاد دارد که این سوال اصلا سوال درست و مناسبی نیست و هر کسی را تشویق می کند که تا حدی در جواب خود دروغ بگوید!

 

29. سلام. به عنوان یک مدرس چگونه خود را به دیگران معرفی کنم؟

یکی از بهترین کارها، ارائه محتوای رایگان خوب است! مطالب آموزشی رایگان و با کیفیت را می توانید منتشر کنید و به مخاطبین خود نشان دهید که توانمندی های خوبی دارید.

 

30. کسی که روابط عمومی و مدیریت اجرایی بلد باشد، چگونه بازاریابی کند؟

می توانید در سازمان ها یا برای افراد کار کنید. بحث ارتباطات در کشور ما جای کار زیادی دارد. ما همواره در حال برقراری ارتباط هستیم. پس بهتر است برای افراد پرمشغله یا سازمان هایی که هنوز روابط عمومی ندارند، به دنبال بازار باشید.

 

31. چطور زمان برقراری ارتباط موثر را کوتاه تر کنیم؟

این فرض که حتما برای برقراری ارتباط باید زمان طولانی صرف شود، اشتباه است. زیاد صحبت کردن و پرچونگی، خود یک ضعف است! مهم ترین نکته این است که شما تیزحس باشید و علاقه مندی ها و خواسته را برای فرد مقابل پیدا کنید. مثلا در مورد لباس خاص یا عطری که زده می توانیم بحث را شروع و ویژگی فرد را پیدا کنیم.

 

32. کتابی در مورد مذاکرات و مهارت های ارتباطی معرفی کنید؟

کتاب اصول و فنون مذاکره آقای شعبانعلی را به شما توصیه می کنم.

 

33. برای گسترش دایره لغات چه کار کنیم؟

ما همه واژه و کلمات زیادی بلدیم. اما برخی نمی توانند موقع صحبت کردن از آنها استفاده کنند. راهکار این است که دفترچه ای بردارید و هربار واژه ای را که می شنوید ولی از آن استفاده نکرده اید را بنویسید و سعی کنید در جملات خود به کار ببرید. هفت روز و هرروز هفت بار از آن استفاده کنید. این دفترچه به تدریج کامل شده و واژگان ملکه ذهن شما می شود.

 

34. چطور می توانیم با مشتریان بدحساب به نحوی موثر برخورد کنیم؟

وصول مطالبات یک علم است! در کشور ما آموزش های لازم را در این زمینه نمی دهند. این علم شامل نوع قرارداد درست بستن، تعهد کلامی و ارتباطات کلامی با مشتری و تبعات آن است. اینها بسته به صنعت متفاوت است.

 

35. من معلولیت جسمی دارم. چگونه پیام درونی خود را به دیگران منتقل کنم و سخنران خوبی شوم؟

نمونه های خارجی را حتماً دیده اید. آنها به صورت مداوم تمرین می کنند و مهارت های خود را ارتقا می دهند. شما هم باید مدام رشد کنید و مطالعه کنید. کتابی تحت عنوان هنرمندانه بقاپید! را حتما مطالعه کنید.

 

36. در فروش اینترنتی محصولات بخصوص در اینستاگرام، چه لحنی بهتر است به کار ببریم؟ (برای قاب موبایل ساخته شده با چرم خوب)

هر فضای مجازی و هرمحصول، ادبیات خاص خودش را می خواهد. بهتر است ابتدا رقبای قدرتمند خود را مشاهده و از آنها ایده بگیرید. مهارت های تبلیغ نویسی را یاد بگیرید. همچنین تعداد تست و آزمون و خطا می تواند بعد از مدتی به شما استراتژی خاصی را پیشنهاد بدهد.

 

37. در ملاقات با مشتری چگونه سر صحبت را بازکنم و بیمه عمر را به او معرفی کنم؟

بهتر است با سوال پرسیدن شروع کنید تا اطلاعاتی از فرد مقابل پیدا کنید.

 

38. از سنین نوجوانی چگونه شروع به مطالعه در مورد موفقیت کنیم؟

کتاب هایی مثل مدیریت زمان و اثر مرکب دید کلی به شما میدهد و رفته رفته کتاب هایی در سطوح بالاتر را می توانید مطالعه کنید.

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا