پایان سخنرانی با سوال؟ (دوره رایگان 20 + 1 نکته کلیدی سخنرانی قسمت آخر)

سرفصل های مهم این مقاله:

این فیلم یک دقیقه‌ای را ببینید:

و سرانجام قسمت آخر رسید!

این 21 اُمین مقاله از سری مقالات نکات ساده و کوتاه سخنرانی است. در قسمت‌های قبلی که می‌توانید از لینک «همه مقالات دوره رایگان» بخوانید، 21 نکته ساده و در عین حال مهم را خواندید و از زبان من شنیدید. شاید در نگاه اول این نکات ساده به نظر برسند. اما فرق سخنرانان حرفه‌ای و آماتور در همین جزئیات به ظاهر ساده نهفته است.

به قول یک دوست: «ما هیچ چیز کلی در دنیا نداریم! همه چیز جزئیات هست! به جزئیات باید دقت کنیم. به همه چیز اهمیت دهیم. همه اتفاق ها مهم هستند.» بعضی از این مقالات، مقالات بسیار کامل و خوبی از آب درآمد. و در برخی دیگر از مقالات این سری، صرفا به بیان نکاتی ساده و کوتاه بسنده کردیم. 

خب حالا در قسمت آخر چه نکته‌ای یاد می‌گیریم؟

در این فیلم کوتاه یک نکته مهم گفتم:
«بهتر است سخنرانی خودتان را با سوال به پایان نرسانید.»

اما چرا؟

وسط پرسش و پاسخ عده‌ای که عجله دارند یا می‌خواهند زودتر از سالن بیرون بروند، بلند می‌شوند و حتماً دیده‌اید که در انتهای سخنرانی، معمولاً هرج و مرج و بی نظمی پیش می‌آید. یک راه جایگزین به شما یاد می‌دهم:

طرح پرسش یا سوال را به قسمت یکی مانده به سخنرانی اختصاص دهید. مثال: «بگویید الان 10 دقیقه پرسش و پاسخ داریم. سپس یک نکته مهم مو کلیدی از سخنرانی باقی مانده که خدمت شما عرض می‌کنم و سپس صحبتم را به پایان می‌رسانم.»

پایان مهم است…

شروع و پایان سخنرانی هردو از کلیدی‌ترین بخش‌های یک سخنرانی (از جمله در سخنرانی سیاسی) هستند. شروع برای جذب مخاطب و پایان برای ماندگاری سخنرانی شما در ذهن او.

برای پایان سخنرانی، مطالب زیادی در سایت «بیشتر از یک نفر» وجود دارد. مثلا این مقالات حسابی در این زمینه به شما کمک می‌کند:

شعر برای پایان سخنرانی و نحوه خواندن شعر

بسته کامل نحوه پایان سخنرانی + دانلود فیلم


و سرانجام این 21 نکته رایگان و نکات تکمیل شده را در لینک زیر و در قالب یک محصول رایگان ببینید و لذت ببرید:

«دوره رایگان 20 + 1 نکته کلیدی سخنرانی»

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا