رادیو سخنرانی25: وقتی اطلاعات مخاطب سخنرانی از ما بیشتر است

سرفصل های مهم این مقاله:

رادیو سخنرانی25: وقتی اطلاعات مخاطب سخنرانی از ما بیشتر است

رادیو سخنرانی25: وقتی اطلاعات مخاطب سخنرانی از ما بیشتر است

همیشه یکی از بزرگترین مشکلات اعضای سایت که مطرح می‌کنند این است که چگونه زمانی که اطلاعات مخاطبان سخنرانی بیشتر از ماست سخنرانی خوبی ارائه کنیم تا کمتر دچار ترس از سخنرانی بشویم.

بررسی سطح اطلاعات مخاطب سخنرانی یکی از فعالیت‌های ضروری است که در مقاله شناخت مخاطب سخنرانی اشاره شد و همچنین در درس دوم دوره رایگان فن بیان و سخنرانی نیز به صورت مفصل به اشاره کردیم که باید شناخت خوبی از مخاطبان داشته باشیم.

همچنین پیشنهاد می‌کنم حتماً فیلم سخنرانی و صحبت برای افراد غریبه را نیز مشاهده کنید تا اگر مخاطبان را نمی‌شناسید چه نکاتی را توجه کنید…

به همین منظور در یکی از فایل‌های رادیو سخنرانی به این موضوع پرداختیم که وقتی اطلاعات مخاطب سخنرانی از ما بیشتر است چه نکات و ترفندهایی را باید رعایت کنیم تا بتوانیم در این شرایط یک سخنرانی خوب و جذاب و کاملاً مسلط ارائه کنیم.

برای گوش دادن یا دانلود رادیو سخنرانی 25 با موضوع وقتی اطلاعات مخاطب سخنرانی از ما بیشتر است ادامه این مطلب را بخوانید:

 

رادیو سخنرانی رایگان است و رایگان خواهد ماند و تنها شرط استفاده از آن این است که حداقل آن را با یک نفر به اشتراک بگذارید…

 

 

  برای دانلود کافیست اینجا کلیک کنید  

 

متن فایل صوتی : وقتی اطلاعات مخاطب سخنرانی، از ما بیشتر است

به نام خدا

عرض سلام دارم خدمت همراهان عزیز رادیو سخنرانی

من محمدپیام بهرام‌پور هستم و شما به بیست و پنجمین فایل از مجموعه فایل‌های رادیو سخنرانی گوش می‌کنید.

رادیو سخنرانی رایگان هست و رایگان خواهد ماند و تنها شرط استفاده از آن، این هست که بتوانید آن را حداقل با یک نفر دیگر به اشتراک بگذارید.

در این فایل می‌خواهیم راجع به این صحبت کنیم که زمانیکه مخاطبین بیشتر از ما می‌دانند و دانش آنها حین سخنرانی بیشتر از ما هست، چطور باید رفتار بکنیم که دچار مشکل نشویم.

قبل از هر چیز باید بگویم که این شرایط، شرایط خاصی هست و صحبت کردن در این حالت خیلی عادی نیست و باید خیلی نکات زیادی را رعایت بکنیم تا استرسمان تا حد ممکن کم باشد و بتوانیم ارائه خوبی داشته باشیم.

اولین گام این هست:

 

اگر مجبور نیستیم این کار را انجام ندهیم.

 

چون صحبت کردن در مورد موضوعی که مخاطب آن را می‌داند، هم باعث می‌شود که مخاطب خسته بشود و هم باعث می‌شود که مخاطب به خودش اجازه بدهد صحبت کند، خیلی زیاد اظهارنظر کند و حتی جایی مخالفت کند. پس تا حد ممکن این کار را نکنیم.

 

دوره غیر حضوری سخنرانی و فن بیان را از دست ندهید

 

اما گاهی اوقات مجبوریم این کار را انجام بدهیم. مثلاً وقتی که قرار هست برای تعدادی از اساتید دانشگاه سخنرانی کنید، خودتان هم دانشجو هستید. یا زمانیکه افراد خاصی هستند که دانش آنها کمی بیشتر از شماست و بقیه خیر، دانششان بیشتر نیست.

اما اگر مجبور هستید باید چه کارهایی را انجام بدهیم؟

 

اول اینکه سعی کنید حتماٌ از مطالب خاص و بروز استفاده کنید.

 

یعنی منابع موثق را پیدا بکنید و از مطالب بروز استفاده بکنید. متأسفانه اکثر افراد اهل یادگیری اطلاعات جدید نیستند و خیلی خودشان را آپدیت نمیکنند پس شما میتوانید با استفاده از منابع موثق و به روز این کار را به خوبی انجام دهیم.

 

دومین ترفند این هست که از مخاطبانی که دانش زیادی دارند نظر بپرسیم.

 

از آنها بپرسید که میخواهم نظر شما را بپرسم یا نظر شما چطور است یا اگر نکته ای در تکمیل این موضوع میدانید بفرمایید.

 

 

اینکه باید تمرین کنیم تا بتوانیم خیلی خوب این کار را انجام دهیم میتواند به ما کمک کند که هم مخاطبین خسته نشوند و هم بتوانند با ما همراه شوند و ما هم نگرانی نداشته باشیم که چیزی را از قلم انداخته ایم.

مورد بعدی این است.

تک تک مطالب ما باید با منبع باشند که اگر کسی خلاف آن را گفت خیلی واضح و روشن بگوییم که منبع این صحبت برای چه کسی است.

 

اگر صحبتمان منبع داشته باشد در واقع اعتبار ما خدشه دار نمیشود بلکه با ارجاع دادن آن موضوع میتوانیم اعتبار آن صحبت را از جای دیگر تامین کنیم. بنابر این کار میتواند خیلی ساده تر باشد.

 

دیگر این که در بخش سوالات باید خود را آماده کنیم تا دانش زیادی داشته باشیم.

 

سوالات متداول را پیدا کنیم مثلا در تالارهای گفتگو و در اینترنت و در قسمت سوالات متداول کتابها پیدا کرد. با نگاه کردن به آنها میتوانیم دانش خوبی کسب کنیم و حتما چند کتاب یا سایت یا منبع موثق داشته باشیم تا وقتی که مخاطب سوالی از ما پرسید با ارجاع دادن به آن منابع بتوانیم کارمان را ساده تر کنیم و فشاری که روی ما هست را کمتر کنیم.

 

 

اگر تمایل دارید که خیلی بیشتر راجع به این موضوع بدانید (چون این شرایط بیشتر برای دانشجویان پیش می آید) پیشنهاد میکنم که حتما در دوره دفاع و ارائه کنفرانس دانشجویی شرکت کنید و از مطالب آن لذت ببرید.

از توجه شما خیلی ممنونم و باز هم تکرار میکنم رادیو سخنرانی رایگان هست و رایگان خواهد ماند به شرط آنکه آن را حداقل با یک نفر به اشتراک بگذارید.

متشکرم. خدانگهدار

مطالب محبوب سایت:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا