چطور بر هشت مانع اعتماد به نفس غلبه کنیم؟

سرفصل های مهم این مقاله:

چطور بر هشت مانع اعتماد به نفس غلبه کنیم؟

چشم به هم زدیم، یک فصل و نیم از سال 1399 مثل برق و باد گذشت. آیا برای افزایش اعتماد به نفس خود در سال جدید برنامه‌ی اجرایی داشتیم؟

 نکته جالب این است که بدانیم برای داشتن اعتماد به نفس بیشتر در محل کار خود، محیط اجتماع ، خانواده یا دوستان اولین کاری که باید انجام دهیم این است که بتوانیم موانع اعتماد به نفس را تشخیص دهیم. نکته‌ای که شاید کمتر کسی از ما به آن توجه کند. اغلب به دنبال راهکارهای افزایش اعتماد به نفس هستیم تا کشف موانع اعتماد به نفس.

.

چطور بر هشت مانع اعتماد به نفس غلبه کنیم؟

به صورت خیلی کلی، بعد از یک دستاورد مثبت اعتماد به نفس شکل می‌گیرد. 

اعتماد به نفس چیست؟ اعتماد به نفس یک ویژگی شخصیتی نیست. اعتماد به نفس معیاری برای ایجاد انگیزه است.  یک فرد با اعتماد به نفس، انگیزه تلاش کردن دارد. یک فرد با اعتماد به نفس می‌داند چطور زمان و امکانات خود را سرمایه‌گذاری کند و چطور با جان سختی اهدافش را دنبال کند.

نکته جالب این است که این اعتماد به نفس نیست که باعث موفقیت می‌شود؛ بلکه سرمایه گذاری و تلاش مداوم فرد بااعتماد به نفس است که بذر موفقیت را می‌کارد.  نداشتن اعتماد به نفس است که باعث می‌شود افراد سریع کارها را نیمه‌کاره رها کند یا اصلا کاری را شروع نکند. ناامیدی و سرخوردگی دشمن اقدامات مثبت است. 

با ما در این مقاله همراه باشید تا هشت مانع اعتماد به نفس را بررسی کنیم تا بتوانیم اعتماد به نفس خود را در راستا رسیدن به اهداف خودمان بالا ببریم.

خود‌شکنی (هشت مانع اعتماد نفس)

چطور بر هشت مانع اعتماد به نفس غلبه کنیم؟ مانع اول: خودشکنی

چه فکر کنیم می‌توانیم، چه فکر کنیم نمی‌توانیم در هر صورت حق با ما است. پس دست از اولین مانع اعتماد به نفس یعنی خودشکنی برداریم و به جای آن خویشتن دوستی را تمرین کنیم.

حتی اگر یک قهرمان دو المپیکی هم باشیم، اگر یک تخمین غلط از توانایی‌های خود بزنیم و همچنان به خودمان باور نداشته باشیم مجبور می‌شویم هزینه‌ی سرسام‌آوری را بپردازیم. می‌توانید حدس بزنید چه مقدار هزینه؟ هزینه‌ای به قیمت کنار رفتن از دور بعدی المپیک…! 

متاسفانه برخی افراد بااستعداد “قبل از آنکه به خودشان فرصت رشد بدهند، از میدان بازی خارج می‌شوند”.

شریل سندبرگ،  مدیر ارشد فیس بوک معتقد است برخی افراد به خاطر خودزنی و قضاوت‌های نادرست از خودشان هیچ وقت پیشرفت نمی‌کنند. شاید با این ذهنیت که من بچه دارم و کلی مشغله، کار وزندگی حتی فرصت تجربه گزینه‌های جدید را هم از خود بگیرند؛ چرا که با یک سری پیش‌بینی منفی وارد مسیر شدند.

در واقع مسئله‌ای که پیش می‌آید این است که با یک ادراک بازنده شانس برنده شدن خود را می‌گیرند.

اهداف رویایی دور از دسترس (هشت مانع اعتماد نفس)

چطور بر هشت مانع اعتماد به نفس غلبه کنیم؟ مانه دوم

بسیاری از افراد اغلب می‌خواهند به اهداف  BHAGs برسند. حالا اهداف  BHAGs یعنی چی؟ یعنی اهداف Big Hairy Audacious Goal. اهداف خیلی بزرگ رویایی و مبهم که نیازمند جسارت بالا است. شاید داشتن چنین هدفی خوب باشد اما اگر چند تا فاکتور را در نظر نگیریم در جا، یک مشت جانانه نثار اعتماد به نفس خودمان کردیم.

فاصله موجود بین هدف رویایی و واقعیتی که در حال حاضر در آن هستیم می‌تواند منجر به افسردگی و کاهش انگیزه شود.

از طرف دیگر هدف بزرگ باید به یک سری اهداف کوچک تقسیم شود تا باعث استرس و ناامیدی نشود.  اعتماد به نفس حقیقی بعد از موفقیت‌های کوچک کوچک تکرار شونده اتفاق می‌افتد. هر قدم کوچکی که به سمت هدف برداریم آمپر اعتماد به نفس هم بالا می‌رود. افراد برنده می‌دانند که باید بزرگ فکر می‌کنند اما کوچک کوچک عمل می‌کنند.

بزرگ فکر کن … با قدم‌های کوچک همین الان اقدام کن 

توهم زودهنگام موفقیت (هشت مانع اعتماد نفس)

چطور بر هشت مانع اعتماد به نفس غلبه کنیم؟ مانع سوم: توهم

دومین مانع اعتماد به نفس، به اصطلاح خودمانی جو زدگی الکی است. به عبارت دیگر بعد از اولین دستاورد چنان حس پیروزی فرد را بگیرد که دیگر نیازی به ادامه نبیند.

 به عنوان مثال یکی از معضلات رژیم غذایی این است که بعد از کاهش 3 تا 4 کیلوگرم فرد احساس خوبی پیدا می‌کند و یک کیک شکلاتی خوشمزه را به عنوان جایزه نوش جان می‌کند. خب چه اتفاق می‌افتد؟ دقیقا درست است! احتمالا 1 تا 2 کیلوگرم از وزنی که کم کرده است به مرور با این جایزه‌ها برمی‌گردد و بعد احساس ناامیدی می کند که چرا وزن برگشت و برای خفه کردن احساس ناامیدی کیک بیشتری می‌خورد. چرخه معیوب آغاز می‎‌شود. 

 تیم فوتبالی را تصور کنیم که بعد از پیروزی در اولین بازی، بازیکنان فریاد بزند ما قهرمان هستیم. البته که خوب است ادراک قهرمان داشتن اما می‌تواند منجر به اعتماد به نفس کاذب شود که به دنبال آن افراد تیم برای مسابقات قهرمانی کمتر تلاش می‌کنند. 

قدم به قدم رفتن و چشیدن موفقیت همراه با شکست منجر به بالا رفتن اعتماد به نفس حقیقی می‌شود.

به تنهایی همه فن حریف بودن (هشت مانع اعتماد نفس)

چطور بر هشت مانع اعتماد به نفس غلبه کنیم؟ مانع چهارم

یکی از موانع اعتماد به نفس یا شاید بهتر باشد بگوییم دام اعتماد به نفس این است که  فکر کنیم می توانیم به تنهایی و بدون حمایت دیگران کارهایمان را به تنهایی انجام دهیم یا اصلا به فکر دیگران نباشیم.

 درست است که نباید به دیگران وابسته بود اما این بدان معنا نیست که به تنهایی قرار باشد یک مجموعه را اداره کنیم. تا آخر عمر به تنهایی به زندگی خود ادامه دهیم.مانع اعتماد به نفس

 برد و باخت یک تیم فقط به تک ستاره تیم ارتباط ندارد، به عملکرد ضعیف تنها یک فرد نیست. بلکه به عملکرد کل تیم ارتباط دارد. 

برای بالا بردن اعتماد به نفس سالم باید بتوانیم در دیگران هم احساس اعتماد به نفس ایجاد کنیم. حالا ای ایجاد اعتماد به نفس در دیگران می‌تواند از طریق راهنمایی کردن افراد باشد یا  نشان دادن نقاط قوتشان. خیلی از افراد از سرمایه‌های خودشان خبر ندارند.  طبق نتایج تحقیقات مختلف، وقتی افراد به نقاط قوت خود پی می‌برند،  شادتر و با عزت نفس بیشتر می شوند. همچنین مطمئن باشید که یک روزی از صمیم قلب حاضرند به شما کمک کنند چون بزرگترین سرمایه خودشان یعنی نقاط قوتشان را دیدند.

مقصر دانستن دیگران (هشت مانع اعتماد نفس)

چطور بر هشت مانع اعتماد به نفس غلبه کنیم؟ مانع پنجم

اعتماد به نفس واقعی یعنی قبول کردن مسئولیت انتخاب‌هایمان، تصمیماتمان و رفتار خودمان. پس پنجمین مانع اعتماد به نفس گرفتن انگشت اشاره به سمت دیگران است. حتی در شرایط پرچالش هم ما حق انتخاب داریم تا چطوری به مشکلاتمان پاسخ دهیم. اگر از آن دسته افرادی هستیم که به چالش‌های زندگی و کار ناسزا می‌گوییم و دم به دقیقه یک فردی را پیدا می‌کنیم تا تمام تقصیرها را گردن او بیندازیم؛ بدانیم که در مسیر کاهش اعتماد به نفس قدم گذاشتیم. کافی است بازی مقصر پیدا کردن و تقصیر دیگری انداختن در شرکتی شروع شود، به مرور مدیر مجموعه می‌تواند شاهد کاهش اعتماد به نفس کارکنان و حتی سرمایه‌گذاران شرکت باشد.

اعتماد به نفس هنر حرکت رو به جلو است…

حالت تدافعی داشتن و عدم اطمینان به خود (هشت مانع اعتماد نفس)

چطور بر هشت مانع اعتماد به نفس غلبه کنیم؟ ممانع ششم

وقتی کسی از ما انتقاد کند و ما بعد از دقیق گوش دادن و در صورت دیدن ضرورت برای پاسخ بحث کنیم یک طرف است اما وقتی انتقادی در کار نیست چه لزومی لازم دارد وارد بحث با همه شویم. به جای آن به خودمان اطمینان کافی داشته باشیم.

اگر مورد انتقاد قرار نگرفتیم چرا باید شروع به بحث با دیگران بکنیم. اگر مرتکب اشتباهی شدیم لازم است عذرخواهی کنیم و در صدد جبران باشیم ، اما قرار نیست کل شخصیت و هویت خودمان را زیر سوال ببریم. در عوض ، روی نقاط قوت خود تمرکز کنیم تا نقاط ضعف را رشد بدهیم.

نادیده گرفتن واقعیت (هشت مانع اعتماد نفس)

چطور بر هشت مانع اعتماد به نفس غلبه کنیم؟ مانع هفتم

مانع اعتماد به نفس
 پیش نیاز اعتماد به نفس یک مقدار دوز واقعیت است. حتما اغلب شنیدیم که گفته می‌شود خوش بین باشیم؛ اما بدین معنا نیست که چشم روی واقعیت‌ها ببندیم. فرد با اعتماد به نفس سالم این را می‌داند که اشتباهات ، چالش‌ها و شکست خوردن در مسیر موفقیت وجود دارد. از این گذشته ، حتی تیم های ورزشی که برنده می‌شوند را در نظر بیاوریم، گاها دیده شده که تا نیمه بازی عقب افتاده بودند. اعتماد به نفس وقتی بالا می‌رود که وقتی احساس کردیم موردی روبه شکست رفت در جا طرف موفقیت قضیه را هم ببینیم. فرد با اعتماد به نفس سالم می‌داند خودش را باید برای تمام جوانب کار آماده کند.

اعتماد به نفس کاذب (هشت مانع اعتماد نفس)

چطور بر هشت مانع اعتماد به نفس غلبه کنیم؟ مانع هشتم

می‌توان گفت که اعتماد به نفس یک نقطه مطلوب بین ناامیدی و غرور است. حواسمان را جمع کنیم و اجازه ندهیم اعتماد به نفس به سمت غرور حرکت کند. اعتماد به نفس بیش از حد قاتل موفقیت در تمامی ابعاد است،  افراد بزرگ را می‌تواند تا مرز نابودی ببرد. افراد با اعتماد به نفس کاذب تصور می‌کنند موفقیت حق مسلم آنان است. پس هیچ گونه تلاشی هم نمی‌کنند.
غرور بیش از حد باعث می‌شود تا اخلاق و اصول اولیه را نادیده بگیریم، گوش شنوا برای انتقاد سازنده نداشته باشیم، هیچ وقت نتوانیم ببینیم که باید تغییری کنیم. اعتماد به نفس کاذب می‌تواند نابودکننده انسان‌ها و حتی شرکت‌ها باشد. 

یک ضرب‌المثل معروف قدیمی وجود دارد که می‌گوید:
غرور مقدمه شکست است…

اگر ردپای یک موفقیت را دنبال کنیم اغلب به یک شکست اولیه می‌رسیم.  ضرب‌المثل درخت هر چه پربارتر افتاده‌تر را آویزه گوش خودمان کنیم. به هر نقطه‌ای از موفقیت رسیدیم کمی ادویه فروتنی به اعتماد به نفس اضافه کنیم.

مانع اعتماد به نفس سخن پایانی

به عنوان سخن پایانی این مقاله، یک نکته را در نظر داشته باشیم؛ این‌که احساس اعتماد به نفس داشته باشیم کافی نیست.


بیشتر مطالعه کنیم…

عزت نفس و اعتماد به نفس، پیش نیاز موفقیت نامحدود


 باید کاری انجام دهیم. داشتن اعتماد به نفس کمک می‌کند راحت‌تر ساحل امن زندگی را ترک کنیم تا چیزهای جدیدی را امتحان کنیم، ارتباطات خود را گسترش دهیم، به موفقیت دیگران کمک کنیم. باید موفقیت‌های کوچک را بچشیم تا به اهداف اصلی دست پیدا کنیم.

یادگیری علمی مهارت «اعتماد به نفس» مطمئنا اثرات عمیق و بزرگی در زندگی‌تان خواهد گذاشت…!

طراحی همه عکس‌ها: کیمیا صحرایی

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا