جلسه پنجم: چطور متن سخنرانی خود را بنویسیم

چطور متن سخنرانی خود را بنویسیم

 

 

برای دانلود فیلم کافیست اینجا کلیک کنید (حجم 17MB) 

برای دانلود فایل صوتی کافیست اینجا کلیک کنید (حجم 3MB)

 

جلسه چهارم: کنترل ترس از سخنرانی

برای مشاهده کامل درس قبلی (چهارم) اینجا کلیک کنید

وقتی شما در مقابل جمعیتی سخنرانی می‌کنید چه حسی دارید؟

برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید

دوره‌ی حرفه‌ای غیرحضوری جامع آموزش سخنرانی و فن‌ بیان

 

متن فیلم چطور متن سخنرانی خود را بنویسیم؟

سلام

به درس پنجم خوش آمدید.

در این درس میخواهیم در مورد این صحبت کنیم که متن سخنرانی خود را چطور باید بنویسیم؟

همانطور که در درس قبلی، یعنی ترس از سخنرانی، صحبت کردیم برای خیلی از ماها صحبت کردن در شرایطی ممکنه باعث فراموشی شود. از جمله صحبت کردن در جمع، بنابراین لازم هست که ما مطالب خودمون را بنویسیم.

اجازه بدید چند روش متداول در حفظ کردن مطالب یا نوشتن متن سخنرانی را با هم مرور کنیم.

اولین روش این است که بعضی ها کل متن سخنرانی را واو به واو یادداشت میکنند و مینویسند و بعد حین سخنرانی نیز شروع میکنند به از رو خواندن، اما واقعیت این است که ما باید بدانیم از رو خواندن فقط و فقط باعث می شود که مخاطب حس بدی نسبت به سخنران بگیرد و…

مخاطب با خودش میگه که: خب این کاغذ رو بده به ما و خودتو راحت کن دیگه هر کی هر جور دوست داشته باشه میخونه، بنابراین روخوانی به شدت جایگاه سخنران را پایین می آورد.

اشتباه بزرگتری که خیلی ها مرتکب می شوند، این هست که متن سخنرانی را می نویسند و بعد حفظ میکنند.

صد بار میخوانند که واو به واو از حفظ بگویند. بعد میبینیم که حین سخنرانی اینطوری چشم هاشون میره بالا و میگن که : “… و …. اِ …. همانطور که خدمت شما عرض کردم باید بگویم … که ….” و این اتفاق خیلی بد هست فقط کافیه یکی از حضّار یک سوال بپرسه رشته کلام از دست ما میره و فراموش میکنیم چیزی رو که میخواستیم بگوییم. پس نوشتن متن و روخوانی کردن و حفظ کردن آن هر دو کار اشتباه و زمان بری هستند. خیلی سخته که بخواهیم یک سخنرانی را از اول تا آخر بنویسیم.

و کاری را که ما باید انجام دهیم این هست که فقط سرتیترها و سرفصل های صحبت را یادداشت کنیم.

فقط تیترها را می نویسیم و با دیدن آن تیتر یک کلیّاتی به ذهن ما می آید بعد چون از قبل تمرین را انجام دادیم میتوانیم خیلی خوب مطالب را بیان بکنیم منتها این تیترها باید با اندازه ی بزرگ نوشته شود.

چرا بزرگ؟

به خاطر اینکه همانطور که عرض کردم به خاطر آدرنالینی که در خون ما تولید میشود مردمک چشم گشاد میشود و ما نمی توانیم متون نزدیک را راحت بخوانیم. باید اندازه بزرگ داشته باشه که خوب بتونیم ببینیم.

و مورد بعدی اینه که خوش خط و خوانا باشه.

خیلی بده که من بگم که “… اِ …. چی نوشتم اینجا” و این اتفاق اصلا خوب نیست.

حالا گاهی اوقات می شود. از ابزارهای دیگری هم استفاده کرد مثل پاورپوینت مثل پرزی، مثل ضبط، مثل مایند مپ یا هر چیز دیگری که حالا در فضاهای دیگری میتوانیم درباره آنها صحبت کنیم و همین الان پیشنهاد میکنم شما هم دست نوشته من برای ضبط این ویدئو را ببینید.

یک کاغذی که من تیترهاشو نوشتم کنار دوربین قراردادم که فقط با دیدن سرفصل های اون بدونم که دقیقا با شما عزیزان چه موضوعاتی را مطرح کنم.

امیدوارم که از این روش به خوبی استفاده کنید و برای سخنرانی های بعدی تون فقط سرفصل های موضوعات رو یادداشت کنید و ببینید که این روش چقدر خوبه به شرطی که تمرین به درستی انجام شود.

از توجهتون متشکرم پر انرژی باشید و تا درس بعد لطفا با ما همراه باشید.

 

اسکرول به بالا