تاوانش را بپردازید تا عادتتان را ترک کنید

سرفصل های مهم این مقاله:

در این مقاله می‌خواهیم یکی از بهترین روش‌ها را با مدرک و مثال توضیح دهیم. امروز یاد می‌گیرید که باید تاوانش را پس دهید و عادتتان را ترک کنید. حالا چطور؟

 

همه ما می‌دانیم که رژیم غذایی جواب نمی‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهند که غذا نخوردن به طور مکرر موجب اضافه وزن می‌شود؛ اما چطور؟

 

 وقتی فردی که رژیم گرفته برای مدتی به طور مکرر غذا نخورد دلش می‌خواهد دلی از عزا در بیاورد.پس مشخصاً وزنش بیشتر می‌شود. پدر یکی از دوستانم عادت‌های بدی در غذا خوردن داشت. از دهه‌های گذشته وزنش زیاد شده بود و هرچه تلاش می‌کرد نمی‌توانست از شرش خلاص شود. وقتی سنش از شصت گذشت مشکلات دیابتی گریبانگیرش شدند و هر روز مجبور بود تعداد زیادی قرص بخورد.

 

نگران اضافه وزن خود نباشید، شما می توانید به راحتی عادتتان را ترک کنید.

 

 اما طی 5 ماه گذشته یک اتفاق جدیدی افتاد. او روش جدیدی برای جلوگیری از وسوسه غذا خوردن و عادت‌هایش پیدا کرد.

 

تاوانش را پس بدهید!

 

دوستم با پدرش قرار گذاشت تا دیگر کربوهیدرات، شکر و غلات نخورد.

 

بسیاری از مردم با خودشان یا دیگران قرارهایی می گذارند اما اصل قضیه را فراموش می‌کنند.

 

هدف، این نیست که پول را ببرم هدف این است که شخصی نظاره گر کارم باشد و بدانم کارم عواقب بدی دارد و باید تاوانش را پس بدهم. در این صورت است که می‌توانم متفکرانه و هوشمندانه عادتم را ترک کنم.

 

عادتتان را ترک کنید و با خود قرار بگذارید که جریمه ای خواهید پرداخت.

 

 این روش بین دوستم و پدرش فعلاً دارد کار می‌کند. پدر او کمی وزن کم کرده و هر هفته این کاهش وزن ادامه دارد گردش خون او بهتر شده و دکتر را متقاعد کرده که کمی از داروهایش بکاهد. حالا او قرص‌های کمتری مصرف می‌کند.

 

 چطور با پرداخت هزینه اش، می توانید عادتتان را ترک کنید؟

 

اعتراف می‌کنم که پدر دوستم یک نفر است پس داستان او مثل مشتی نمونه خروار می‌ماند. همه همین گونه هستند.

 

تحقیقات اخیر نشان داده اگر شرایط بازی را کمی تغییر دهیم و پیاز داغش را زیاد کنیم مردم بیشتر می‌خواهند به هدف برسند و عادت خود را ترک کنند.

 

تحقیق جدیدی بین سه گروه که می‌خواستند سیگار را ترک کنند اجرا شد. در گروه اول از روش قدیمی استفاده شد یعنی به جای سیگار به آنها بسته‌های نیکوتین دادند. بعد از 6 ماه، 6 درصد آنها سیگار را ترک کردند.

 

می توانید با جریمه دادن عادتتان را ترک کنید و دیگر سیگار نکشید.

 

به گروه دوم گفتند اگر سیگار را در 6 ماه ترک کنند، 800 دلار جایزه می‌گیرند. از بین آن‌ها 17 درصد سیگار را ترک کردند.  بین همین دو گروه می‌بینیم که با وجود یک هدف دیگر که به آنها انگیزه می‌دهد چطور می‌توان یک عادت را ترک کرد حتی اگر آن هدف کوتاه مدت و مثل جایزه پولی باشد.

 

 گروه سوم نتایج جالب‌تری به همراه داشتند. به شرکت‌کننده‌ها گفته شد که هر یک 150 دلار پول وسط بگذارند و اگر طی شش ماه سیگار را ترک کنند این پول به آنها باز می‌گردد و علاوه بر آن 650 دلار دیگر هم جایزه دریافت می‌کنند از بین اینها 52 درصد موفق به ترک سیگار شدند.

 

 حقیقتاً این نتیجه منطقی نیست. چرا برنده شدن 800 دلار کمتر از برنده شدن 650 دلار به علاوه 150 دلاری که از جیب خودشان رفت تأثیر گذاشت؟

 

 شاید چون در گروه سوم شرکت کننده‌ها انگیزه ترک سیگار را از اول داشتند؟

محققان اعتراف کردند که بیش از 85 درصد مردم که پیشنهاد گروه سوم را دریافت کرده بودند معامله را نپذیرفتند. البته محققان سعی کردند تأثیر انگیزه اضافه را هم بررسی کنند.

وقتی قرار گذاشتید عادتتان را ترک کنید، حتی از کیک خوشمزه روی میز هم دل می کنید.

 

کتاب "اثر مرکب" نوشته دارن هاردی، می تواند درک بالایی از قدرت عادت‌های کوچک به شما بدهد…

 

نفرت از ضرر باعث می شود عادتتان را ترک کنید!

 

چه عامل دیگری می‌تواند باعث چنین نتیجه‌ای شود؟ اولین فرض این است که بیشتر مردم از از دست دادن چیزی خوششان نمی‌آید که به آن نفرت از ضرر می گویند و یک رفتار اقتصادی است. محقق دیگر می‌گوید اینکه یک نفر 5 سنت بعنوان مالیات بدهد تا از کیفش استفاده کند خیلی تأثیر بیشتری دارد تا اینکه برای آوردن کیف یک نفر مجبور به پرداخت 5 سنت باشیم.

 

از دست دادن پول خیلی سخت است به همین دلیل با این روش می توانید عادتتان را ترک کنید.

 

موارد دیگری هم هست. قراردادهای تعهدی نشان داده‌اند که در تغییر رفتار خیلی موثرند. اینجاست که می گوییم تاوانش را بپردازید و عادتتان را ترک کنید چون این روش واقعا جواب می دهد.

 

حتما نباید پولی از دست بدهید، مثلا من به خواهرم می گویم می خواهم این عادت را کنار بگذارم و اگر نتوانستم، فلان لباسی که خیلی دوست دارم را به تو می دهم. این از دست دادن، ما را به آینده متعهد می‌کنند.

 

مردم اصولاًمتعهد به زمانی که تعیین می‌کنند نیستند. مثلاً وقتی می گوییم: «فردا غذاهای سالم‌تری می‌خورم»، واقعاً به آن عمل نمی‌کنیم. یا وقتی می گوییم «هفته‌ی بعد انباری را تمیز و مرتب می‌کنم»، واقعاً هفته بعد این کار را انجام نمی‌دهیم.

 

درست مثل «از شنبه»، «از عید سال جدید» و «از اول ماه بعدی» است. درحالیکه هیچ یک به وقوع نمی‌پیوندند پس وقتی بحث پرداخت هزینه می‌شود، به تعهد و رفتارمان توجه بیشتری می‌کنیم.

 

تیم اوربان، وبلاگ نویس سایت «صبر کن اما چرا؟» می‌گوید من هربار می گویم فلان روز خود جدیدم را می‌بینیم و تغییراتی در من حاصل می‌شود اما هربار وقتی به آن روز، ماه یا سال می‌رسم، می‌بینم هنوز هم نمی‌توانم خودِ جدیدم را ببینم و پیدا کنم.

 

همه همینطور هستیم؛ و دقت کرده‌اید وقتی کارتان را تا آن زمان معین به اتمام نرساندید، حالتان چقدر گرفته می‌شود؟ این واقعاً حس وحشتناکی است. بعد هم مدام به خود می گوییم: من هنوز همون احمق زمان حال ام چون احمق زمان حال من نمی تونه کارایی که برای خودِ آینده م در نظر گرفته رو انجام بده!

 

حالا چه کار می‌کنیم؟ مثل همیشه، برنامه‌ای برای هفته بعد، روز بعد یا ماه بعد می‌چینیم و روز از نو، روزی از نو!

 

وقتی نمی توانید عادتتان را ترک کنید، دوباره لیستی از برنامه ها برای خود می نویسید.

 

وقتی مجبور باشید جریمه بدهید، دیگر چنین مشکلاتی نخواهید داشت. مثلاً به مادرتان، پدرتان یا دوستتان بگویید اگر فلان کار را تا این زمان انجام ندادم، انقدر تومان به شما می‌دهم یا بگویید اگر فلان کار را انجام ندادم، شام مهمان من هستید. اینطوری خود را متعهد می‌کنید تا کارتان را به اتمام برسانید. (شاید بار اول بگویید ایرادی ندارد و یک شام دورهمی با خانواده می خوریم! اما مطمئن باشید هیچکس نمی خواهد هرشب و هرشام هزینه تمام اعضای خانواده را بپردازد، آن هم وقتی هربار خجالتزده است که این شام، جریمه کاری است که باید می کرده و نکرده!)

 

ما به آن فرد، نفر سومی می گوییم که باعث می‌شود شما مجبور به انجام کارتان شوید.

 

نکته مهم دیگر این تعهد این است که رفتار شما هم واقعاً دچار تغییر می‌شود. دوستم می‌گوید از پدرم پرسیدم که چطور فریب نمی‌خورد و یک لحظه وسوسه نمی‌شود که کیکی که در یخچال هست را بخورد؟ و او گفت دیگر کلاً دلم آن کیک را نمی‌خواهد. دست خودم نیست، فقط دیگر چنین افکاری اصلاً به سراغم نمی‌آید.

 

این واقعاً شگفت انگیز است. کسی که 30 سال با اضافه وزن و شکم پرستی دست و پنجه نرم می‌کرده، حالا به این سادگی دست رد به سینه کیک شکلاتی می زند؟

 


در کتاب «قله» از اندرس اریکسن و ترجمه «پیام بهرام پور»، از تحقیقات شگفت انگیز پیرامون موفقیت و تخصص در هر کاری، رمزگشایی شده است:

کتاب قله 


 

 

بگو نمی‌خوام، نگو نمی‌تونم!

 

روش توصیف رفتارهای ما می‌تواند تأثیر زیادی روی کارهایی که می‌خواهیم انجام دهیم یا انجام خواهیم داد بگذارند. مثل این می ماند که هر چه بگوییم همان می شود. تحقیقات موسسه‌ی «ژورنال تحقیقات مشتری» نشان داد مردمی که می گویند: «نمی‌خواهم» بهتر عمل می‌کنند تا کسانی که می گویند: «نمی‌توانم»!

 

به راحتی بگویید نمی خواهم و عادتتان را ترک کنید.

 

وقتی می گوییم نمی‌خواهم یعنی خودمان قدرت داشتیم و تصمیم گرفتیم اما وقتی می گوییم نمی‌توانم انگار نیرویی از خارج ما را مجبور کرده. همین «نمی تونم» حس بدی را به مغز ما منتقل می‌کند طوری که انگار می‌خواهیم ولی نمی‌توانیم و این فقط باعث می‌شود بیشتر بخواهیم و بیشتر زجر بکشیم که نمی‌توانیم. پس یک لحظه با خود می گوییم: چرا نتونم کیک به این خوشمزگی رو بخورم؟ خیلی هم خوب می تونم!

 

و این است که باعث می‌شود ما نتوانیم برای همیشه عادت خود را ترک کنیم. پس بهتر است بگوییم نمی‌خواهم:

– نمی‌خواهم وزنم زیاد شود.

– نمی‌خواهم غذای زیاد بخورم.

– نمی‌خواهم سیگار بکشم.

– نمی‌خواهم غر بزنم. (بجای نمی‌توانم غر نزنم!)

– نمی‌خواهم دوستانم مرا ترک کنند پس سعی می‌کنم رفتارم را بهتر کنم. (بجای نمی‌توانم رفتارم را درست کنم پس بیخیاله دوستان!)

 

دوستم تعریف می‌کند که حالا وقتی پدرش با دوستانش شام بیرون می‌روند و موثع دسر می‌شود و آنها به او تعارف می‌کنند که چیزی بخورد، می‌گوید: «نه این لقمه برای دهن من بزرگه!» پدرش می‌گوید: «من دیگه نمی خوام از این چیزا بخورم چون قرار گذاشتم تصمیمم تا آخر عمر همین باشه.

 

وقتی قبلاً می‌خواستم وزن کم کنم باید به همه توضیح می‌دادم که رژیم گرفتم. آخر هم خسته می‌شدم و به خودم می‌گفتم فقط همین یکبار می‌خورم. حالا با این تعهدی که کردم و جریمه هایی که باید بپردازم، دیگر نمی تونم کسیو مقصر بدونم و بگم نمی تونم.»

 

وقتی مجبورید جریمه بدهید، عادتتان را ترک می کنید.

 

پس یادتان باشد یکی از بهترین روش‌ها این است که با از دست دادن چیزی که دوستش دارید عادتتان را ترک کنید!

 

عده دیگری هستند که یک مربی دارند. مربی تغذیه، مربی روانپزشک یا حتی دوستانشان. سپس تصمیم خود را به آنها می گویند طوری که مدام چک شوند و تحت کنترل باشند. همین هم خودش موجب تعهد می‌شود چون باز هم پای نفر سومی درمیان است اما در بعضی کارهای سخت که مدام به تعویق می افتند (مثل اضافه وزن  )، همان پرداخت تاوان کارتان بهترین راه است و می توانید با کمکش عادتتان را ترک کنید.

 

 

 

برای اینکه تنبلی نکنید و برای انجام کارهایتان، امروز و فردا نکنید، پیشنهاد می کنیم کتاب "از شنبه" را بخوانید!

از شنبه

 

 

 

سری مقاله های ترک عادت:

 

ترک تدریجی عادت: چطور بهترینِ خود باشیم؟

عادت‌ها را با کارهای روزمره اشتباه نگیرید

استفاده از موبایل و تکنولوژی در زمان‌های نامناسب و 3 راهکار جلوگیری از آن

 

مطالب محبوب سایت:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا