چرا طرز برخورد با نوجوانان ، تأثیر زیادی بر آینده آنها دارد؟

سرفصل های مهم این مقاله:

چرا طرز برخورد با نوجوانان، تأثیر زیادی بر آینده آنها دارد؟

دوران بلوغ و نوجوانی یکی از مهم‌ترین دوران‌های زندگی همه ماست…

فشارها و نوسانات خلق و خو در دوران بلوغ می‌تواند رشد مغز را کاملاً تحت تأثیر قرار دهد و به شخصیت آینده فرد شکل دهد. 

این فشارها و نوسانات و تغییرات البته بر روی همه یکسان نیست و حتی می‌تواند بر دو فرد دو قلو هم تاثیرات متفاوتی بگذارد.

ممکن است یک دوقلو، از خیلی لحاظ شبیه هم باشند اما در دوران بلوغ، به تدریح تفاوت‌هایشان شکل بگیرد.

مثلاً یک نفرشان بیشتر به زمان بها دهد و کنجکاوی پایان‌ناپذیری نسبت به آینده داشته باشد اما فرد دیگر، کارها را به سبک خودش انجام دهد و در چارچوب‌ها گیر نکند.

تماشای شکل گیری شخصیت و تکامل نوجوانان چیز جذابی است. به شرط آن که در مورد طرز برخورد با نوجوانان بدانیم و برای رشد و پرورش آنها تلاش کنیم.

طرز برخورد با نوجوانان

در این مقاله به شما می‌گوییم که چرا رفتار صحیح والدین با فرزندان و طرز برخورد با نوجوانان مهم است و چرا باید به دوران نوجوانی فرزندانمان حسابی بها بدهیم و به توسعه فردی و رشد آنها کمک کنیم.

با ده ابزار فوق العاده مهم مهارت‌های ارتباطی نوجوانان آشنا شوید:

ابزارهای مهارتهای ارتباطی نوجوانان

شخصیت ما در کودکی شکل می‌گیرد یا نوجوانی؟

با وجود اینکه شخصیت ما ریشه در دوران کودکی دارد، اما تغییرات عمده شخصیتی از سنین نوجوانی است که از راه می‌رسد.

در فاصله بین بلوغ جسمی‌ و روانی، جسم بیشتر از روان رشد می‌کند و جسم بر روان تسلط دارد. به همین علت روانشناسان سن بلوغ و دوران نوجوانی را «دوران بحران» می‌دانند.

سنین نوجوانی زمان تغییرات سریع است. به همین خاطر است که عصب‌شناس‌های شناختی و متخصصین مغز نوجوانان، چالش نوجوانی را به «طوفانی کوبنده» تشبیه کرده‌اند. طوفان از این جهت که «همزمانی و وقوع ناگهانی تغییرات هورمونی، عصبی، اجتماعی و فشارهای زندگی» می‌تواند کل زندگی فرد را تحت تأثیر قرار دهد.

در طوفان نوجوانی، ممکن است تکه‌های شخصیت به هرجایی پرتاب شوند. تحقیقات بلندمدت نشان می‌دهد که ویژگی‌هایی که در سال‌های نوجوانی ظهور می‌کنند، آینه رخدادهای گوناگون در زندگی آینده‌اند، از موفقیت درسی گرفته تا احتمال بیکاری، از میزان تاثیرگذاری تا تبدیل شدن به یک فرد شکست خورده در تمام عمر!

طرز برخورد با نوجوانان

چرا دانستن طرز برخورد با نوجوانان مهم است؟ 

آگاهی بیشتر از نیروهایی که به شخصیت نوجوانان شکل می‌دهد می‌تواند به ما کمک کند تا با مداخله و هدایت درست، آن‌ها را به مسیری سالم‌تر و موفق‌تر هدایت کنیم.

البته ذکر یک نکته حیاتی است. تغییرات شخصیتی فقط به دوران نوجوانی محدود نمی‌شود. ما در کل دوران زندگی داریم تغییر می‌کنیم. 

تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که ویژگی‌های شخصیتی مفید در سال‌های نوجوانی با کاهش موقت روبه‌رو می‌شوند. اینجاست که والدین نقش پررنگی باید در بازگشت و البته پرورش ویژگی‌های شخصیتی نوجوانان بازی می‌کنند.

والدین چطور می‌توانند به شکل گیری شخصیت نوجوانان کمک کنند؟

دوران نوجوانی، دوران تغییرات گسترده در رابطه والدین و فرزندان است. آن هم به خاطر میل فزاینده نوجوانان به استقلال و حریم شخصی. همچنین نوجوانان بسیاری در این دوارن زندگی‌شان فکر می‌کنند دلچسبی شان کم شده و دیگر والدین مثل گذشته دوستشان ندارند.

فرد در دوران نوجوانی در مورد بسیاری از مسائل پیرامون خود دچار شک و تردید می‌شود و گاهی اوقات برای رسیدن به اهداف و خواسته‌های خود با دیگران و حتی والدین خود مخالفت می‌کند

این‌ها افکار طبیعی نوجوانان است.

یکی از بهترین روش‌ها که والدین می‌توانند به کار گیرند، کمک به رشد و توسعه فردی نوجوانان است… 

بسیاری از والدین البته خودشان روی توسعه فردی خودشان کار نمی‌کنند. با این حال اغلب وست دارند فرزندانی داشته باشند که خجالتی نباشد، به خوبی صحبت کند، اجازه ندهد حقش را بخورند و بتواند به قول معروف «گلیم خودش را از آب بیرون بکشد.»

طرز برخورد با نوجوانان

خوشبختانه… شخصیت نوجوانان انعطاف پذیر است…

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد نوجوانان شخصیتی انعطاف پذیر و قابل تغییر دارند.

این امر البته می‌تواند مثل یک تیغ دو لبه باشد… 

اگر این انعطاف پذیری توسط والدین به جاهای درستی هدایت شود،‌ طبیعتاً آینده‌ای خوب در انتظار بچه‌ها هست.

و برعکس، اگر والدین توجهی به نوع برخورد با نوجوانان نکنند، نباید انتظار اتفاق افتادن معجزه برای موفقیت فرزندانشان باشند.

ویژگی‌های شخصیتی نوجوانی به ما اجازه می‌دهند تا اتفاقات بعد زندگی را پیش‌بینی کنیم. برای نمونه، تحقیق از 4000 نوجوان در کشور انگلستان نشان داد که آن‌هایی که امتیاز کمتری در وظیفه‌شناسی گرفته بودند، دو برابر بیشتر از دیگران احتمال داشت که در ادامه زندگی شغل مشخصی نداشته باشند.

اما حتی همین وظیفه شناسی را هم می‌تواند به آموزش صحیح، تغییر داد و بهبود بخشید.

فن بیان خوبِ نوجوانان، یک راه مطمئن سرمایه گذاری بزرگ

بسیاری از نوجوانان در آینده موفق نمی‌شوند چون نوع برخورد با آنها در دوران نوجوانی مناسب و خوب نبوده است.

بسیاری از والدین هرگز نمی‌دانند که چطور باید با فرزندشان خوب صحبت کنند، چطور آنها را راهنمایی کنند، چطور با نوجوانشان حرف بزنند که او بپذیرد و چطور به آنها یاد بدهند بهترینِ خودشان باشند.

واقعیت این است که با بی تفاوتی و عدم نظارت و نبودِ دغدغه، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم فرزندمان در آینده فردی بسیار موفق شود.

یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که والدین می‌توانند به فرزندانشان بیاموزند، مهارت فن بیان است.

در یک محصول ویژه به شما می گوییم که چطور می‌توانید به خوبی نوجوان خود را آماده زندگی در بزرگسالی کنید، طرز برخورد صحیح با نوجوانان چیست، چطور می‌توانید فرزندانی تربیت کنید که خوب حرف بزنند، اعتماد به نفس بالایی داشته باشند، بتوانند همیشه از حق خودشان دفاع کنند و راه درست زندگی‌شان را پیدا کنند.

اگر خودتان یا اطرافیانتان فرزند دارید و برای رشد و توسعه آنها نگران هستید، می‌توانید این محصول عالی را تهیه کنید. محمدپیام بهرام پور در یک کلاس حدوداً 4 ساعته راهکارها و تکنیک‌هایی را به شما آموزش می‌دهد که بتوانید آینده روشنی را برای فرزندانتان بسازید. با استفاده از نکات عملی و کاربردی می‌توانید این مسیر را به راحتی طی کنید.

روی لینک زیر کلیک و اطلاعت کامل‌تری دریافت کنید:

 تقویت فن بیان نوجوانان ویژه والدین 

مطالب محبوب سایت:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا