شروع سخنرانی -جلسه چهارم از هشتاد و سومین دوره جامع سخنرانی و فن بیان

سرفصل های مهم این مقاله:

چهارمین جلسه از هشتاد و سومین دوره جامع سخنرانی و فن بیان، با موضوع شروع سخنرانی مخاطبین در هنگام سخنرانی با حضور 25 نفر از شرکت کنندگان در تاریخ 1 آبان ماه 1397 رأس ساعت 5 و نیم در محل مجموعه بیشتر از یک نفر برگزار شد و تا ساعت 10 شب ادامه پیدا کرد.

گزارش جلسات قبل به شرح زیر است.

اکوسیستم – جلسه اول از هشتاد و سومین دوره جامع سخنرانی و فن بیان

ترس از سخنرانی-جلسه دوم از هشتاد و سومین دوره جامع سخنرانی و فن بیان

شخصیت شناسی-گزارش جلسه سوم از هشتادو سومین دوره جامع سخنرانی و فن بیان

شروع خوب در سخنرانی مانند گل زدن در دقیقه اول بازی است

در این جلسه چه گذشت؟

اگر اهل بازی فوتبال باشید، حتماً دیده‌اید که گل‌های ثانیه‌ ابتدایی بازی چقدر جالب است. رکوردهای این نوع گل‌ها هم به اندازه کافی دلپذیر و جذاب است. گل ثانیه 7، گل دقیقه اول و گل‌هایی که در دقایق ابتدایی بازی به ثمر می‌رسند، باعث جذاب شدن آن بازی فوتبال می‌شوند. شما حتی اگر تا آخرین دقایق بازی باز هم شاهد هیچ گل دیگری نباشید، اما از آن بازی به اندازه کافی لذت برده‌اید.چون در ابتدای بازی غافلگیر شدید!

شخصیت شناسی مخاطبین

چرا باید سخنرانی را خوب شروع کنیم؟

سخنرانی را اگر مثل یک بازی فوتبال در نظر بگیریم، یک شروع خوب در آن مثل گل زدن در دقایق ابتدایی بازی فوتبال است. یک شروع خوب تا آخرین دقایق سخنرانی می‌تواند مخاطب را با شما همراه کند. در حقیقت یک شروع خوب باعث می‌شود که مخاطب کنجکاو شده و به دنبال ادامه یافتن این شروع خوب باشد.
اگر بتوانید سخنرانی خوبی داشته باشید و شروع خوبی هم برای آن در نظر گرفته باشید، به شدت به اثرگذاری سخنرانی‌تان کمک کرده‌اید.
سخنرانی شما حتماً به شروعی غافلگیر کننده احتیاج خواهد داشت. برایش وقت کافی بگذارید و طرحی تازه در نظر بگیرید.

دوره جامع فن بیان

یک شروع خوب سخنرانی چه فاکتورهایی دارد؟

یک شروع خوب برای سخنرانی سه فاکتور خیلی مهم دارد:
فاکتور اول: تعجب مخاطب را برانگیزد
آغاز سخنرانی شما بهتر است با یک غافلگیری برای مخاطب همراه باشد. این غافلگیری می‌تواند شکل‌های مختلفی به خود بگیرد. مثلاً تعریف کردن یک داستان جذاب و متفاوت (مثل بسیاری از شروع‌های آقای محمد پیام بهرام پور)

تمرین سخنرانی در دوره جامع

فاکتور دوم: با موضوع سخنرانی تناسب داشته باشد
شما نمی‌توانید شروع خوبی داشته باشید مگر اینکه شروع سخنرانی‌تان با موضوع سخنرانی سنخیت داشته باشد. این تناسب باعث می‌شود پیوستگی موضوع مورد بحث حفظ شود.
اگر شروع سخنرانی شما جذاب باشد اما ربطی به موضوع بحث نداشته باشد، طبیعتاً مخاطب گیج می‌شود و رشته کلام از دستش می‌پرد.

فاکتور سوم: شروع سخنرانی باید اتصال برقرار کند
آغاز سخنرانی باید جذب کننده مخاطب باشد و به سؤالات ذهنی مخاطب پاسخ مناسب بدهد. در آغاز سخنرانی معمولاً مخاطبین (به خصوص مخاطبین جدید) سؤالات بسیاری در ذهن دارند. شما باید بتوانید جواب‌های مناسب و کافی به سؤالات ذهنی آنها بدهید. اینکه چطور بفهمید که مخاطبین چه سوالاتی در ذهن دارند، بر عهده خود شماست!

بعد از تشریح تک تک این موارد و تمرین و مثال و کار عملی، مبحث آغاز سخنرانی برای شرکت کنندگان جمع بندی شد و جلسه چهارم از هشتاد و سومین دوره جامع سخنرانی و فن بیان ساعت 10 شب بعد از جلسه پرسش و پاسخ و رفع اشکال، پایان یافت.

برای اطلاع از دوره جامع سخنرانی و فن بیان کلیک کنید

 

مطالب محبوب سایت:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا