وقتی قبل سخنرانی سرما خوردیم و صدامون گرفته چیکار کنیم؟

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور!

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!

گاهی اوقات برامون پیش میاد که یک سخنرانی مهم یا گفت و گوی مهمی داریم اما سرما خوردیم و صدامون گرفته! توی این مقاله گفتیم که در چنین شرایطی چه کارهایی را باید انجام دهیم و چه کارهایی را نباید انجام بدهیم؟

 

 

برای دانلود فیلم آموزشی “وقتی قبل سخنرانی سرما خوردیم و صدامون گرفته چیکار کنیم؟” که توسط مهدی صادقلو ضبط شده است کافیست به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود فیلم

 

متن فیلم وقتی قبل سخنرانی سرما خوردیم و صدامون گرفته چیکار کنیم؟

سلام
تا حالا پیش‌آمده براتون که یه سخنرانی بخواهید انجام بدید، یا یک جلسه‌ی مهمی داشته باشید و یا اینکه بخواهید یک گفت‌وگوی خیلی مهمی که براتون ارزشمند هست انجام بدید اما یکی دو روز قبلش سرما بخورید؟
صداتون بگیره، آبریزش بینی و …
اون اتفاقات حاشیه‌ای که در سرماخوردگی معمولاً پیش میاد؛ و خب این‌جور وقت‌ها آدم، میمونه که چی کار کنه؟!
من الآن سخنرانی رو چطور انجام بدم، وقتی صدام گرفته، صدام درنمیاد. وقتی به شدت سوزش گلو و درد گلو دارم. همه‌اش عطسه می‌کنم. یا همه‌اش سرفه می‌کنم. یا در کنارش آبریزش بینی دارم.
تمام این مسائل می تونه کمی برای ما دغدغه ایجاد کنه و حتی اگر خیلی جدی‌تر باشه، می تونه به‌طورکلی سخنرانی و اون گفت‌وگو و یا اون جلسه‌ی مهم ما رو خراب بکنه!
اجازه بدید از یک تجربه شخصی صحبت بکنم.
چند روز قبل از اینکه این ویدئو رو برای شما ضبط بکنم، من یک سمینار خیلی بزرگ داشتم و دقیقاً یک روز قبل از سمینار من دچار سرماخوردگی شدم. به‌شدت گلوم می‌سوخت و درد می‌کرد. صدام گرفته بود و اصلاً در نمیومد و همزمان آبریزش بینی و درد تمام عضلات بدن و همه‌ی این هارو داشتم.
خب، پر واضح هست که من نمی تونستم اون سخنرانی رو کنسل بکنم. به خاطر اینکه روزها برای انجام اون سمینار، زحمت‌کشیده شده بود و من نمی تونستم به همین راحتی اون سمینار رو بهم بزنم…

 

توی این شرایط چیکار کردم؟

بنابراین به فکر چاره افتادم که چه‌کارهایی انجام بدم؟ و چه‌کارهایی انجام ندم؟ تا بتونم به بهترین شکل ممکن، این سخنرانی رو انجام بدم و برگزار بشه.
چند تا مورد رو من در این تجربه‌ی شخصی به خاطر مطالعه‌هایی که کردم، به دست آوردم.
می خوام این چند تا مورد رو با شما به اشتراک بگذارم.

 

وقتی قبل سخنرانی سرما خوردیم و صدامون گرفته چیکار کنیم؟

 

نبایدها:

بخش اول صحبت هام مربوط میشه به کارهایی که این‌جور مواقع اصلاً نباید انجام بدید؛ و مواردی که باعث میشه اتفاقاً این سرفه این عطسه و این سوزش گلو، خیلی بدتر بشه و بیشتر اذیتمون بکنه.

کافئین مصرف نکنید.

 

سرماخوردگی

 

لطفاً توجه داشته باشید اگر دچار گرفتگی صدا بشید. اگر دچار گلودرد یا سوزش گلو بشید؛ و صداتون بگیره و آبریزش بینی داشته باشید، مصرف هر جور کافئینی باعث میشه که این حالت به‌شدت تشدید بشه. مثل مصرف نوشابه. مثل مصرف قهوه و نسکافه و موارد دیگه ای که کافئین در اون ها وجود داره، به‌هیچ‌عنوان در این دوران اصلاً مصرف نکنید. چون این‌ها میتونه خیلی گرفتگی صدا و سوزش گلو رو تشدید بکنه.

 

حالا باید چیکار کنیم؟

 

صداتون رو گرم کنید.

 

سرماخوردگی

 

در کنار این عدم مصرف کافئین، یادمون باشه هرزمانی که می‌خواهیم در اون حالت گفت‌وگوی مهمی انجام بدیم و حس می‌کنیم اونجا به قدرت صدا نیاز داریم و ممکنه این گفت‌وگو یک مقدار طولانی‌تر باشه، حتماً قبل از اینکه اون گفت‌وگو رو انجام بدید، صدای خودتون رو گرم بکنید.
با یک سری تمرینات ساده‌ی صداسازی شما به‌راحتی میتونید صدا رو گرم‌کنید و بخش زیادی از گرفتگی صدا رو فقط با تمرینات ویژه‌ی صداسازی، درمان بکنید. برای این کار، شما خیلی راحت میتونید به محصول صداسازی مجموعه‌ی بیشتر از یک نفر مراجعه بفرمایید و موارد، تمرینات و نکات خیلی جالب در این محصول وجود داره که به‌راحتی میتونید ازش استفاده بکنید.

 

بعدازاینکه صدا گرم شد، یک سری چیزها هستش که ما اگر اون هارو در دسترس داشته باشیم، اگر بتونیم ازشون استفاده بکنیم؛ میتونه خیلی سریع صدای ما رو باز کنه. به‌طوری‌که اون سخنرانی یا اون گفت‌وگو رو بتونیم به‌راحتی انجام بدیم و دچار اذیت نشید.
کارهایی که من انجام دادم، چی بود؟!

مواد غذایی دارای ویتامین c استفاده کنید.

 

سرماخوردگی

 

اولین چیزی که باید مدنظر قرار بدید، اینکه ویتامین C برای باز کردن صدا فوق‌العاده عالیه و خیلی سریع میتونه صدای مارو باز بکنه. ویتامین C چی هست؟ همین لیمو شیرینی که خب از قدیم هم معروف بود دیگه. شما میتونید یک‌شب قبلش یا چند ساعت قبل از صحبت تون، چند تا لیموشیرین رو قاچ کنید و میل بفرمایید. البته آبش رو که سریع صدای شما باز بشه. یا پرتقال. آب‌پرتقال طبیعی هست. حتماً مصرف بکنید که خیلی سریع صدای شما باز میشه.
اگر به این‌ها دسترسی نداشتید، همون قرص جوشان‌ها که در داروخانه وجود داره و مدلی که من استفاده کردم، قرص جویدنی ویتامین C بود که من به‌راحتی یک بسته رو یکی از دوستان زحمت کشیدند تهیه کردند و این بسته همراه من بود. در حین سخنرانی هرکجا که حس می‌کردم صدام داره بهش فشار میاد و میگیره و داره اذیتم میکنه، این قرص جویدنی بود. یکیش رو در می‌آوردم و زیر زبونم میذاشتم، به‌راحتی آب می‌شد و صدا رو خیلی سریع باز می‌کرد.

 

از روتارین استفاده کنید.

 

سرماخوردگی

 

مورد دومی که میتونه خیلی کمکمون بکنه، پودری هست به اسم روتارین. این پودر دارو گیاهی هست. همون چهارتخمه زمان قدیم که قدیمیا خیلی استفاده می‌کردند. به جوشانده معروف بود. الآن داروخانه‌ها به این شکل، بسته‌بندی‌شده‌اش رو دارند. حتماً ازشون تهیه بفرمایید و در این‌جور موارد، خیلی راحت میتونید هر نیم ساعت یک‌بار، چهل دقیقه یک‌بار، یک ساعت یک‌بار یا هر زمان که فرصت کردید، یه دونه از این پودرها رو در یک آب جوش، قشنگ حل بکنید، هم بزنید، یک مقداری که ماند و لعاب گرفت، به‌راحتی میتونید میل بکنید و فوق‌العاده میتونه مؤثر باشه؛ و صدای شما را خیلی سریع باز بکنه.
دیگه چی باید همراهمون باشه؟

 

از قلم بینی استفاده کنید.

سرماخوردگی

 

یک قلم بینی. خیلی راحت میتونه تنفس ما رو سریع باز بکنه. مجرای تنفسی رو؛ و راحت بتونیم نفس بکشیم و دچار اذیت نشیم و آبریزش بینی رو به شکل موقتی فعلا میتونه برای ما درمان بکنه. بطوریکه کار ما انجام بشه.
همانطور که مشاهده میکنید با به همراه داشتن یکسری وسایل ساده، ما به راحتی میتونیم از گرفتگی صدا، از گرفتگی مجرای تنفسی خیلی سریع خلاص بشیم. به طوری که بتونیم صحبتمان رو خیلی قشنگ و راحت انجام بدیم و فشار رو تحمل نکنیم.
حتما به شما توصیه میکنم که در اینگونه موارد تا اونجایی که میتونید به صداتون استراحت بدید تا حنجره ی شما اذیت نشه. امیدوارم با این نکاتی که خدمتتان گفتم، سخنرانی های خیلی خوب و گفت و گو های خیلی مؤثری رو انجام بدید. از توجه شما متشکرم.
بیشتر از یک نفر باشید.

دانلود متن فیلم

پیام

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور!

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!

محمدرضا رمضان نیا

محمدرضا رمضان نیا

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ دیدگاه دربارهٔ «وقتی قبل سخنرانی سرما خوردیم و صدامون گرفته چیکار کنیم؟»

 1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام همراه عزیز
  خوشحالیم که همراهمون هستید و اهل آموزش و یادگیری.
  مجموعه ما مقالات نویسنده های خودش رو در سایت منتشر می کند؛ اما بهتون پیشنهاد می کنیم جهت همکاری رزومه خود را به ادرس ایمیل زیر ارسال نمایید؛ در صورت تمایل بهتون اطلاع خواهند داد.
  [email protected]
  یلداتون مبارک؛ بیشتر ازیک نفر

 2. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام همراه عزیز

  خوشحالیم که همراهمون هستید و به آموزش و یادگیری علاقه مندید.

  موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

 3. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام همراه عزیز
  خوشحالیم که اهل مطالعه مقاله هستید؛ امیدواریم در مقالات بعدی نیز مطالبی مفید و کاربردی در اختیارتون قرار دهیم.
  بیشتر ازیک نفر

اسکرول به بالا
پیام

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور!

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!