سخنرانی و صحبت برای افراد غریبه

سرفصل های مهم این مقاله:

سخنرانی و صحبت برای افراد غریبه

سخنرانی و صحبت برای افراد غریبه ، همیشه یکی از نگرانی‌ها و ترس‌های هر فردی از سخنرانی می‌تواند این باشد که برای افراد غریبه و افرادی که شناخت کافی از آنها نداریم چگونه صحبت کنیم؟

اما حقیقت این است که سخنرانی و صحبت برای افراد غریبه یک مهارت قابل آموختن است!

در این فیلم آموزشی که بازهم در فرودگاه ضبط شده است به این موضوع پرداخته‌ام که چطور می‌توانیم در زمانی که از مخاطبان خود شناخت کافی موفق شویم که سخنرانی و صحبت خود را برای افراد غریبه نیز به بهترین نحو ممکن ارائه کنیم.

داستان این موضوع بر می‌گردد به چندی پیش که مجدداً برای سخنرانی به شهر زیبای بندرعباس دعوت شدم و شرکت برگزار کننده اطلاعات 100 درصد درستی را به من نداده بود و من مجبور بودم نکاتی را رعایت کنم که در کارگاه به مشکل بر نخورم و قصد دارم در این فیلم آموزشی چند راهکار کاملاً عملی را نیز با شما عزیزان به اشتراک بگذارم.

دیدگاه کلی در این فیلم این است که همانطور که در فیلم آموزشی شناخت مخاطبان و یا دوره رایگان آموزش فن بیان موضوع بسیار مهمی است اما اگر به هر دلیل نتوانیم شناخت کافی از دانش قبلی مخاطبان خود به دست بیاوریم، باید چه روشی را اتخاذ کنیم.

 

امیدوارم از این فیلم 3 دقیقه‌ای اما بسیار پرمحتوا که در سالن انتظار فرودگاه ضبط کرده‌ام لذت ببرید:

 

  برای دانلود کافیست اینجا کلیک کنید  

 

متن فیلم سخنرانی و صحبت برای افراد غریبه

به نام خدا

سلام می کنم خدمت شما دوستان عزیز

امیدوارم حالتان خوب باشد.

دوباره رسیدیم به فرودگاه و دوباره من یک فرصتی پیدا کردم تا یک ویدئوی آموزشی برای شما عزیزان ضبط بکنم.

متأسفانه، اخیراً فیلم‌های سایت محدود شده به فیلم‌هایی که در فضاهایی مثل اینجا می‌توانم ضبط بکنم. چون یک مقدار فرصت من کم هست اما خب بزودی فیلم‌هایی با کیفیت بسیار بالاتر و در شرایط بهتری را ضبط می‌کنیم.

مجدداً الان ساعت حدود 5-6 صبح است و فکر می‌کنم الان دارند پرواز من را هم اعلام می‌کنند. یک لحظه اجازه بدهید… بله ما الان باید سریعتر سوار بشویم و خب من ترجیح می‌دهم خیلی سریع نکات را خدمتتان عرض بکنم.

موضوع این هست که اگر ما می‌خواهیم در جای صحبت بکنیم و مخاطبان را دقیق نمی‌شناسیم باید چه کاری را انجام بدهیم. یعنی نمی‌‌دانیم آنها چقدر دانش دارند و چه کارهایی را می‌توانند انجام بدهند.

 

افزایش دانش

اولین موضوع این هست که تا حد ممکن باید دانشمان را زیاد کنیم،

باید اطلاعات بیشتری داشته باشیم. این می‌تواند خیلی به ما کمک بکند که اگر یک موقع مطلب را بیش از چیزی که برای خودمان تعیین کردیم، مخاطبینمان دانش داشتند می‌توانیم به /ان مطالب اضافه‌ای که در آن تخصص داریم رجوع بکنیم.

 

دوره غیر حضوری سخنرانی و فن بیان را از دست ندهید

 

همراه داشتن منابع خوب

موضوع دوم این هست یکسری منابع خیلی خیلی خوب داشته باشیم تا این منابع را برای افرادی که بصورت استثنا در جمع هستند و دانششان خیلی زیاد هست به آنها معرفی کنیم و اعلام کنیم که سطح شما خیلی بالاست و پیشنهاد می‌کنم مثلاً این کتاب را مطالعه کنید، می‌تواند سطح شما را ببرد بالا. که این افراد هم رضایت کلی داشته باشند.

 

تعیین سطح با پرسش

سومین موضوع پرسیدن سوال در ابتدای کار هست. می‌تواند خیلی به شما کمک بکند اگر سطح مخاطبین را در ابتدای کار بسنجید بلاشک می‌توانید صحبت خودتان را به گونه‌ی دیگری تنظیم کنید.

با چند سوال خیلی خوب و حساب شده می‌توانید سطح مخاطبین را ارزیابی بکنید.

 

سیال بودن پاورپوینت

چهارمین موضوع پاورپوینت سیال هست.

اگر از پاورپوینت یا نرم‌افزار ارائه مطلب دیگری استفاده می‌کنید می‌توانید اسلایدها را به گونه‌ای طراحی بکنید که همه‌ی جزئیات در آن نباشد و مثلاً یک عنوان باشد و یک تصویر، مثل بیشتر اسلایدهای من و بسته به مخاطب و علاقمندیش موضوعات خودتان را نتفاوت ارائه بکنید.

آخرین موضوع یعنی پنجمین موضوع، تعیین سطح مخاطبان برای خودشان است.

باید به گونه‌ای در ابتدای صحبت به مخاطبان بفهمانیم در چه جایگاهی قرار دارند.

 

اعتماد به نفس چیست؟ اعتماد به نفس تان را با این برنامه عملی 10 روزه افزایش دهید

 

یعنی اگر من سخنرانی آموزش می‌دهم از چند نفر دعوت کنم بیایند سخنرانی کنند، سطحشان را بدانم. اگر فروش آموزش می‌دهم با چند سوال ببینم که چند نفر با مراحل فروش مثلاً آشنا هستند.

پس با این پنج نکه که یکبار دیگر می‌توانیم آنها را با هم مرور بکنیم، می‌توانیم تا حد زیادی از نگرانی اینکه نکند سطح مخاطب خیلی متفاوت با آن سطحی که ما برای پاورپوینت استفاده کردیم این نگرانی از بین خواهد رفت.

اینکه اولاً همیشه بیشتر بدانیم.

دوم اینکه منابع خاص و خیلی خوبی داشته باشیم برای افرادی که سطحشان زیاد است.

سوم اینکه چند تا سوال در ابتدا بپرسیم، سطح مخاطبین را بسنجیم.

چهارم پاورپوینت سیال

پنجمین موضوع تعیین سطح مخاطبان بود.

تا پرواز من نرفته من بروم!

متشکرم خدانگهدار.

مطالب محبوب سایت:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا