5 نکته درباره زبان بدن برای پیشرفت شغلی

سرفصل های مهم این مقاله:

با استفاده از کدام حالت‌های زبان بدن می‌توانید به دیگران شایستگی خود در شغلتان را ثابت کنید؟ بله درست است! از زبان بدن برای پیشرفت شغلی هم می‌توانید بهره ببرید!

اکثراوقات ما فکر می‌کنیم زبان بدن از رفتار و احساسات ما نشات می‌گیرد. این درست است اما روان شناسان ثابت کردند که برعکس این قضیه هم صادق است؛ یعنی با تغییر زبان بدن، رفتار و احساسات ما تغییر می‌کند. وقتی درباره زبان بدن فکر می‌کنیم، این خودش یک نوع برقراری ارتباط است.

امروز می‌خواهیم درباره چند راهکار در این زمینه با شما صحبت کنیم؛ اما قبل از شروع، می‌خواهم این سؤال‌ها را جواب بدهید. آیا تا به حال:

– سکندری خورده‌اید؟

– دست‌ها یا پاهایتان را روی هم انداخته‌اید؟

– بدنتان را کشیدید؟

به این که الان در چه حالتی هستید توجه کنید. اگر می‌خواهید زبان بدنتان تغییر کند، باید بدانید که این کار می‌تواند زندگیتان را هم تغییر دهد. زبان بدن برای پیشرفت شغلی، زندگی آرام، روابط بهتر و عملکرد شما در جامعه بسیار مفید است.

دقت کنید که همین الان در چه حالتی هستید چون زبان بدن برای پیشرفت شغلی و همچنین در همه حال دارای اهمیت است.

5 نکته درباره زبان بدن برای پیشرفت شغلی و اثبات شایستگی

با این 5 حرکت در زبان بدن می توانید پیشرفت شغلی خود را تضمین کنید.

1- خود را آزاد بگذارید

منظور از آزاد گذاشتن در اینجا یعنی دست‌ها و پاهایتان را با اطمینان خاطر بیشتری روی میز، صندلی و زمین بگذارید و حتی در حین بلند شدن هم همینطور باشید. بگذارید پوستتان احساس آرامش و راحتی کند. خودتان را سفت نکنید، دست‌ها و پاها جمع و نزدیک به بدن نباشند.

2- به صورتتان دست نزنید

وقتی به صورتتان دست می‌زنید، به نظر مضطرب و نگران می‌آیید و این می‌تواند حواس مخاطبان را پرت کند.

زبان بدن برای پیشرفت شغلی مهم است پس سعی کنید در حین حرف زدن با همکاران و روسا به سر و صورت خود دست نزنید تا مضطرب بنظر نرسید.

3- با اطمینان بیشتر از دست‌های خود استفاده کنید

بجای اینکه با دست‌هایتان بازی کنید به صورتتان دست بزنید، از آنها در حین حرف زدن استفاده کنید تا منظور خود را بهتر برسانید. البته خیلی هم از دست‌ها استفاده نکنید که باعث حواس پرتی شود. از این طرف، طوری هم دست‌ها را در هوا تکان ندهید که یک حرکت بیهوده برداشت شود. کمی کنترل شده تکانشان بدهید.

4- نوشیدنی یا شیرینی

اگر لیوان چای، شربت یا آب برای شما آورده‌اند، آن را جلوی سینه و قلبتان نگه ندارید چون اینطور بنظر می‌آید که حالت تدافعی به خود گرفته‌اید. آن را پایین و کمی نزدیک پای خود نگه دارید.

5- گشاد بایستید

وقتی پاهایتان را به هم می‌چسبانید یا به قول خودمان مثل دانش آموزانِ سرِ صف در حیاط «پاها جفت» می‌ایستید، اینطور بنظر می‌رسد که مطمئن نیستید یا تردید کرده‌اید. وقتی گشاد بایستید انگار آرامید. پس زانوها را کمی با فاصله بگذارید، وزن خود را روی پاهایتان بیندازید. اینطوری محکم‌تر و قاطع‌تر بنظر می‌رسید.

این نکات را را هرروز و برای سه تا چهار هفته رعایت کنید و ببینید زبان بدن برای پیشرفت شغلی شما چه منافعی دارد! تا آن موقع، این نکات به عادت جدیدی برای شما بدل می‌شوند اما اگر هم نشدند، باز این موارد را رعایت کنید تا کاملاً ملکه ذهنتان شوند.

زبان بدن برای پیشرفت شغلی-گشاد و آزاد ایستادن نشانه قدرت و آرامش شماست.

چرا زبان بدن مهم است؟

محققان در دانشگاه پرینستون تحقیقی را انجام دادند. آن‌ها فیلمی از کاندیدهای سناتوری به مردم نشان دادند. شاید به درستی نمی‌شد گفت کدام انتخاب می‌شوند اما راحت می‌شد فهمید که مردم بیشتر به کدام رأی می‌دهند. هر یک از آنها یک نوع زبان بدن داشتند. پس معلوم می‌شود که وقتی پای رقابت در میان باشد، زبان بدن هم مهم می‌شود و هم کارایی بالایی دارد.

ایمی کادی، روانشناس دانشگاه هاروارد بیشتر مطالعات خود را به تأثیر زبان بدن روی اعتماد به نفس، تاثیرگذارید و موفقیت اختصاص داده است. بزرگ‌ترین دست یافته‌اش درباره تاثیرات قدرتمند زبان بدن وقتی که مثبت باشد است.

منظور از زبان بدنِ درست:

– ارتباط چشمی صحیح

– گوش دادن درست و از تهِ دل

– حرکاتی از بدن که مفهوم حرف کلامی شما را بهتر می‌رساند

است.

مطالعات نشان داده‌اند که هرکس استفاده درستی از زبان بدن می‌کند (سه گزینه‌ی بالا) دوست داشتنی‌تر است، در رقابت‌ها پیروز می‌شود، به خوبی دیگران را متقاعد می‌کند و از هوش احساسی بالایی برخوردار است.

زبان بدن برای پیشرفت شغلی مهم است و نشان دهنده رفتار شماست.

زبان بدن روی هورمون‌های شما تأثیر می‌گذارد

زبان بدن صحیح، رفتار شما را تغییر می‌دهد. ایمی کادی ثابت کرده که وقتی عمداً زبان بدن درست را تمرین می‌کنید، رفتارتان بهبود پیدا می‌کند چون زبان بدن صحیح روی هورمون‌های بدن تأثیر می‌گذارد.

هورمون استرس، کورتیزول نام دارد که مانع اجرا و انجام کار درست می‌شود و در بلندمدت سلامت انسان را به خطر می‌اندازد. کاهش سطح کورتیزول باعث کاهش استرس می‌شود در نتیجه می‌توانیم در شرایط سخت بهتر فکر کنیم.

در تحقیقی دیگر به شرکت کننده‌ها فیلم بی صدایی از دکترها و بیمارهایشان را نشان دادند. با اینکه فیلم‌ها بی صدا بود و شرکت کننده‌ها حرف‌های دکتر و بیمار را نمی‌شنیدند اما از زبان بدن آنها فهمیدند کدام بیمار از دکترش شاکی شد چون رفتار و حرکاتش به خوبی همه چیز را نشان می‌داد.

زبان بدن نقش مهمی در برداشت‌های ما دارد و می‌تواند حتی از کلام ما هم مهمتر باشد. پس باید یاد بگیریم از زبان بدن درست استفاده کنیم، در این صورت است که مردم بیشتر به ما اعتماد می‌کنند.

ادای کاری را درنیاورید! آنقدر ژستش را بگیرید که در آن کار ماهر شوید!

ژست قدرت بگیرید تا قدرتمند شوید!

تحقیقات دانشگاه هاروارد و مدارس تجاری کلمبیا نشان می‌دهند که وقتی ژست کاری را می‌گیرید (به عقب تکیه بدهید، دست‌ها پشت سر و پاها روی میز یا با پاهای گشاد بایستید)، حتی برای دو دقیقه هم که باشد، سطح تستوسترون بالا می‌رود. این هورمون برای قدرت و سلطه گری است. همانطور که می دانیم هورمون‌های بدن زنجیره‌ای کار می‌کنند. پس وقتی تسوسترون بالا می‌رود، قدرتتان زیاد می‌شود و میزان کورتیزول و استرس کاهش می‌یابد.

حرکت دست ها و پاهای خود را کنترل کنید تا از زبان بدن برای پیشرفت شغلی بهره بگیرید.

قبل از اینکه به یک ملاقات مهم بروید، این حرکات را امتحان کنید. به شما اطمینان می‌دهم که پرقدرت، مطمئن و قاطع بنظر خواهید رسید. وقتی هم قاطع بنظر برسید، کم کم در ذهنتان تثبیت می‌شود که واقعاً قاطع و مطمئن و پرقدرت هستید.

طبق تحقیقات، این ژست‌ها علاوه بر تغییرات هورمون‌ها در خانم‌ها و آقایان موجب افزایش ریسک پذیری هم می‌شود.

تحقیقات همچنان نشان می‌دهند که مردم بیشتر تحت تأثیر حرکات و ژست‌های شما قرار می‌گیرند تا حرف‌هایی که می‌زنید.

پس آموخته‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و اجازه دهید همه بدانند که زبان بدن برای پیشرفت شغلی، بهبود روابط و زندگی عادی و کاری از اهمیت خاصی برخوردار است.

وقتی زبان بدن درست داشته باشید، می‌توانید تکنیک‌های درستی را در روابط خود به کار بگیرید. پیش‌تر به 5 نکته مهمتر اشار کردیم تا با کمک آنها شایستگی خود در محل کار را نشان دهید.

اگر می‌خواهید زبان بدن خود را بهبود دهید و چه در کار و چه در زندگی از آن بهترین استفاده را کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقالات زیر را حتماً بخوانید:

زبان بدن چیست؟ تکنیک‌های زبان بدن

زبان بدن چیست؟ قسمت دوم: زبان بدن در سخنرانی

زبان بدن چیست؟ قسمت سوم: زبان بدن حرفه‌ای در سخنرانی

ترفندهایی برای استفاده بهتر از زبان بدن در سخنرانی

مطالب محبوب سایت:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا