آموزش راه اندازی فروشگاه در اینستاگرام و فروش محصولات

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

آیا می‌دانستید که از سال 2019 اینستاگرام قابلیت راه‌ اندازی فروشگاه دارد؟ آیا با قابلیت فروش محصولات در اینستاگرام و ایجاد تگ خرید آشنایی دارید؟ کم‌کم شبکه  پرطرفدار اینستاگرام از حالت سرگرمی و تفریحی به سمت درآمد و فروش حرکت می‌کند. در حال حاضر بسیار از برندها و شرکت‌ها از قابلیت فروشگاه اینستاگرام استفاده می‌کنند. با ما همراه باشید تا در مقاله آموزشی راه اندازی فروشگاه در اینستاگرام و فروش محصولات سیر تا پیاز ماجرا  و الفبای آن را توضیح دهیم.

آموزش راه اندازی فروشگاه در اینستاگرام و فروش محصولات

 فروشگاه اینستاگرام چیست؟

امکانات فروشگاه اینستاگرام

فعال سازی فروشگاه اینستاگرام (اطلاعات مهم پیش نیاز)

مراحل ساخت فروشگاه اینستاگرام

بعد از راه اندازی فروشگاه چه می‌شود؟

سخن پایانی آموزش راه اندازی فروشگاه در اینستاگرام

چطور به بهترین شکل از اینستا پول دربیاوریم؟

 فروشگاه اینستاگرام چیست؟

در ابتدا اجازه بدهید تا کمی برای شما از فروشگاه اینستاگرام یا Instagram Shopping  توضیح دهیم. اگر پیج اینستاگرام دارید احتمالا دیدید که معمولا افراد در بخش کپشن پست از ویژگی‌ها و قیمت محصول خود می‌نویسند. اگر پیج بالای ده هزار نفر هم داشتند که در بخش استوری اینستاگرام لینکی قرار داده می‌شد تا کاربران وارد سایت و خرید محصول شوند. برخی افراد هم لینکی را در داخل بیو پروفایل اینستاگرام قرار می‌دادند. خلاصه این‌که تا قبل از سال 2019 که فروشگاه اینستاگرام راه اندازی شود، از این راه‌ها افراد به لینک خرید وصل می‌شدند. 

خبر خوب این‌که اینستاگرام با ایجاد قابلیت راه‌اندازی فروشگاه  برای فروش محصولات و کالاهای فیزیکی، کار را برای کارمان خیلی ساده کرده است. به عبارتی فالوورهای ما با زدن بر روی پست ما می‌توانند تگ محصولات را ببینند. پستی که در آن tag product قرار داده شده باشد و قابلیت خرید داشته باشد در گوشه پایین سمت چپ یک نماد سبد خرید دارد. برای ساخت فروشگاه در اینستاگرام نیازی به ساخت یک اکانت جدید نمی‌باشد؛ فقط پیج خود را باید به حالت business در بیاوریم. نمایش پست‌های فروشگاهی در اینستاگرام بدین صورت است که وقتی روی عبارت shop که فعال شده کلیک شود دقیقا مثل یک فروشگاه اینترنتی محصولات نمایش داده می‌شود.

پس چی شد؟ یک جمع‌بندی داشته باشیم: تگ خرید محصولات بر روی پست اینستاگرام قرار می‌گیرد که  کاربر با ضربه زدن بر روی این تگ‌ها یک سری اطلاعات مثل توضیحات محصول، قیمت را می‌بیند که اگر بر روی آن مجددا کلیک کند به سمت لینک صفحه خرید هدایت می‌شود. اما صبر کنید! مخصوصا اگر در ایران در حال فعالیت هستید، خیلی صبر کنید! چرا؟ چون مثل همیشه پای تحریم‌ها در میان است و برای راه اندازی فروشگاه اینستاگرام، نیاز به دانستن یک سری اطلاعات مهم دارید. با من همراه باشید:

آیا می‌دانید گردش مالی فروشگاه‌های اینترنتی، به 5 هزار میلیارد تومان رسیده است؟

امکانات فروشگاه اینستاگرام

با فعال کردن instagram shop می‌توانیم نام محصول، تصاویر آلبومی از محصول، توضیحات و ارائه ویژگی‌های محصول، قیمت محصولات به همراه تخفیفات، لینک مربوط را به پست خود اضافه کنیم. با راه ‌اندازی فروشگاه اینستاگرام و کمی خلاقیت در پرزنت محصولات می‌توانیم فروش و رشد خوبی را داشته باشیم.

فعال سازی فروشگاه اینستاگرام (اطلاعات مهم پیش نیاز)

همانطور که گفتم، متاسفانه قابلیت یا دکمه خرید اینستاگرام برای ما ایرانیان تحریم است. این یعنی اینستاگرام تعیین کرده که هیچ فروشگاه اینترنتی اینستاگرامی که در ایران فعال باشد، حق استفاده از این قابلیت را ندارد. اما تکلیف چیست؟ خب راستش را بخواهید راهکارهایی برای دور زدن این تحریم‌ها وجود دارد که ممکن است کار کند و البته ممکن است کار نکند! (در هر حال در ادامه مقاله به شما آموزش می‌دهم.)

اما نکته مهم‌تر اینجاست که شاید صرف نظر کردن از این راهکارها، ایده بهتری باشد. چرا؟ خب اولا که اینستاگرام این چند وقته ثابت کرده که خیلی بی در و پیکرتر از آنی است که ما فکر می‌کردیم. مگر چه شده؟ طی همین یکی دو سال، بارها به دلیل آپدیت‌ها و بروزرسانی‌ها در این شبکه اجتماعی، پیج میلیون‌ها نفر به کل پاک شده و تعداد زیادی از این افراد، اشخاصی بوده‌اند که برای بالا آوردن پیج اینستاگرام خود و جذب فالوور در آن، هزینه‌های هنگفتی کرده بودند.

علاوه بر این، به تازگی اینستاگرام نسبت به کاربرانی که برای افزایش مخاطب دست به روش‌های غیرقانونی می‌زنند، کمی سختگیرتر شده و گاها خشم خودش را با حذف کردن پیج آنها نشان داده. در همین حین، بعضی افراد متخصص می‌گویند ممکن است فعال سازی فروشگاه اینستاگرام برای پیج‌های ایرانی از طریق روش‌های دور زدن تحریم، باعث ناراحتی اینستاگرام شده و او را ترغیب به حذف پیج شما کند.

بعد از همه اینها، بعد از مطالعات زیاد در مورد اینستاگرام، کسب تجربه و در نهایت نوشتن مقالات مختلف در مورد آن مثل مقاله بازاریابی اینستاگرام، فروش در اینستاگرام و… ، فکر می‌کنم اجرای دیگر تکنیک‌ها در اینستاگرام تاثیر بسیار بیشتری روی موفقیت شما در این شبکه داشته باشد تا فعال سازی تگ فروش محصول در آن.

در هر حال انتخاب نهایی با شماست اما بگذارید حالا که بحثش داغ است، همین جا نکات مهمی را در مورد راه اندازی فروشگاه اینستاگرام به شما توضیح بدهم:

 قابلیت دکمه فروش محصول صرفا برای محصولات فیزیکی فعال است و در اختیار صاحبان محصولات مجازی قرار نمی‌گیرد.

 برای ساخت فروشگاه اینستاگرام، باید حتما حساب‌تان را به حساب بیزینسی تغییر بدهید،

 برای فعال سازی فروشگاه اینستاگرام، باید حتما یک اکانت فیسبوک بسازید،

 برای فعال سازی تگ فروش محصول، باید از شماره و کد پستی فیک یک کشور خارجی استفاده کنید.

 در بهترین حالت ممکن، فعال سازی تگ فروش محصول در اینستاگرام بین 10 تا 90 روز زمان می‌برد.

آخرین نسخه اینستاگرام را داشته باشیم، اگر از نسخه قدیمی اینستاگرام استفاده می‌کنید در قدم اول آن را به آخرین ورژن ارتقا دهید.

در پیج اینستاگرام شروع به جذب و افزایش فالوور هدفمند کرده باشیم.

پروفایل خود را بهینه و حرفه‌ای کنید.

برنامه منظم تولید محتوا اصولی که برای کاربران ارزشمند باشد را داشته باشید.

تولید محصولاتی که برطرف کننده یک مسئله و نیاز برای مخاطبین باشد.

  عکس های با کیفیت و جذاب از محصول قرار بدهیم. توجه داشته باشیم عکس محصولات فروشگاه اینستاگرام حکم ویترین مغازه را دارد پس خلاقیت داشته باشیم.

ارائه و پرزنت مناسب محصول. یک نکته را در نظر داشته باشیم فروش به صورت مجازی یک پیش نیاز خیلی مهم دارد و آن جلب اعتماد کاربر است. باید کاربران اینستاگرام بدانند پشت این اکانت یک شخص حقیقی است.  از نظرات و رضایتمندی مشتریان استفاده کنیم.

خدمات پس از فروش و پشتیبانی فراموش نشود.


در آزمون رایگان زیر شرکت کنید.

اینستاگرام جیب شما را پر می‌کند یا خالی؟ 

آزمون رایگان اینستاگرام

 

مراحل ساخت فروشگاه اینستاگرام

حدود 500 میلیون کاربر روزانه از اینستاگرام استفاده می‌کنند که حدود 50 درصد آن‌ها حداقل  اکانت‌های بیزنسی را follow و دنبال می‌کنند. پس برای بسیاری از برندها و شرکت‌ها فرصت خوبی است تا فروشگاه اینستاگرام خود را فعال کنند. برای راه اندازی فروشگاه اینستاگرام باید مراحلی را طی کنیم. در این بخش از مقاله گام به گام مراحل راه اندازی فروشگاه اینستاگرام را توضیح دادیم.

اولین قدم برای راه اندازی فروشگاه اینستاگرام، به روزرسانی این اپلیکیشن است. پس به کمک گوگل پلی یا کافه بازار یا دیگر مارکت‌های اندروید و اپل، اینستاگرام خودتان را به آخرین نسخه بروزرسانی کنید (لینک دانلود از گوگل پلی برای اندروید)

بعد از اینکه اپ خودتان را بروزرسانی کردید، باید حساب اینستاگرام‌تان را تجاری کنید. برای این کار، در بخش تنظیمات یا همان setting، گزینه Switch To Business Profile را انتخاب کرده و بعد از گذراندن مراحل آن، حساب‌تان را بیزینسی کنید.

حالا باید حساب فیسبوک‌تان که آن هم تجاری است را به اینستاگرام متصل کنید. اما با توجه به اینکه اغلب مخاطبان این مقاله چنین حسابی ندارند، ابتدا به سراغ آموزش ساخت حساب تجاری فیسبوک می‌رویم:

آموزش ساخت حساب تجاری فیسبوک

همانطور که در اینستاگرام ثبت نام کرده‌اید، در فیسبوک هم حساب خودتان را بسازید و واردش بشوید. بعد از وارد شدن به حساب فیسبوک، در بخش بالایی صفحه گزینه create را انتخاب کرده و سپس روی گزینه Page کلیک کنید:

آموزش راه اندازی فروشگاه در اینستاگرام

در صفحه بعدی، گزینه‌ای وجود دارد با نام Business Or Brand که شما باید آن را انتخاب کنید. حالا وارد صفحه‌ای می‌شوید که در پایین تصویر آن مشخص است:

 فروشگاه اینستاگرام چیست؟

در این صفحه ابتدا باید گزینه Page Name را پر کنید. در این بخش باید نام صفحه تجاری‌تان را بنویسید. بعد از آنهم باید به سراغ Category رفته و در آن دسته تجارت خودتان را انتخاب کنید.

نکته: گفتم که اینستاگرام قابلیت دکمه فروش محصولات را صرفا در اختیار آن دسته از فروشگاه‌هایی قرار می‌دهد که محصول فیزیکی داشته باشند. بنابراین در این بخش باید دسته بندی انتخاب کنید که محصولات فیزیکی برای فروش دارد. مثلا گزینه Shopping & Retail انتخاب خوبی است.

در ادامه این قسمت باید اطلاعات تماس و آدرس را وارد کنیم. اما با توجه به تحریم بودن ایران، کمی دست‌مان بسته است. بنابراین باید از اطلاعات فیک و مربوط به یک کشور دیگر استفاده کنیم. مثلا کشور آلمان انتخاب خوبی است. از کجا این اطلاعات را بیاوریم؟

برای پیدا کردن zip code این عبارت را در گوگل جستجو کنید: germany zip code berlin و برای یافتن یک شماره فیک آلمانی هم از این عبارت کمک بگیرید berlin phone number:

مراحل راه اندازی فروشگاه اینستاگرام

البته تضمینی نیست که از این طریق بتوانید به کد پستی و آدرس تلفن درستی برسید. بنابراین اگر شخصی را در خارج از کشور دارید، بهتر است از اطلاعات واقعی محل زندگی او استفاده کنید.
نکته: نمی‌توان بدون این اطلاعات به مرحله بعد رفت؟ چرا! ولی احتمالا در این شرایط تایید فروشگاه اینستاگرامی شما به مشکل بخورد. بعد از اینکه اطلاعات گفته شده را به همراه یک آدرس فیک وارد کردید، وارد صفحه بعدی شوید:

چطور یک  فروشگاه اینستاگرام راه اندازی کنیم؟

در این مرحله از آموزش راه اندازی فروشگاه در اینستاگرام، نوبت به این می‌رسد که یک تصویر برای پروفایل حساب خودتان بارگذاری کنید. حالا حساب شما ساخته شد! بعد از این به سراغ بخش بعدی آموزش می‌رویم:

 فروشگاه اینستاگرام چطور بسازم؟

در صفحه‌ای که بالا تصویرش را می‌بینید، طبق اطلاعات داده شده عمل کرده و گزینه setting و سپس template … را انتخاب کنید. بعد از آن یک صفحه جدید برای‌تان باز می‌شود:

چطور یک فروشگاه اینستا بسازم؟

در این صفحه گزینه add a tab را انتخاب و سپس روی گزینه template shopping کلیک کنید. حالا این گزینه به تصویری که بالا می‌بینید اضافه می‌شود. خب حالا به گزینه setting بازگشته و به سراغ page info بروید:

فروش در اینستا و فروش گاه اینستاگرامی

در صفحه‌ای که مشاهده می‌کنید، باید اطلاعات درخواست شده را کامل کنید. بهتر است در هیچ کدام از این اطلاعات مثل آدرس و… نامی از ایران یا جزئیات مرتبط به ایران برده نشود. با پر کردن این صفحه، احتمال تایید شدن حساب توسط فیسبوک را بالا می‌برید. بعد از آن به setting رفته و این بار گزینه instagram که در تصویر پایین هم مشخص شده را انتخاب کنید:

یک فروشگاه اینستاگرامی راه اندازی کنیم

بعد از این از گزینه Connect Account کمک گرفته، سپس در صفحه جدیدی که باز می‌شود، اطلاعات و رمز اینستاگرام‌تان را وارد کنید. زمانی که اتصال بین فیسبوک و اینستای شما برقرار شد، می‌توانید عکس پروفایل خودتان را ببینید.
حالا بعد از این اتصال، برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی اینستاگرام، باید اقدام به ساخت کاتالوگ محصولات کنید. چطور؟

چجوری فروشگاه اینستا بسازم؟

در بخش page، آیکون 3 نقطه در وسط صفحه را انتخاب کنید:

تگ خرید در پست اینستاگرامی چجوری بذارم؟

در صفحه جدید از گزینه Tag Product کمک بگیرید.

تگ خرید در اینستا

در این صفحه این بار گزینه New Product انتخاب شماست. حالا نوبت به این می‌رسد که اطلاعات مربوط به محصول خودتان را وارد کنید. این اطلاعات شامل واحد پولی، نام محصول و… هستند:

قیمت روی محصولات در اینستاگرام

در اینجا باز یک صفحه جدید با فیلدهای مختلف داریم. برای پر کردن این صفحه به این موضوعات دقت کنید:
عکس تصویر را از گوگل دانلود نکرده و یک عکس شخصی سازی شده انتخاب کنید،
واحد پولی را روی کشور toonga بگذارید،
توضیحات محصول را بنویسید،
url مورد نظر را در کادر مربوط بگذارید. این آدرس می‌تواند آدرس صفحه محصول یا صفحه پرداخت باشد که کاربر با کلیک روی تگ واردش می‌شود.

تمام شد! امکان فروشگاه در اینستاگرام فعال شد؟ خیر! شما الان تمامی مراحل را طی کردید اما باید حدود 10 دقیقه صبر کنید تا اینستاگرام بعد از بررسی جزئیات، حساب شما را تایید کند. البته دقت کنید که ممکن است این تایید انجام هم نشود. بنابراین خیلی روی آن حساب نکنید.

اگر حساب و جزئیات تایید شود، قابلیت product tagging بعد از 10 تا 90 روز به اینستاگرام شما اضافه می‌شود! بله دقیقا به همین اندازه طولانی ولی خبر راهی نیست.

در صورت فعال شدن حساب، این تصویر را در اینستاگرام مشاهده می‌کنید:

فروش اینستاگرامی

بعد از آن هنگام پست کردن یک عکس، به option رفته و گزینه shopping را انتخاب کنید:

فروش در اینستا و فروش گاه اینستاگرامی

سپس گزینه tag products که زیر گزینه tag people اضافه شده را انتخاب کنید. حالا تصویر مورد نظرتان مشاهده می‌کنید که باید یک گوشه از آن را برای قرار دادن تگ، لمس کنید. حالا به صفحه بعدی رفته که در آن کاتالوگ‌های ایجاد شده در فیسبوک قابل مشاهده است. در این بخش هم کافی است محصول مورد نظر را انتخاب کنید. در انتها می‌توانید پست مورد نظرتان را منتشر کنید! تمام شد. اینهم نمونه تصاویر فروشگاهی در اینستاگرام:

فروش در اینستا و فروش گاه اینستاگرامی

بعد از راه اندازی فروشگاه چه می‌شود؟

بعد از اینکه تمامی این مسیر خطرناک برای راه اندازی فروشگاه در اینستاگرام را طی کردید، پیج شما به کمک تگ های فروش محصول دارای چنین قابلیت‌هایی است:
معرفی نام محصول
قرار دادن تصویر محصول
نوشتن توضیحات کوتاه محصول
ارائه قیمت محصول
ارائه قیمت تخفیف خورده
لینک مراجعه به وب سایت یا متصل به درگاه بانکی
نمایش محصولات مرتبط
در هر حال اینها حرف‌های مهمی بودند که من باید با شما در میان می‌گذاشتم. ولی در نهایت تصمیم آخر را خودتان قرار است بگیرید و نه من.

سخن پایانی آموزش راه اندازی فروشگاه در اینستاگرام

در مقاله امروز به صورت جامع به آموزش راه اندازی فروشگاه اینستاگرام و فروش محصول پرداختیم. در بخش پایانی این مقاله یک نکته را هم اشاره کنیم که با اینکه اینستاگرام امروزه بسیار پرطرفدار است، فراموش نکنیم که در کنار اکانت اینستاگرام تجاری، سایت خود را نیز داشته باشیم. اینستاگرام بازی در زمین دیگری است که هر لحظه ممکن است زمین را از دست بدهیم. در حالی که سایت سند شش دانگ به نام خودمان دارد. سایتی که domain آن را ثبت کردیم.

حالا نوبت شما بیشتر از یک نفری‌های عزیز است، برای ما در بخش نظرات همین مقاله بنویسید که آیا از امکان راه اندازی فروشگاه اینستاگرام اطلاع داشتید؟ آیا تجربه فروش از این طریق را هم دارید؟ اگر سوال یا ایده‌ای در این خصوص دارید با ما به اشتراک بگذارید.


پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

پشتیبانی بیشتر از یک

پشتیبانی بیشتر از یک

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا