رادیو سخنرانی34: آیا باید لهجه را کاهش بدهیم؟

سرفصل های مهم این مقاله:

رادیو سخنرانی34: آیا باید لهجه را کاهش بدهیم؟

رادیو سخنرانی34: آیا باید لهجه را کاهش بدهیم؟

متأسفانه در کشور ما موضوع لهجه و صحبت کردن با لهجه و یا کاهش لهجه موضوع داغ و پررنگی است. زمانیکه محصول کنترل و مدیریت لهجه آماده شد، دوستان زیادی در  ایمیل و کامنتها و نظرات شبکه‌های اجتماعی به این موضوع اعتراض داستند که چرا بایدد  بدون لهجه صحبت کنیم؟ و یا اینکه آیا باعث از بین رفتن فرهنگ بومی منطقه نمی‌شود؟ و…

با توجه به این نظرات احساس شد که شاید برخی از دوستان منظور و هدف از تولید محصول کنترل لهجه را متوجه نشده‌اند.

برای همین در این  34 فایل صوتی از مجموعه فایل‌های رادیو سخنرانی توضیحات مربوط به اینکه چرا باید لهجه را کنترل کرد را بیان شدهه  است.

فایل صوتی چرا باید لهجه را کنترل کنیم؟ را می‌توانید از لینک زیر دانلود نمایید:

برای دانلود کاهش لهجه کافیست اینجا کلیک کنید(حجم 8MB) 

 

Radio-Style3

 

متن رادیو سخنرانی34: چرا باید لهجه را کنترل کنیم؟ (کاهش لهجه)

به نام خدا

سلام دارم خدمت شما همراهان عزیز مجموعه بیشتر از یک نفر

من محمد پیام بهرام پور هستم از مجموعه ی مثبت یک (جایی که یاد بگیریم بیشتر و موثرتر از یک نفر باشیم تا دنیا جای بهتری برای زندگی کردن بشه)

شما در حال گوش دادن به سی و چهارمین فایل از رادیو سخنرانی هستید.

یه مقدار فضای این فایل متفاوت هست. به جهت اینکه هم من سرما خوردم یه کوچولو و هم اینکه خوب اینجا فضای استودیویی نیستش. فضای آزاد مثل باغ هست، یک مقدار ممکنه سر و صداهای مختلفی رو بشنوید، پیشاپیش عذرخواهی می کنم.

اما دوست نداشتم چنین شرایطی  باعث بشه که  این فایل صوتی رو ضبط نکنم.

خب باید بگم عیدتون مبارک چون من الان حدود سوم چهارم عید هستش که دارم این فایل رو ضبط می کنم.

اما خیلی عادت ندارم بگم عیدتون مبارک یا بگم سال خوبی داشته باشید. بیشتر دوست دارم بگم که عیدتون رو مبارک بکنید یا سال خوبی برای خوبی رو برای خودتون بسازید. چون خیلی بی مزه است اگر بگیم که عیدتون مبارک یا مثلا ایشالا که سال خوبی داشته باشید بدون اینکه خودمون تلاشی در این راستا بکنیم به نظر من این جمله خیلی قشنگه:

نوروز یعنی هیچ زمستانی ماندنی نیست اگر چه بلند ترین شب ان یلدا باشد.

 

همین حالا در دوره غیر حضوری سخنرانی و فن بیان شرکت نمائید

 

و امیدوارم که یاد بگیریم برای هر سال عادت ها و تغییر های جدیدی رو برای خودمون رقم بزنیم  تا ان شا ا… سال خیلی بهتری داشته باشیم.

چرا این فایل صوتی رو ضبط کردم؟

به جهت اینکه به شدت مورد انتقاد برخی از دوستان واقع شدم .

زمانی که محصول "چطور بدون لهجه صحبت بکنیم" رو تولید کردم یه تعداد قابل توجه (نمی خوام بگم خیلی زیاد) ولی قابل توجهی ایمیل و نظر و کامنت در شبکه های اجتماعی دریافت کردیم مبنی بر اینکه اصلاً چرا باید چنین محصولی تولید بشه، شما چرا قصد دارید فرهنگ زبان های مختلف رو از بین ببرید و موضوعاتی از این دست.

خب من احساس کردم که یک کج فهمی اینجا اتفاق افتاده و لازمه که راجع به این موضوع یه خورده بیشتر توضیح بدم.

موضوعمون این هست:

اول بگذارید بگم من کی هستم ایا من خودم بچه ناف تهرونم؟

نه اصلاً اینطور نیست. پدر مادر من هر دو در یک روستایی از توابع تالش گیلان اومدن به تهران.

خب زبان اصلی اونها زبان ترکی هست و کمی هم باهاشون صحبت بکنید متوجه می شوید که ترک زبان هستند، بنابراین من نه تعصبی دارم، نه قصد دارم فرهنگی نابود بشه و کسانی که با من باشند میدونند من عاشق لهجه های مختلف هستم.

 

اعتماد به نفس چیست؟ اعتماد به نفس تان را با این برنامه عملی 10 روزه افزایش دهید

 

هر شهری که برای سخنرانی میرم فورا سعی می کنم چند تا تیکه کلام یاد بگیرم. الگوی صحبت اون دوستان رو پیدا می کنم و همیشه می خوام از بزرگان جمع و کسانی که توانمندی بیشتری توی اون زبان و لهجه دارند یه چیزایی به من یاد بدند، چون احساس می کنم بسیار قشنگ و زیبا هست.

اما اتفاقی که اینجا میفته اینه که من حس می کنم اون عزیزانی که یه مقدار به من حالا انتقاد می کنند و میگن که اصلاً چنین محصولی نباید درست می شد،  فکر می کنم خودشون واقعا درگیر لهجه به صورت جدی نیستند یا با لهجه شهر دیگه توی شهر دیگه ای زندگی نکردن. چون من اعتقاد دارم لهجه مثله لباس محلی می مونه. خیلی قشنگه، خیلی زیباست، خیلی دوست داشتنی و خیلی محترمه اما جای خودش رو داره.

یک فرقی باید بین ایده آل گرایی و واقع گرایی قائل باشیم.

ایده آل گرایی میگه: بله محترم هستند با همه لهجه ها.

واقع گرایی میگه: نه ، درسته همه باید محترم باشند اما اینطور هست؟

فقط کافیه که شما دانشجو باشید با یک لهجه غلیظی وارد خوابگاه بشید. ببینید چطوری شما رو دست میندازند. فقط کافیه وارد محل کار جدیدتون بشید، تو اولین سوال ازتون بپرسند:کجایی هستید؟(با توجه به لهجه)

یا با توجه به لهجتون بگند: اونجایی(…) هستید؟ و بعد قضاوت ها شروع میشه، دردسرها، مشکلات و کلی اتفاقات دیگه. بعضیا شروع می کنند مسخره کردن، بعضیا شروع می کنند اذیت کردن، هیچ ربطی ه به اعتماد به نفس و…. این صحبت ها نداره.

ما حتی می بینیم در بالاترین جایگاه ها نماینده مجلس وقتی میره روی سن سخنرانی می کنه در صحن علنی مجلس بخاطر لهجه مسخرش می کنند پس اصلاً ربطی به جایگاه و موقعیت و اینها نداره.

یک چیز واقعی هست که: درست  نیست، انصاف هم نیست اما هست.

 

هوش هیجانی EQ چیست؟ – EQ چه تفاوتی با IQ دارد؟

 

این صحبتی که من بارها راجع به لهجه می کنم." درست نیست انصاف نیست اما هست".

دردسرهایی بسیار زیادی که داره: فرصت های شغلی که از دست داده میشه، کافیه شما لهجه داشته باشید برید یه جا بگید من میخوام منشی بشم، یا یه کاری که با مشتری در ارتباط هستند یا احتمال خیلی زیاد شما رو نخواهند پذیرفت. این رو بیشتر کسانی که درگیر این موضوع بودن قشنگ درک می کنند و میدونند که شرایط به چه صورته. اما دو تا نکته دیگه هم باید بگم:

ما روی کنترل لهجه صحبت کردیم نه روی نابودی لهجه! یعنی یاد بگیریم دقیقا مثل لباس محلی اونجایی که لازم هست لباس رسمی به تن کنیم و بدون لهجه صحبت می کنیم. اونجایی که لازم هست در محله خودمون، شهر، روستای خودمون باشیم با لباس محلی.

و مورد بعدی این هست که این مشکلات، این اتفاق های ریز ریز میگم بسیار تلخه اما وجود داره و ما نباید بگیم که فرهنگ ما اینطوری میشه چون من اعتقاد دارم اتفاقا این زبانها بسیار زیبا هستند و دقیقا در درسهای انتهایی این دوره یاد دادم که چطوری زبونمون رو به دیگران با اعتماد به نفس یاد بدیم. دقیقا راهکار هایی رو گفتم چطوری ضرب المثل ها رو به موقع استفاده بکنیم مثلا بگیم که ما مشهدی ها فلان حرفو می زنیم، ما اصفهانی ها اینجور مواقع اینو میگیم حتی من راهکار دادم که این موضوع منتقل بشه و منتشر بشه.

 

روش تدریس چیست؟ معرفی بهترین روش‌های تدریس مناسب ایران

 

پس یادمون باشه داشتن لهجه دردسر های خاص خودش رو داره، زیبایی های خاص خودش رو هم داره.

چقدر خوبه که ما بتونیم اون رو مدیریت بکنیم .اونجایی که لازمه داشته باشیم. اونجایی که لازم نیست نداشته باشیم.

ممنونم از این که به این فایل گوش کردید و ازتون یک خواهش دارم.

اگر احساس می کنید کسی از نزدیکان خودتون یا خودتون درگیر این مشکل و مسئله هست و میخواد که مدیریت بکنه حتما از محصول "چطور بدون لهجه صحبت بکنیم" استفاده بکنید. تمرین های جالب و خنده دار اون رو انجام بدید تا نتیجه مطلوب برای شما شکل بگیره. از توجه شما بی نهایت ممنونم.

پیروز و موفق باشید.

خدانگهدار.

برای دانلود فایل PDF کافیست اینجا کلیک کنید

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا