چطور حیطه تخصصی را پیدا کنیم؟ +(دانلود رایگان فیلم)

سرفصل های مهم این مقاله:

یکی از گلوگاه‌‌های راه مدرسه استادی انتخاب موضوع است. انتخاب موضوع بسیار مهم و کاربردی است. یعنی اگر حواستان نباشد ممکن است با راهنمایی‌های اشتباه دیگران، راه غلطی را انتخاب کنید. لازم است که وقت بگذارید تا موضوع درستی را برای خودتان انتخاب کنید. چطور حیطه تخصصی را پیدا کنیم؟ از کدام مسیر کسب درآمد داشته باشیم؟ قطعا خیلی از شما عزیزان روزانه با این مدل سوالات روبه‌رو شده‌اید و به دنبال بهترین روش پاسخ برای آن‌ها می‌باشید. اگر چنین سوالاتی ذهن شما را درگیر کرده حتما مطالعه این مقاله و شرکت در سمینار مدرسه استادی 7 می‌تواند مسیر درستی را برایتان نمایان سازد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

آقای بهرام پور دو فیلم آموزشی عالی تهیه کرده اند که با مشاهده ی آن ها می توانید راه خودتان را در زمینه انتخاب موضوع با شفافیت بیشتری طی کنید.

قسمت اول فیلم

     برای دانلود کلیک نمائید  

 

قسمت دوم فیلم

   برای دانلود کلیک نمائید   

 

ابتدا باهم مرور می کنیم که آموزش چه چیزی است

آموزش در راه مسیر استادی یعنی این که افرادی وجود دارند که از موقعیت فعلی خود ناراضی هستند و می خواهند در زندگی خودشان تغییری ایجاد کنند اما راهش را نمی دانند، کار ما به عنوان فرد آموزش دهنده این است که باید بین موقعیت موجود مخاطب و جایی که می رود یک پل ایجاد کنیم.

کار ما به عنوان آموزش دهنده این است که برای مخاطب پل بسازیم تا راحت تر روند تغییر را انجام دهد. آموزش دیدن فواید بسیاری زیادی برای ما و مخاطب های ما دارد که در ادامه برخی از فواید را با توضیحات مختصری برایتان لیست کرده ایم.

 

فواید آموزش دیدن

 1. آموزش باعث صرفه جویی در زمان ما می شود. زیرا راهی را که قرار است با صرف آموزش و خطا و زمان زیاد یاد بگیریم با آموزش دیدن می توان در مدت کوتاه تری و با کیفیت بالاتری آن را یاد بگیریم.
 2. صرفه جویی در اشتباهات. آموزش دیدن باعث می شود اشتباهات کمتری انجام دهیم.
 3. بهینه شدن کارها: آموزش دیدن باعث می شود کاریمان را به صورت بهینه و با بهره وری بالا انجام دهیم.
 4. بازار آموزش در ایران بسیار گسترده است و بازار بسیار بزرگی دارد.
 5. کار آموزش دهنده این است که خودش زحمت می کشد و موضوعاتی را که دوست دارد را پیدا کند. و این موضوعات را با زبان ساده به مخاطب منتقل کند تا مخاطب راه را به آسانی طی کند.

 

داستان قلک‌ها

طی 12 الی 21 روز آینده هر جا موضوعی را در زمینه ی :

 1. ترس
 2. اجبار
 3. رویا
 4. مشکل

دیدید، سریع آن را روی کاغذی یادداشت کنید و در قلک ایده‌هایتان بیاندازید.

با این کار بعد از گذشت 21 روز شما لیستی با تعداد زیادی از مشکل ها و ترس و اجبار ها رویاها دارید که می توانید با استناد به آن ها می توانید موضوع خود را در مسیر استادی انتخاب کنید. چون موضوعاتی که به آن ها توجه کرده اید، برایتان مهم هستند و این باعث می شود که راه خودتان را با شفافیت بیشتری انتخاب کنید.

در ایران موضوعات و مشکل ها برای آموزش دادن راه حل ها بسیار هستند و در مقابل افراد متخصص بسیار کم هستند. (در کتاب قله تحقیقات علمی در زمینه تخصص، رمزگشایی شده اند)

اگر شما متخصص در زمینه ی خاصی شوید افراد زیادی هستند که دوست داشته باشند از روش های شما استفاده کنند. مثلا می توانید بعد از 21 روز که قلک ایده ها را پر می کنید به ایده های زیر دست پیدا کنید:

 •  ترس مردم از سخنرانی
 •  اجبار مردم به یادگیری زبان انگلیسی در خانه
 •  مشکل بیکاری مردم
 •  مشکل آمار بالای طلاق
 •  کارجویانی که کار پیدا نمی کنند
 •  رفتار صحیح در فضای مجازی
 •  مشکلات خانم هایی که خانه دار و شاغل هستند
 •  درست کار نکردن کارمندان در سازمان ها
 •  اهمال کاری

قلک ایده هایتان را در این مدت جایی در دسترس و جلوی چشمتان قرار دهید تا بتوانید دغدغه ها و مشکلات و ایده ها را ببینید و سریع یادداشت کنید. روش کاربردی انتخاب موضوع که در مسیر مدرسه ی استادی بسیار پیشنهاد می شود این است که باید موضوعی را که انتخاب می نیم به آن علاقه ی بسیار زیاد داشته باشیم

در اصل داشتن اشتیاق سوزان در مسیر موضوعی که انتخاب می کنید باعث می شود در مسیر استادی بتوانید بسیار خوش بدرخشید. برای مثال اگر فردی با اشتیاق سوزان در مسیر یادگیری موضوعی باشد می تواند در 3 یا چهار سال از افرادی که 10 یا 15 سال سابقه دارند جلوتر بزند.

البته مورد بالا در همه ی حیطه ها صادق نیست و همیشه استثناهایی وجود دارد. برای انتخاب موضوع خودتان باید توجه داشته باشید، موضوعی باشد که به آن اشتیاق سوزان دارید. داشتن اشتیاق سوزان سبب می شود بتوانید مطالب را با سرعت بیشتری یاد بگیرید و با سرعت بیشتری به سمت متخصص شدن پیش بروید.

باید عاشق موضوع خودتان باشید. اگر عاشق موضوع باشید برای آن وقت می گذارید و بسیار تلاش می کنید و می توانید قله های موفقیت را یکی پس از دیگری طی کنید.

اما اگر به موضوعی که انتخاب می کنید اشتیاق سوزان نداشته باشید تلاش کافی برای موفق شدن را انجام نمی دهید، وقت به اندازه ی کافی نمی گذارید و نمی توانید به موفقیت های بزرگی برسید.

اشتیاق سوزان در زمینه ی هدفتان شما را به موفقیت بسیار نزدیک می کند. بسیاری از شرکت کنندگان مدرسه ی استادی بودند که اشتیاق کافی به موضوع خودشان داشتند و توانستند مدرس های بسیار موفقی در حیطه ی خودشان شوند و امروز در سراسر ایران کلاس دارند.

آیا موضوع انتخابی مورد علاقه شما است

 1. اول باید این موضوع برایتان معنی داشته باشد، یعنی حاضر باشید بدون چشم داشت در زمینه ی موضوعتان کار کنید.
 2. جواب دادن به این سوال که اگر 100 میلیار تومن پول داشتید باز هم این موضوع و این کار ار انتخاب می کردید؟
 3. ده سال بعد دوست داری خودت را در آن جایگاه ببینی؟
 4. مثلا دوست داری خودت را در جایگاه یک مدرس . سخنران موفق ببینی؟

 

فرمول انتخاب موضوع

 1. عاشق موضوع خودمان باشیم
 2. انسان هایی که حاضر باشند برای آموزش های ما پول پرداخت کنند.

یک سوال مهم

وقتی چند تخصص داریم باید چه کاری انجام دهیم؟ کدام تخصص را باید انتخاب کنیم؟ در گذشته حکما بودند که همه ی علوم را می دانستند. به دلیل این که در آن زمان گستردگی علم کم بود افراد فعال در حوزه ی علم می توانستند فلسفه بدانند، نجوم بدانند، ریاضیات بدانند، علوم دینی را بدانند و ….

این موضوع گذشت و بعدها به دوره ی علما رسیدیم. علما افرادی هستند که به صورت بسیار تخصصی روی یک موضوع تمرکز می کنند و جزو افراد برتر در آن زمینه می شوند. مثلا: پزشک متخصص پیوند قرنیه ی چشم چپ الان چه کار باید بکنیم؟ در این زمان باید بین رشته ای کار کنیم. تقریبا به نوعی بازگشتی داشته ایم به زمان حکما.

مثلا اگر دانش تخصصی روانشناسی دارید و به موضوعات فروش هم علاقه دارید می توانید روانشناسی فروش را تدریس کنید. باید فکر کنید و تخصص های خودتان را ترکیب کنید و بین رشته ای فعالیت کنید. شاید بگویید نمی شود، اما اگر کمی بیشتر فکر کنید وکمی بیشتر جستجو کنید، حتما می توانید یک بین رشته ای عالی پیدا کنید. مثلا ترکیب تیپ‌های شخصیتی در بحث فروش.

 

جزیی کار کنیم یا کلی؟

بازار کوچک را انتخاب کنیم و به صورت تخصصی یا بازاری بزرگ ؟ دوره ی تخصص روی یک موضوع به پایان رسیده است. شما از یک موضوع تخصصی شروع می کنید و به مرور آن ها را گسترش می دهید و به سمت گسترش می روید.

مثلا آقای بهرام پور خودشان از سخنرانی شروع کردند و کم کم فن بیان را اضافه کردند و بعد هم اهمال کاری و مدیریت زمان و حالا هم مدرسه ی استادی را تدریس می کنند.

 

مرغ همسایه غازه

هر موضوعی را انتخاب کنید فکر می کنید سایر موضوعات پول ساز تر و آسان تر و پر مخاطب تر است. چون شما سختی های موضوع دیگران را نمی بینید فکر می کنید که آن موضوع آسان است اما سختی های کار خودتان را می بینید و فکر می کنید که موضوعتان سخت است. خبر خوب: اگر در هر زمینه ای با عشق و اشتیاق فراوان کار کنید و محتوای عالی به دیگران ارائه دهید، حتما موفق خواهید شد.

 

نتیجه‌گیری

اگر می خواهید در دوره شرکت کنید و هنوز موضوع انتخاب نکرده اید ناراحت نباشید، در روز اول دوره ی استادی آقای بهرام پور آموزش های عالی ای را برای انتخاب موضوع آماده کرده است و شما یک ماه هم فرصت دارید برای انتخاب موضوع. اگر عاشق موضوع خودتان باشید و برای آن زیاد کار کنید و بهترین خودتان باشید، مطمئن باشید موفق می شوید.

 

یک مدرس حرفه‌ای باشید

برای ثبت نام بر روی تصویر زیر کلیک کنید

مطالب محبوب سایت:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا