حتی افراد پررو هم خجولند!

سرفصل های مهم این مقاله:

گاهی اوقات نمی‌توانیم به نزدیکان مان محبت کنیم، نمی‌توانیم “نه” بگوییم، تخفیف بگیریم، حقمان را بگیریم و…

باید پیدا کنیم که کجاها در زندگی خجولی می کنیم و درصدد برطرف کردن آن باشیم.

در فیلم آموزشی “حتی افراد پررو هم خجولند” نمونه‌هایی از شرایطی که فرد خجول درگیر آن می‌شود و اقداماتی که باید انجام دهد، گفته شده است.

در نظر داشته باشید که خجولی یک طیف هست و برخی خیلی خجول هستند و این مورد در برخی کمتر هست. پس همه را به یک اندازه نبینیم.

 

برای دانلود فیلم آموزشی کافیست به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود این فیلم

گزیده ای از فیلم حتی افراد پررو هم خجولند!

وقتی کسی درخواستی از ما داره به راحتی نمی توانیم نه بگوییم و این مورد می تواند در ارتباطات ما تاثیرگذار باشد.

نمونه های موردی از خجولی هایی که وجود دارد و باید درصدد رفع آن ها اقدام کنیم:

  • مدیری که نمی تواند در برابر درخواست کارمندانش نه بگوید.
  • فردی که توی خانواده سنتی زندگی می کرده و سال ها دوست داشته که پدرش رو در آغوش بگیره اما خجولی مانع می شد.
  • فرزندی که در برابر در آغوش گرفتن مادرش خجولی می کرد.
  • و بسیاری از مثال های دیگر…

خجول بودن این هست که ما مهارت ارتباطی بلد نباشیم و ندونیم که باید چیکار کنیم!!

توی این فیلم آموزشی هدف این هست که آگاه شویم نسبت به رفتارهایی که مبنی بر خجول بودن داریم و شاید بهش آگاه نیستیم و سعی می کنیم باهاش کنار بیایم.

حتماً به این سوالات پاسخ دهید:

  • از صفر تا 10 به خجولی خودتان چه نمره ای می دهید؟
  • می خواهید چه نمره ای داشته باشید؟
  • چه اقداماتی باید انجام بدهید؟
  • کجا خجولی می کنید؟ (برای هرکسی متفاوت هست)

 

متن فیلم حتی افراد پررو هم خجولند!

به نام خدا

سلام، سلام به شما دوستان عزیز

خوشحالم که دومین ویدئوی مجموعه خجولی را دارید مشاهده می‌کنید. این ویدئو رایگان هست برای اینکه شما آشنا بشوید با این فضا و مسئله خجولی یک مسئله جدی است. باور کنید همه همه، همه‌جای دنیا خجولند در حقیقت خجولی یک طیف است برخی خیلی خیلی خجولند توی موضوعات بسیار پیش‌پاافتاده مثل‌اینکه حرفشان را نمی‌گویند، توی جمع حضور پیدا نمی‌کنند می‌روند یک گوشه و این شکلی هستند عموماً یا این شکلی هستند عموماً اما خجولی می‌تواند رده‌های مختلفی داشته باشد مثلاً یک فردی را می‌بینید بسیار بسیار موفق است اما توی یک سری موضوعات ریز دچار مشکل هست.

مثلاً من فردی را می‌شناسم یک سوپراستار واقعی است توی کسب‌وکار خودش، یک خانواده بسیار خوب دارد، ارتباط بسیار خوب با فرزندش، همسرش اما توی «نه گفتن» مشکل دارد یعنی نمی‌تواند راحت بگوید: نه. وقتی کسی یک درخواستی می‌کند مثلاً از او پول می‌خواهند، مثلاً از او کارمندانش حالا یک جایگاهی می‌خواهند، مرخصی می‌خواهند یا هر چیزی نه نمی‌تواند بگوید و خیلی اذیت می‌شود. خب این فرد خجول است درسته شدتش خیلی کم است اما حالش بد است خجول بودن یعنی اینکه ما مهارت ارتباطی نداشته باشیم یا به لحاظ ذهنی ندانیم باید چکار بکنیم و این خب خیلی بد است و باعث می‌شود ارتباطمان خراب شود، دنیایمان آن‌جور که می‌خواهیم خوب پیش نرود.

یا مثلاً برخی دیگر هستند حتی نه هم خیلی راحت می‌گویند حتی بقیه به‌عنوان پررو می‌شناسند آن‌ها را تا این حد اما یک اتفاق ساده می‌افتد مثلاً آن‌ها نمی‌توانند ابراز محبت کنند به خیلی‌ها می‌گویند زشت است این‌طوری توی یک دوره خجولی فکر کنم دوره سوم خجولی بود خانمی بود که می‌گفت: من یک‌عمر است می‌خواهم بروم پدرم را بغل کنم، سرم را بگذارم روی پایش و از او بخواهم که مرا ناز بکند اما چون توی یک خانواده سنتی بودیم هیچ‌وقت این اتفاق نیفتاده و من هیچ‌وقت نگفتم. من از او خواستم همان روز زنگ بزند به پدرش تا برگردد به شهر خودش بگوید این قول را از پدرش بگیرد که: بابا من می‌خواهم بیایم بغلت خیلی دلم برایت تنگ‌شده و بهم قول بده وقتی آمدم می‌خواهم بیایم و سرم را بگذارم روی پایت و مرا نوازش کنی.

باورتان نمی‌شود یک آدم 30 سال 40 سال این سختی را تحمل کرده و هیچ‌وقت این حس راحتی را نداشته و هیچ‌وقت پدرش را نبوسیده یا توی دوره دوم خجولی فرد دیگری بود که هیچ‌وقت مادرش را با محبت بغل نکرده بوده و حالش بد بوده پس آن شخص را اگر شما می‌دیدید امکان نداشت احساس بکنید که خجول است اما می‌گویم خجولی یک طیف است.

شاید باورتان نشود یکی از موضوعات خیلی مهم برای خجولی موضوع خودم بود من خیلی وقت ها به خاطر خجولی باعث می‌شدم که حق خیلی‌ها ضایع بشود مثلاً در خیلی از دوره‌ها ازجمله دوره انسان بیشتر از یک نفر، دوره استادی به عزیزان می‌گویم که ساعت استراحت از من سؤال نپرسید خب خیلی‌ها به حرف من گوش می‌کنند، احترام می‌گذارند و سؤال نمی‌پرسند برخی نه می‌آیند سؤال می‌پرسند. خب من خجالت می‌کشیدم بگویم سؤالتان را جواب نمی‌دهم و مجبور می‌شدم سؤال را جواب بدهم 2 تا اتفاق می‌افتاد:

  1. آن‌هایی که به حرف من احترام گذاشتند چقدر ناراحت می‌شوند می‌گویند ما که احترام گذاشتیم به سؤالمان جواب نمی‌دهد آن‌کسی که بی‌احترامی می‌کند می‌آید جوابش را می‌گیرد و می‌رود.
  2. که از همه مهم‌تر است حق همه شرکت‌کنندگان را ضایع کردم با این کارم چون من ساعت استراحت چرا سؤال‌ها را می‌گویم جواب نمی‌دهم؟ می‌خواهم استراحت بکنم، انرژی به دست بیاورم باانرژی بروم سر کلاس بنابراین می‌بینید که به خاطر خجولی می‌شود یک اتفاقی بیفتد کسی مرا نگاه کند بگوید بابا تو که کارت همه‌اش حرف زدن است، سخنرانی می‌کنی جلوی چند هزار نفر راحتی پس دیگر خجولی چیست؟ من هم می‌توانم خجول باشم، هرکسی می‌تواند خجول باشد.

خجولی یک طیف است و انواع چیزها را در برمی‌گیرد یک موقع می‌تواند نه گفتن باشد، یک موقع اینکه دیگران راجع به زندگیمان نظر بدهند، یک موقع ابراز علاقه، یک موقع حرف دلمان را نگفتن، یک موقع ارتباط با جنس مخالف، یک موقع گرفتن حق، یک موقع نگران حرف دیگران بودن و همه این‌ها. خجولی یکی از بدترین چیزهاست که باعث می‌شود حال زندگیمان بد بشود و اجازه ندهیم این اتفاق بیفتد. توی این ویدئو من خواستم شما را آگاه بکنم احتمالاً رفتارهایی داریم مبنی بر خجول بودن که یا به آن‌ها آگاه نیستیم یا سعی می‌کنیم با آن‌ها کنار بیاییم یادمان باشد این حال ما را توی زندگیمان بد می‌کند.

خجولی یک طیف است ببینیم کجای آن هستیم و می‌خواهیم به کدام سمت حرکت بکنیم؟ از صفر تا 10 به خجولی خودتان چند می‌دهید؟ صفر یعنی بسیار بسیار خجول و 10 یعنی اینکه هیچ خجولی وجود ندارد ببینید به خودتان چه نمره‌ای می‌دهید؟ لطفاً در قسمت نظرات پایین این ویدئو هم این نمره را یادداشت بکنید و بنویسید که با دیگران هم به اشتراک بگذاریم.

و بعد راجع به این فکر بکنید که می‌خواهید چه نمره‌ای داشته باشید؟ چه اقداماتی باید انجام بدهید؟ کجا خجولی می‌کنید؟ چون جنس خجولی فرق می‌کند. یعنی یک جاهایی ممکن است شما کاملاً خجول باشید، جاهای دیگه به‌هیچ‌عنوان خجول نباشید بر ای هرکسی فرق می‌کند. یک نفر فوق‌العاده راحت با جنس مخالف ارتباط برقرار می‌کند توی خانواده‌اش خجول است، یک نفر دیگر توی خانواده خیلی خیلی راحت هست توی محیط کار دچار خجولی می‌شود. یک توی روابط عاطفی مسئله دارد هرکسی تو یک‌چیزی. یک کسی همه‌جا اوکی است توی هواپیما خجالت می‌کشد به مهماندار مثلاً بگوید یک لیوان آب بیاورید یا مثلاً تو فروشگاه تخفیف بگیرد هرکسی می‌تواند یک دلیل خاصی داشته باشد و ببینید جنس خجولی شما چی هست؟ کجای این طیف قرار دارین؟ و تمام تلاشتان را بکنید که بروید ان شاالله به سمت نمره 10.

مرسی که به این ویدئو توجه کردین.

پیروز، موفق و بیشتر از یک نفر باشید.

و اگر دوست داشتین که یک دوره رؤیایی را با هم بگذرونیم پیشنهاد می‌کنم حتماً در دوره رفع خجولی و کسب اعتمادبه‌نفس شرکت بکنید. این دوره اصلاً برای آدم‌های خجولی که این‌جوری هستند نیست یعنی به درد آن‌ها هم می‌خورد اما افراد بسیار که ارتباطات فوق‌العاده‌ای دارند و خیلی موفق هستند می‌آیند توی این دوره کلی چیز یاد می‌گیرند و برمی‌گردند.

هیچ‌وقت یادم نمی‌رود تو یکی از دوره‌ها یک آقایی به خاطر همسرش توی این کلاس شرکت کرده بود اصلاً خودش می‌گفت که من اصلاً هیچ خجولی ندارم همه به من می‌گویند تو چقدر پررویی نه‌تنها کم رو نیستی پررو هم هستی اما وقتی آمدم توی این کلاس فهمیدم که اوه چقدر خجولی پنهان داشتم که زندگی مرا خراب کرده و من بهش آگاه نبودم. امیدوارم که وقتی توی این دوره شرکت کردین و نتایجش را دیدین احساس کنین که چقدر تغییر کرده نمره شما چقدر جابه‌جا شده، رشد کردین و اگر احساس می‌کنید این دوره به شما کمک می‌کند خوشحال می‌شوم حتماً شما را توی این دوره مشاهده بکنم.

پیروز، موفق و بیشتر از یک نفر باشید.

دانلود این فیلم

مطالب محبوب سایت:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا