جلب توجه مخاطب – پنجمین جلسه از هشتادو دومین دوره جامع سخنرانی و فن بیان

سرفصل های مهم این مقاله:

پنجمین جلسه از هشتادو دومین دوره جامع سخنرانی و فن بیان در روز شنبه 7 مهر نود و هفت در مجموعه بیشتر از یک برگزار شد.

در ابتدا شما را به مطالعه ی آنچه در جلسات قبل گذشت دعوت میکنیم…

گزارش جلسات به شرح زیر است:

شخصیت شناسی – جلسه چهارم دوره جامع فن بیان و سخنرانی 82

صداسازی – جلسه سوم دوره جامع فن بیان و سخنرانی 82

همیت ترس از سخنرانی – جلسه دوم دوره جامع سخنرانی و فن بیان 82

 

تمرین جلسات قبل 

طبق روال همیشه، قبل از شروع رسمی کلاس شرکت کنندگانی که زودتر در کلاس حاضر می شوند شروع به تمرین جلسات قبل می کنند؛ این جلسه هم قبل از شروع رسمی کلاس، رفع اشکال انجام شد و تعدادی از شرکت کنندگانی که زودتر آمده بودند شروع به تمرین سخنرانی با هم کردند؛ همچنین در رابطه با تمرین هایی که در جلسات قبل انجام میشد صحبت هایی صورت پذیرفت و رفع اشکال نیز انجام شد.

 

میخکوب کردن مخاطب

 

شروع کلاس راس ساعت

مثل تمامی کلاس ها این کلاس مجموعه هم راس ساعت آغاز شد. موضوع جلسه پنجم جلب توجه مخاطب بود؛ چیکار کنیم تا مخاطبانمون به ما توجه نکنند؟ سوالی بود که از شرکت کنندگان پرسیده شد، با همفکری که در بین آنها به وجود آمد و نظرات مختلف شرکت کنندگان به نتایج خوبی رسیدیم و باعث شد در ادامه به این موضوع برسیم که حالا چه کاری را میتونیم انجام بدیدم که مخاطبین به ما توجه کنند.

توجه مخاطب مانند نمودار است، معمولاً در سخنرانی ها این اتفاق می افتد یعنی در شروع سخنرانی بالاترین سطح مخاطب را داریم بعد در ادامه این توجه میتونه افت پیدا کنه اما ما با کارهایی که انجام میدیم میتونیم توجه مخاطبمون را بالا نگه داریم. به طور مثال: با تکنیک ها و مطالبی که ارائه میدیم میتونیم از افت توجه مخاطب جلوگیری کنیم و این توجه را همچنان به مانند شروع سخنرانی بالا نگه داریم.

 

شروع سخنرانی

 

شروع خوب در سخنرانی؛ گل ثانیه سی در فوتبال

همانطور که گفته شد سطح توجه مخاطب در شروع سخنرانی بالا است، ما وظیفه ای را در قبال این امر داریم باید از این شرایط استفاده کنیم به طوری که مخاطبانمان تا پایان به ما توجه کند؛ به عنوان مثال: شروع سخنرانی مانند گل دقیقه سی در بازی می ماند میتواند به شدت مخاطب را برای ادامه صحبت میخکوب کند و مخاطب پیش بینی کند که قرار است محتوایی خوب، هیجان انگیز، دلچسب و مفیدی را دریافت کند.

سبک های رایج در شروع سخنرانی

در رابطه با سبک های رایج شروع سخنرانی صحبت هایی شد، به عنوان نمونه ای به صورت فایل صوتی پخش شد و به اتفاق آرا به این نتیجه رسیدیم که ارائه فایل صوتی در شروع سخنرانی سبک کسل کننده ای است و ما اگر میخواهیم سخنرانی جذابی را داشته باشیم نباید از این سبک استفاده کنیم.

 

سخنرانی جذاب

 

در رابطه با ساختار شروع صحبت بدون ریسک صحبت شد و فرمول ABCC ارائه داده شد، یک سخنرانی حتی اگر معمولی هم باشد باید از این فرمول در آن استفاده شود. در ادامه در رابطه با یکی از روش ها و تکنیک های سخنرانی ABCC گفته شد و در این جلسه در رابطه با A یعنی جلب توجه صحبت شد و تکنیک هایی نیز در رابطه با آن بیان شد.

 

فرمول abcc

 

چرا شروع خوب مهم است؟

شروع مناسب در سخنرانی بسیار مهم ست و از ارکان اصلی سخنرانی به شمار می آید چرا که اعتماد به نفس بالای سخنران را نشان میدهد و مخاطبین متوجه میشوند که سخنران به موضوع سخنرانی مسلط است و مخاطبین با انگیزه ادامه سخنرانی را گوش میدهند.

ارائه سخنرانی طبق روال همیشه

در کلاس های دوره جامع سخنرانی و فن بیان شرکت کنندگان سخنرانی چند دقیقه ای در هر جلسه دارند به صورتی که از طرف استاد و دیگر شرکت کنندگان به آنها باز خورد داده می شود آنها نه تنها به صورت کتبی نظراتشون را در دسته چک وارد می کنند بلکه به صورت شفاهی نقاط ضعف و قوتشان نیز گفته میشود. بازخوردی که از طرف استاد به شرکت کننده ها داده می شود باعث می شود آنها متوجه شوند که چه ایراداتی در جلسات اول کلاس داشتند، ایراداتشون را رفع می کنند و تغییرات را خودشان به وضوح میدیدند که نسبت به روزهای اول و سخنرانی که در جلسه اول کلاس داشتند چقدر تغییر کرده اند، و دیگر ایرادات روزهای اول را نداشتند.

 

سخنرانی مناسب

 

در رابطه با تکنیک های شروع قوی و جلب کننده صحبت شد اینکه یکی از تکنیک ها این است که یک رفتار غیر منتظره داشته باشیم از سوال استفاده کنیم، تکنیک داستان گویی، تکنیکی که بگوییم شکافی که بین مخاطب و خواسته اش است چه چیزی  است و اینکه اون شکاف را بیان کنیم و در رابطه با اون توضیح بدیم یعنی چه موانعی وجود دارد که مخاطب به خواسته اش برسه در شروع سخنرانی موانع و راهکارهایش را بیان کنیم بتونیم از قول و یا تضمین استفاده کنیم.

 

شروع مناسب در سخنرانی

 

طراحی سخنرانی برای کودکان سرطانی

در این جلسه به مدت سه دقیقه قرار شد که شرکت کنندگان یک سخنرانی جذب خیر برای کودکان سرطانی را طراحی کنند حداقل شروعش را طراحی کنند و در رابطه با این موضوع صحبت شد و هرکس ایده ها و نظراتی را داد در رابطه با هر ایده ای صحبت شد در نهایت ایده هایی انتخاب شدند.

 

طراحی سخنرانی برای کودکان سرطانی

 

برای اینکه اگر قرار باشد در سخنرانی جذب خیر صحبت شود چه ایده هایی مطرح شود و دوباره سخنرانی هایی ارائه دادند و صحبت هایی نیز ارائه شد.

سخنرانی برای کودکان سرطانی

 

در پایان مطالب گفته شده جمع بندی شدند این مطالب شامل نمودار جلب توجه مخاطبین، شروع سخنرانی خوب و اینکه چرا شروع خوب، مهم و تاثیرگذار است گفته شد.   

این هم عکس یادگاری ما در پایان جلسه پنجم دوره جامع 82

 

دوره جامع فن بیان وسخنرانی

 

 

برای اطلاع از دوره جامع سخنرانی و فن بیان کلیک کنید

 

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا