12 تمرین اعتماد به نفس واقعی + تجربه شخصی

سرفصل های مهم این مقاله:

چند روز پیش سوالی در یک فرم نظرسنجی خواندم که به شدت ذهنم را به خودش مشغول کرد. سوال این بود: ((تا الان به خاطر اعتماد به نفس پایین، چه موقعیت‌هایی را از دست داده‌اید؟)) من فقط 2 دقیقه به آن فکر کردم و به این جواب‌ها رسیدم:

چند موقعیت شغلی با درآمد بالا،

موقعیت افزایش حقوق،

ارتباطاتی که می‌توانستند به پیشرفت من کمک زیادی کنند،

و…

قسمت جالب قضیه اینجاست که من اصطلاحا یک جوان هستم و هنوز سال‌های زیادی زندگی نکرده‌ام، با این حال فقط به خاطر اعتماد به نفس پایین تا این حد فرصت‌های خوب را از دست داده‌ام. نمی‌دانم سوال بالا چقدر قرار است شما را به فکر فرو برده و اصلا می‌خواهید چه جواب‌هایی به آن بدهید؛ فقط می‌دانم که اعتماد به نفس یکی از مهم‌ترین مسائل در ایجاد موفقیت و خوشبختیِ زندگی هر انسان است.

با توجه به همین، می‌خواهم یک سری تمرین های اعتماد به نفس را در این مقاله به شما معرفی کنم. (قبلا مقاله اعتماد به نفس چیست؟ را برای شما آماده کرده بودیم).  تعدادی از این تمرین‌ها را خودم قبلا انجام داده‌ و از آنها نتیجه گرفته‌ام و تعدادی را هم بعد از برخورد با این سوال مهم و جواب‌های تامل برانگیزم، حتما انجام می‌دهم.

تمرین های اعتماد به نفس

قبل از اینکه به سراغ تمرین های اعتماد به نفس برویم، بگذارید چند نکته مهم را یادآوری کنم: هیچ معجونی وجود ندارد که با خوردن آن به یک دفعه با اعتماد به نفس شوید، هیچ وِردی ساخته نشده که با خواندنش به ناگهان اعتماد به نفس صحبت در جمع را به دست بیاورید و هیچ راهکاری نیست که همه چیز را در یک چشم برهم زدن تغییر دهد!

تمرین های اعتماد به نفس تمرین‌هایی هستند که نیاز به صرف زمان و انرژی دارند. لطفا بعد از خواندن هر کدام با خودتان نگویید این یکی به درد نمی‌خورد و بهتر است به سراغ تمرین بعدی بروم! اگر چنین جمله‌ای در ذهن شما مرور شد، بدانید که مغزتان دارد از انجام تمرین‌هایی که احتمالا برایتان زحمت به همراه دارد، فراری‌تان می‌دهد! خب حالا و با این دیدگاه؛ شرایط بهتری برای آشنایی با تمرین‌ها دارید:

1_ ویژگی‌های مثبت خودتان را بنویسید

به عنوان اولین تمرین افزایش اعتماد به نفس، یک کاغذ بردارید یا در رایانه یا حتی دفترچه یادداشت تلفن همراهتان، ویژگی‌های مثبت خودتان را بنویسید. دفعه اولی که سعی در انجام این کار کردم، حدود 24 ویژگی مثبت خودم را نوشتم. ویژگی‌هایی مثل خوش‌برخورد بودن، مهربانی، منطقی بودن و… .

اما بعد از اینکه متوجه شدم بعضی از دوستانم حتی تا 130 ویژگی مثبت را در این لیست نوشته‌اند، بار دیگر و البته به کمک همان دوستان به سراغ لیستم رفتم و تعدادش را به 113 رساندم. ویژگی‌هایی را به آن اضافه کردم که اصلا فکرشان هم به ذهنم نرسیده بود. مثلا:

قدرشناس بودن،

سپاسگزار بودن،

رازداری،

خوش‌سفر بودن،

بیانِ خوب،

و…

اگر شما هم مثل من در پیدا کردن این مشخصات مشکل دارید، این موضوع را در بخش نظرات مطرح کنید تا یک مقاله یا لیست از ویژگی‌های مثبت افراد منتشر کنم و شما از میان آنها ویژگی‌های خودتان را انتخاب کنید. اما اصلا چرا اینکار را می‌کنیم؟

خب اعتماد به نفس رابطه خیلی زیادی با دیدگاهی که شما به خودتان داشته و ارزشی که برای خودتان قائلید، دارد. در مقابل فکر می‌کنم به خاطر آموزش‌های غلطی که در مورد خودپسند بودن از بچگی به ما داده شده، دوست نداریم خیلی به خوبی‌های خودمان فکر کنیم. با نوشتن این ویژگی‌های مثبت با نگاهی دیگر به خودمان می‌فهمیم که واقعا چه انسان ارزشمندی هستیم و چه گوهری را تا الان در زندگی‌مان پنهان کرده بودیم. در ضمن هر از چند گاهی باید به این لیست ویژگی‌ها یک نگاه دوباره داشته باشید و ارزش بالای خودتان را یادآوری کنید.


بیشتر بخوانید:

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس ؛ 8 راه متفاوت!


2_ موفقیت‌های کوچک و بزرگ خودتان را بنویسید

این یک معادله ساده است: انسان وقتی به موفقیت می‌رسد، اعتماد به نفسش افزایش پیدا می‌کند؛ همینطور یادآوری آنها هم باعث بهبود شرایط می‌شود. خب احتمالا خیلی از شما مثل چند سال قبل من با خواندن این جمله از خودتان بپرسید واقعا کجا توانستی موفق بشوی؟ اصلا کو موفقیت؟ اما در جواب این سوالها بگذارید چند موفقیت در زندگی‌تان را برایتان مثال بزنم:

وقتی در دبستان معدل بالایی گرفتید،

نمره بالای درس علوم در دوران راهنمایی،

پیروزی تیم فوتبال یا والیبالتان در مسابقات دهه فجر مدرسه،

عملکرد خوبی که در تیم ورزشی دوران دبیرستان داشتید،

کمکی که در درس خواندن به دوستتان کردید و باعث افزایش نمراتش شدید،

آن روزی که از دعوای بین دو نفر جلوگیری کردید،

شغل دلخواهی که 4 سال پیش پیدا کردید،

و…

باید یادتان بیاید که قبل از رسیدن به اینها، چقدر برایشان مشتاق بودید! همانطور که در مثال‌های من دیدید، موفقیت فقط خریدن فلان ماشین گرانقیمت نیست، ما طی زندگی‌مان بارها موفق شده‌ایم. اما می‌دانید مشکل از کجاست؟ مشکل از ذهن فراموشکاری است که داریم. به طور کلی ذهن انسان موفقیت‌ها را سریع فراموش می‌کند. اصلا بگذارید یک تجربه آشنا را مثال بزنم:

ذهن فراموشکار ما

چند سال پیش شغلی داشتم که درآمدش حدود یک سوم درآمد حقوق اداره کار بود. آن روزها رویای داشتن یک شغل با درآمد 3 برابر فعلی را در ذهنم داشتم. دقیقا 4 ماه بعد به شغلی رسیدم که حتی از حقوق اداره کار کشوری هم 100 هزار تومان درآمد بیشتری داشت و خب این یک موفقیت بزرگ بود. اما بعد از 5 ماه از آن خسته شده و استعفا دادم و به سمت شغل بهتری رفتم.

وقتی قرار بود به عنوان یک تمرین اعتماد به نفس موفقیت‌هایم را بنویسم حتی به آن روزها فکر هم نکردم، چون هیچ موفقیتی در آن نمی‌دیدم. تا اینکه در دفترچه قدیمی‌ام که اهدافم را در آن می‌نوشتم، به یکی از اهدافم برخوردم که همان داشتن شغل با درآمد اداره کار بود. تازه یادم افتاد که من مدت‌ها قبل یک موفقیت بزرگ داشتم. موفقیتی که در آن دوران بزرگ بوده ولی الان برای ذهن من کوچک است؛ همین موضوع هم باعث شده بود که به آن توجه نکنم.

در این تمرین شما باید همه این موفقیت‌ها را به خودتان یادآور شوید. به این شکل یادتان می‌آید که از بچگی، هم پتانسیل موفقیت را داشته‌اید و هم لیاقتش را. پس الان هم رسیدن به رویاها و اهداف چیز غیر ممکنی نیست. به این شکل اعتماد به نفس بیشتری برای رسیدن به هدف‌هایی پیدا می‌کنید که قبلا حتی فکر کردن به آنها باعث کاهش اعتماد به نفستان می‌شد.

3_ fake it till you make it

این یک جمله معروف انگلیسی است و به طور خلاصه به این موضوع اشاره می‌کند که: با ادای چیزی را درآوردن می‌توانیم آن را داشته باشیم. بگذارید وارد فلسفه گسترده آن نشوم و صرفا از آن برای تمرین اعتماد به نفس استفاده کنم:

در این تمرین قرار است برای افزایش اعتماد به نفس، ادای آن را در بیاوریم. یعنی چه؟ باید ببینیم یک انسان با اعتماد به نفس:

چطور رفتار می‌کنید؟ با صلابت و آرامش،

چطور غذا می‌خورد؟ شمرده و آهسته،

چطور راه می‌رود؟ محکم و پرقدرت،

و…

از همین امروز متعهد شوید که مانند یک انسان با اعتماد به نفس رفتار کنید؛ در همه زمینه‌هایی که می‌توانید. بعد از مدتی خودتان متوجه می‌شوید که این تمرین اعتماد به نفس چه تاثیری روی شما دارد.

4_ از خودتان غافل نشوید

پیرو تمرین قبلی، یک انسان با اعتماد به نفس اهمیت زیادی به خودش می‌دهد. این کار بی‌نتیجه‌ای است که از یک طرف تمرین های اعتماد به نفس را انجام دهید و از طرف دیگر برای خودتان ارزشی قائل نشوید. بنابراین از همین امروز سعی کنید بیشتر از قبل به خودتان اهمیت بدهید. چطور؟

از وضعیت ظاهری شروع کنید؛ اگر توان مالی خوبی دارید، لباس‌های شیکی که همیشه دوستشان داشتید را بخرید و بپوشید. هیچوقت حاضر نشوید با با لباس‌های نامناسب از خانه بیرون بروید. اگر هم فعلا حال و حوصله پول خرج کردن ندارید، حداقل همیشه با موهای تمیز، صورت آراسته و لباس‌های اتو کشیده در خارج از خانه باشید. همینطور در مورد وضعیتتان در خود خانه هم این موارد را رعایت کنید.

علاوه بر لباس‌ها و وضعیت ظاهری، شما باید به خودتان بیشتر اهمیت بدهید. مثلا می‌توانید بعد از یک ماه کار مداوم، یک سفر چند روزه به خودتان هدیه کنید. یا اصلا همین فردا زمانی که از سرکار برمی‌گردید، دم یک کافه بِایستید و خودتان را به یک نوشیدنی دلچسب مهمان کنید! شما باید برای افزایش اعتماد به نفس، خودتان را دوست داشته باشید… .

5_ به دل ترس‌ها بروید

انسانی که اعتماد به نفس پایینی دارد، ترس‌های زیادی را هم تجربه می‌کند. بگذارید از گذشته خودم مثال بزنم: شاید باورش برایتان سخت باشد اما من حتی از پرسیدن آدرس هم ترس داشتم! همیشه می‌ترسیدم حتی برای رسیدن به کوچک‌ترین خواسته‌هایم از بقیه درخواست کنم و از دیده شدن در جمع فرار می‌کردم.

اما بعد از مدتی با یکی از بهترین تمرین های اعتماد به نفس آشنا شدم: رفتن به دل ترس‌ها. در این تمرین به استقبال هرچیزی که در لحظه باعث ترسیدنم می‌شد، می‌رفتم. اگر نیاز به آدرس پرسیدن بود ولی از این کار میترسیدم، سریعا با دیدن اولین شخص در اطرافم، آدرس را می‌پرسیدم.

زمانی که در باشگاه بودم، با تمامی ترس به سراغ جمع می‌رفتم و در جایی می‌ایستادم که همه من را ببینند. حتی بعد از مدتی در بحث هم شرکت می‌کردم. می‌دانید قسمت لذتبخش این تمرین کجاست؟ بخش جذاب آنجایی است که از پس انجام کار بر می‌آیی و با خودت می‌گویی:((واقعا ترس نداشت! دقیقا از کدام بخشش می‌ترسیدم؟)) و البته بخش جذاب‌تر هم احساسی است که بعد از این موفقیت کوچک به دست می‌آوری. به کمک این تمرین می‌فهمید که خیلی از ترس‌های فعلی شما ذهنی است و با پیروز شدن به این ترس‌های ذهنی، اعتماد به نفس بیشتری به دست می‌آورید.

نکته: در انجام این تمرین از یک قانون استفاده کردم که احتمالا به شما خیلی کمک می‌کند:

قانون 5 ثانیه

دوست دارید این قانون پراهمیت را یاد بگیرید؟

حتماً این سمینار فوق‌العاده را تهیه و تماشا کنید!

فیلم سمینار قانون 5 ثانیه

فعلا این ویدئوی کوتاه از مل رابینز، مبدع این قانون را ببینید:

تمرین های اعتماد به نفس

6_ به رویاهایتان نزدیک شوید

در زمان آموزش این تمرین اعتماد به نفس، حس “عالم بی عمل بودن” به من دست می‌دهد؛ چون خودم هنوز به درستی از آن استفاده نکرده‌ام. در هر حال؛ این یکی از بهترین تمرین‌هایی است که می‌توانید انجامش دهید. چطور کار می‌کند؟

ببینید همه ما در زندگی یک سری رویاهای کوچک و بزرگ داریم و همیشه رسیدن به آنها را به بهانه‌های مختلف عقب انداخته‌ایم. در مورد خودم؛ همیشه دوست داشتم بتوانم گیتار بزنم. توجیه‌ها و دلایل مختلف و شاید منطقی هم داشته باشم که چرا هیچ موقع به سراغ آن نرفته‌ام. اما می‌دانید، با توجه به تاثیری که اعتماد به نفس روی زندگی آدم دارد و تاثیری که رسیدن به خواسته روی اعتماد به نفس خواهد داشت، همه آن بهانه‌ها غیر منطقی هستند!

بنابراین اگر من آدم عاقلی باشم باید همین فردا زمانی را برای رفتن به کلاس آموزش گیتار خالی کرده و در اولین فرصت هم یک گیتار نه چندان گرانقیمت بخرم. مطمئنم از همان روز اول رفتن به کلاس، به خوبی متوجه افزایش اعتماد به نفسم می‌شوم.

حالا بیایید بحث در مورد من را تمام کنیم؛ نوبت این است که به سراغ خودتان بروید و ببینید کدام رویاهایتان در حال حاضر احتمال انجام شدن بیشتری دارد و بدون توجیه کردن، برای انجامش قدم بردارید.

تمرین اعتماد به نفس

7_ ورزش کنید!

باورتان می‌شود اگر بگویم ورزش کردن روی افزایش اعتماد به نفس شما تاثیر دارد؟ چه باورتان شود و چه نه تحقیقات این را ثابت کرده و البته من هم در زمانی آن تجربه کردم. اما چطور؟ احتمالا اگر حتی جمله بالا را هم قبول نداشته باشید، به خوبی می‌دانید که ورزش باعث شادابی بیشتر انسان می‌شود. خب در اصل بخش اعظمی از این شادابی به ترشح هورمون اندروفین در مغز که مربوط به احساس خوشبختی و شادی است، ربط دارد.

زمانی که شما ورزش می‌کنید با ترشح این هورمون حال بهتری پیدا می‌کنید و این حال بهتر باعث بهبود نتایج زندگی‌تان، از ارتباطات گرفته تا فعالیت‌های شغلی و… خواهد شد. شاید اصلا به همین دلیل است که خیلی از پزشکان توصیه می‌کنند همیشه اول صبح را با ورزش شروع کنید. در ضمن به تجربه خودم؛ در میان ورزش‌ها، پیاده روی و دویدن احساس خیلی بهتری به انسان تزریق می‌کند، مخصوصا اگر این ورزش باعث کاهش وزن برای افرادی شود که روی وزنشان حساسیت دارند.

8_ از تاثیر هدف گذاری در افزایش اعتماد به نفس غافل نشوید

هدف گذاری یکی دیگر از تمرین های اعتماد به نفس است که می‌خواهم در این مقاله به آن اشاره کنم. به نظر من هدف گذاری به 2 صورت باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود:

اول اینکه انسان بعد از هدف گذاری در مسیر تلاش و پیشرفت حرکت می‌کند و تکاپو و پویایی هم باعث ایجاد احساس خود ارزشمندی در او می‌شود. دوم هم به این دلیل که در هدف گذاری اصولی، انسان هدف‌هایی را انتخاب می‌کند که در انتهای زمان تعیین شده، به تعداد زیادی از آنها رسیده است. این رسیدن به هدف‌های کوچک و بزرگ همان احساس موفقیت را در ذهن به وجود آورده و دوباره اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد.

اما یک نکته مهم: در جمله بالا اگر دقت کرده باشید، از عبارت “هدف گذاری اصولی” استفاده کردم. در واقع هدف گذاری هم اصول مربوط به خودش را دارد. اصلا خیلی از ما شاید به خاطر هدف گذاری‌های اشتباه و ناکامی در رسیدن به هدف‌ها دچار کمبود اعتماد به نفس شده باشیم. با توجه به این موضوع، پیشنهاد می‌کنم حتما ویدیو 2 ساعته سمینار هدف گذاری استاد بهرامپور را مشاهده کنید. به دلیل اهمیت زیاد هدف گذاری، ویدیو این سمینار چند صدنفره به شکل رایگان و با کیفیت بالا در اختیار مخاطبان وب سایت بیشترازیک قرار گرفته!

فیلم سمینار اریگان و متفاوت هدف گذاری حرفه‌ای: تقدیم به شما!

هدف گذاری حرفه ای + دانلود رایگان فیلم سمینار

تمرین اعتماد به نفس

9_ تمرین خودشناسی

همه می‌دانیم شکست باعث کاهش اعتماد به نفس می‌شود و یکی از بهترین راهکارها برای جلوگیری از شکست و در مقابل افزایش اعتماد به نفس، تمرین خودشناسی است. در این تمرین کوچک، شما باید همه نقاط مثبت و ضعف‌هایتان را روی یک کاغذ بنویسید. مثلا من:

اسب سوار خوبی هستم،

نویسنده خوبی هستم،

فوتبالیست خوبی هستم،

و…

اما در مقابل:

در ریاضیات عملکرد بدی دارم،

در نقاشی کردن خوب نیستم،

در آواز خواندن هم بد عمل می‌کنم،

خب، بعد؟ در مرحله اول سعی می‌کنم روی نقاط مثبتم تمرکز بیشتری داشته باشم. اگر در اسب سواری یا فوتبال عملکرد خوبی دارم، پس انجام آنها و موفقیت‌هایی که در ادامه کسب می‌کنم باعث افزایش اعتماد به نفسم می‌شود. در مقابل و در مورد نقاط ضعفم:

به عنوان مثال من باید در آینده به دلیل رشته تحصیلی‌ام، با ریاضیات سروکله بزنم، پس از همین امروز طبق یک برنامه‌ریزی سعی در تبدیل این نقطه ضعف به نقطه قوت میکنم تا بتوانم با موفقیت در آن، اعتماد به نفسم را افزایش بدهم.

10_ تمرین غلبه بر نتیجه‌گرایی

نتیجه گرایی یکی از مواردی است که باعث می‌شود انسان‌ها بعد از یک شکست کوچک نسبت به همه چیز بدبین شوند. مثلا: شخصی را تصور کنید که قرار است در امتحان ورودی یک کارخانه شرکت کند. او برای قبول شدن در این امتحان به چند کلاس آموزشی و کارآموزی رفته و 2 مهارت جدید و یک دانش تئوری را یاد می‌گیرد. اما در نهایت نمی‌تواند در آزمون نمره خوبی گرفته و استخدام کارخانه شود.

حالا چه اتفاقی می‌افتد؟ فرد صرفا به نتیجه نهایی که شکست بوده فکر می‌کند و خب همانطور که در بالا هم گفتم، شکست اعتماد به نفس انسان را کاهش می‌دهد. این یعنی نتیجه‌گرایی و اینکه صرفا به نتیجه نامناسب نهایی فکر کنید. اما راه حل چیست؟

خب اگر کمی دقت کنیم، این فرد می‌تواند به این فکر کند که:((خب درست است، من در آزمون قبول نشدم اما ثبت نامم در آن باعث شد تلاش کنم و مهارت‌ها و دانش جدیدی یاد بگیرم. چیزهایی که شاید همین حالا هم بتوانم به کمک آن، به کلی موفقیت ریز و درشت برسم.)) این دقیقا مخالف نتیجه‌گرایی است.

اما تمرین اعتماد به نفس این بخش: با خودتان فکر کنید و ببینید که کدام شکست‌ها در زندگی باعث ناراحتی شدیدتان شده و فکر کردن به آنها حتی هنوز هم اعتماد به نفستان را کاهش می‌دهد؟ بعد برای هر کدام به دنبال نقاط مثبت و چیزهایی که یاد گرفتید باشید.

برای اینکه کمی از منفی‌نگری ذهنی‌تان حذف کنم یک مثال دیگر می‌زنم: احتمالا برای همه ما اتفاق افتاده که شخص یا اشخاصی کلاهمان را بردارند. حتی در چنین حالتی هم می‌توان یک نقطه مثبت در این شکست پیدا کرد: اینکه بعد از آن، دیگر فریب کلاهبرداران را نخورده یا دچار کلاهبرداران کمتری شدم، این دقیقا به خاطر درسی بود که از آن شکست اول گرفتم!

به کمک این تمرین شکست‌های قبلی زندگی را برای خودتان خوشایندتر کرده و قبول می‌کنید که خیلی از جنبه های مثبت زندگی فعلی‌تان به خاطر همان شکست‌ها به وجود آمده. همینطور یاد می‌گیرید در ادامه زندگی به ناکامی‌های کوچک و بزرگ به شکل دیگری نگاه کنید.

تمرین اعتماد به نفس

11_ برنامه‌ریزی روزانه

این تمرین اعتماد به نفس را هم خودم هنوز به خوبی انجام نمی‌دهم اما باید آن را به شما آموزش دهم… احتمالا شما هم بارها شده که طی یک روز کاری، به همه اجزای برنامه‌تان نرسید. انتهای چنین روزهایی که بازدهی کمی دارند، واقعا ناراحت‌کننده است.

در این تمرین اعتماد به نفس باید سعی کنید برنامه ریزی روزانه خودتان را کمی سبک‌تر کنید؛ طوری که واقعا بتوانید آن را انجام بدهید. به قول استاد بهرامپور: قبل از برنامه‌ریزی قبول کن که تو یک انسانی و به اندازه یک انسان توانایی کار کردن داری.

بعد از اینکه توانستید برنامه سبکِ روز را انجام دهید، روز بعد یک کار کوچک به برنامه اضافه کنید. این کار را تا جایی انجام دهید که به یک برنامه بهینه برسید. برنامه‌ای که هر روز از پسِ انجامش برمی‌آیید و این موضوع باعث افزایش احساس خوبتان در مورد خودتان می‌شود.

تمرین اعتماد به نفس

12_ مهربانی و بخشندگی

گفتم که برای افزایش اعتماد به نفس، باید نسبت به خودتان دیدگاه خوب و مثبتی داشته باشید. یکی از کارهایی که باعث بهبود دیدگاه انسان به خودش می‌شود، مهربانی و بخشندگی و کارهای خیر است. پس به عنوان یک تمرین اعتماد به نفس، خودتان را در شرایطی قرار دهید که هر روز این کار را انجام دهید.

مثلا می‌توانید این تعهد را به خودتان بدهید که هر روز سر کار یک نفر را خوشحال کنم یا هر روز در زمان برگشت به خانه، به یک فقیر کمک کنم. حتی می‌توانید برای تعهد قوی‌تر، به سراغ یک موسسه خیریه رفته و در آنجا سرپرستی یک کودک کار را به صورت مالی بر عهده بگیرید. سرپرستی این کودکان با هزینه‌های کمی در حد ماهانه 30 هزار تومان هم ممکن است! در ضمن قرار نیست شما به صورت مستقیم با این کودکان ارتباطی داشته باشید، پس نگران ایجاد رابطه عاطفی نباشید.

بخوانید: چطور کارهای خیر انجام دهیم؟

کلام آخر

یکی از مهم‌ترین نکاتی که فهمیدنش باعث تغییر زندگی من شد، این بود که متوجه شدم خوشبختی یک موضوع ذهنی است! تا قبل از این من خوشبختی را “فقط” در روابط، خرید فلان خودرو، سفر به فلان کشور و… می‌دیدیم؛ اما بعد از اینکه متوجه شدم 80 درصد از فرآیند خوشبختی در ذهن انسان و به دلیل ترشح هورمون‌هایی مثل اندروفین شکل می‌گیرد، می‌توانم لحظات بیشتری را شاد باشم.

از جمله کارهایی که به افزایش احساس خوشبختی من و هر انسان دیگری کمک می‌کند، دوری از منفی‌نگری و دیدن نیمه پر لیوان است. اگر این موضوع را با “مثبت‌نگری احمقانه” یا همان “مثل کبک سرمان را لای برف کردن” اشتباه نمی‌گیرید، پیشنهاد می‌کنم حتما یک مدت کوتاه امتحانش کرده و تاثیرش را روی تمامی جنبه‌های زندگی از جمله اعتماد به نفس مشاهده کنید.

امیدوارم از مطالعه مقاله تمرین‌های اعتماد به نفس لذت برده باشید. اگر نظری در مورد این مطلب داشتید، ممنون می‌شوم آن را در بخش نظرات با من مطرح کنید.
 

آزمون ویژه و رایگان اعتماد به نفس

و سرانجام، بسته فوق حرفه‌ای و علمی جامع اعتماد به نفس…

همین الان کلیک کنید و ببنید در این دوره بی نظیر، چه خبر است!!

​​​​​​​​​​​​​​

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا