چرا خسته کننده صحبت می‌کنیم؟

سرفصل های مهم این مقاله:

چرا خسته کننده صحبت می‌کنیم؟

چرا خسته کننده صحبت می‌کنیم؟ تقریباً همه ما در زمان تحصیل خود، معلمانی را داشته‌ایم که متوجه نمی‌شدیم کلاس آنها چه زمانی تمام شد و از آن طرف معلمانی را داشته‌ایم که پس از 5 دقیقه از آغاز کلاس، بی‌صبرانه منتظر پایان کلاس بودیم (و البته آن کلاس‌ها همیشه آنقدر طولانی بودند که انگار هیچوقت تمام نمی‌شدند!)

همانطور که در بخش نقاط کور در مقاله فن بیان چیست اشاره کردیم،

ممکن است خود ما نیز در این حیطه قرار داشته باشیم و اینقدر خسته کننده صحبت کنیم که دیگران نیز از صحبت‌های ما واقعاً خسته شده باشند اما به دلیل جایگاه اجتماعی ما، توهم خود برتر بینی و….. اصلاً متوجه این موضوع نمی‌شویم.

در این مقاله قصد داریم ببینیم که چرا خسته کننده صحبت می‌کنیم و چه راهکارهایی برای جذاب صحبت کردن وجود دارد؟

 

چرا خسته کننده هستیم؟

 

 این که چرا خسته کننده هستیم می‌توان هزاران دلیل داشته باشد! اما بهترین هنر این است که تا می‌توانیم با مخاطبان همدلی داشته باشیم، خودمان را جای آنها بگذاریم و ببنیم که به چه دلایلی ممکن است خودمان از چیزی خسته شویم؟

 

اجازه بدهید داستان خسته کننده صحبت کردن را با چند سناریو مرور کنیم!

دلیل این که معمولاً در سناریوهای بحث جذاب و یا خسته کننده صحبت کردن از معلمان عزیز استفاده می‌کنم این است که بسیاری از ما تجربه‌ای با آنها داشته‌ایم و برای بسیاری از ما ملموس است.

 

سناریو 1: یک معلم بد اخلاق!

همه ما معلمان بد اخلاقی را تجربه کرده‌ایم که با این که از مطالب و روش‌های آموزشی جالبی استفاده می‌کنند اما به دلیل این که خودشان افراد خوش اخلاقی نیستند ما از صحبت آنها نمی‌توانیم خیلی خوشمان بیاید!

 

دوره غیر حضوری سخنرانی و فن بیان را از دست ندهید

 

سناریو 2: روزی که این درس‌ها به دردمان می‌خورد

همیشه این سوال برای ما وجود داشته که

 

دانستن بزرگترین رودخانه روسیه به چه درد ما می‌خورد؟ و یا با دانستن مبنای اعداد در دوره راهنمایی دقیقاً چه چیزی به ما اضافه شد؟

 

این سناریو به ما نشان می دهد که اگر ما ندانیم که موضوع X به درد ما می خورد یا خیر، مطمئناً به آن توجه زیادی نخواهیم داشت.

 

 

سناریو 3: یک دوست پرحرف

حتی اگر یک موضوع جذاب از یک دوست دوست داشتنی نیز بیان شود، اگر این صحبت بسیار خسته کننده باشد می توانیم مطمئن باشیم که تحت هیچ شرایطی نمی توانیم یک صحبت را بیش از 2 ساعت تحمل کنیم!!!

چون مغز ما یک توان پردازش 90 دقیقه ای دارد و بهینه ترین حالت این است که تا حد ممکن بیشتر از آن فشار نیاوریم و پس از استراحتی کوتاه مجدداً صحبت را آغاز کنیم.

در مقاله بعدی به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه خسته کننده نباشیم و خسته کننده صحبت نکنیم؟

مطالب محبوب سایت:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا