افزایش اعتماد به نفس با روش های اشتباه

سرفصل های مهم این مقاله:

افزایش اعتماد به نفس با روش های اشتباه

در این مقاله، افزایش اعتماد به نفس با روش های اشتباه را بررسی می نمائیم.

حتماً‌ خاطرتان هست که در مقاله اعتماد به نفس چیست؟ افزایش اعتماد به نفس در 10 روز ، به این موضوع پرداختیم که چطور می‌توانیم اعتماد به نفس را خوب بشناسیم و چطور آن را افزایش دهیم، لازم است که در یک نوشته به روش‌های غلط و اشتباهه افزایش اعتماد به نفس نیز مطالبی را بازگو کنیم.

این مطلب را به این دلیل نوشتم که بسیاری از وبسایت‌های غیر تخصصی روش‌های غیر اصولی و اشتباه بالا بردن اعتماد به نفس را مطرح می‌کنند که هیچ پایه و اصولی ندارد. امیدوارم که این نوشته مورد توجه شما واقع شود.

 

افزایش اعتماد به نفس با نقد دیگران

یکی از روش‌هایی که واقعاً ممکن است در کوتاه مدت باعث افزایش اعتماد به نفس ما بشود نقد دیگران است. به عنوان مثال ما در دوره بلند مدت مدرسه استادی، یکی از جدی‌ترین فعالیت‌هایمان نقد و انتقاد کردن مدرسان معروف است.

اما در میانه راه متوجه شدم که برخی از شرکت کنندگان، به جای این که این نقد‌ها را با دید یادگیری انجام بدهند، با این نیت انجام می‌دهند که با بیان نقاط ضعف دیگران اعتماد به نفس خود را بالا ببرند و احساس بهتری نسبت به توانمندی‌های خود داشته باشند!

 

دوره غیر حضوری سخنرانی و فن بیان را از دست ندهید

 

به محض این که من متوجه این موضوع شدم، جلوی این فضا را گرفتم و قرار شد که دیگر فقط از نکات مثبت مدرسان آموزش ببینیم و تحت هیچ شرایطی از نقاط منفی و نقاط ضعف آنها یاد نکنیم.

 

به جای نقد کردن افراد موفق، باید سعی کنیم از آنها یاد بگیریم. ممکن است با نقد آنها اعتماد به نفسمان زیاد شود، ولی این اعتماد به نفس ارزشی ندارد…

 

افزایش اعتماد به نفس با روش های اشتباه

 

افزایش اعتماد به نفس با تحقیر و تخریب

یکی دیگر از روش‌های بالا بردن اعتماد به نفس، تحقیر و تخریب دیگران است. این روش متأسفانه در کشور ما بسیار متداول است و باید بدانیم که مصداق‌های آن چه هستند تا از آنها جداً خودداری کنیم!

تحقیر فرد جلوی جمع

اگر شما فردی را جلوی دیگران تحقیر یا ذلیل کنید، احتمال دارد که در کوتاه مدت اعتماد به نفستان بالا برود (یا حداقل این حس را داشته باشید) اما واقعیت این است که با این کار عزت نفس خود را بسیار ارزان فروخته‌اید.

 

اعتماد به نفس چیست؟ اعتماد به نفس تان را با این برنامه عملی 10 روزه افزایش دهید

 

دیگران را گوسفند فرض کن!

یکی از این روش‌های افزایش اعتماد به نفس با تحقیر، حقیر فرض کردن مخاطبان است!

مثلاً برخی از مدرسان بی‌سواد سخنرانی، می‌گویند که حین سخنرانی مخاطبان را مثل گوسفند فرض کنید!

البته جواب من به آنها این است:

 

افزایش اعتماد به نفس با روش های اشتباه

 

تا جایی که من اطلاع دارم: عموماً انسان‌ها با گوسفندها صحبت نمی‌کنند!

 

افزایش اعتماد به نفس با عوامل بیرونی

با تعریفی که از اعتماد به نفس داشتیم (اعتماد به نفس چیست؟) به این موضوع پرداختیم،‌ می‌دانیم که:

اعتماد به نفس یعنی: مهارت کافی در انجام کاری داشته باشیم و همچنین تصویر ذهنی ما نسبت به توانایی انجام آن  مثبت باشد.

حال سوال اینجاست که عوامل بیرونی مثل:

  • ثروت
  • لباس خوب
  • داشتن همراهی زیبا
  • سوار یک اتوموبیل گرانقیمت شدن
  • انجام عمل جراحی بینی

واقعاً چه کمکی می‌تواند به ما بکند؟

واقعیت این است که برخی از این عوامل در کوتاه مدت باعث می‌شود که تصویر ذهنی ما کمی بهتر شود اما در بلند مدت این موضوعات اثر زیادی نخواهند داشت و حتی اگر داشته باشند نیز باید دنبال راهکارهای بهتر و ارزشمند‌تری باشیم.

اگه بخوام یه جمله طنز هم بگم:

 

افزایش اعتماد به نفس با روش های اشتباه

 

البته این جمله به این معنی نیست که هر کسی بینی خود را عمل کرده، اعتماد به نفس ندارد و این موضوع صرفاً یک شوخی بود وگرنه هیچ دلیلی برای قضاوت کردن نا به جا وجود ندارد.

افزایش اعتماد به نفس با به هر قیمتی موفق شدن

موفقیت مثل گلوله برفی است که از بالای کوه سر می‌خورد اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد.

شما هرچقدر بیشتر موفقیت را تجربه کنید تصورتان نسبت به توانمندی‌هایتان افزایش پیدا می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود که اعتماد به نفس ما افزایش پیدا کند اما واقعیت این است که اگر تصمیم بگیریم که به هر قیمتی موفق شویم، حتی اگر اعتماد به نفس ما زیاد شود، در بلند مدت آسیب‌های شدیدی خواهیم دید.

این که با حذف کردن دیگران، ایجاد درد سر برای آنها و … موفق شویم ارزش خاصی ندارد و این نیز یکی دیگر از روش‌های اشتباه در افزایش اعتماد به نفس است. (نگاه کنید به کتاب تنها راز موفقیت)

افزایش اعتماد به نفس با دانستن زیاد

گاهی اوقات ما فکر می‌کنیم با دانش زیاد می‌توانیم اعتماد به نفس خود را افزایش بدهیم. یعنی سعی می‌کنیم در هر شرایطی یاد بگیریم و باید دانست که دانستن زیاد فقط باعث اعتماد به نفس کاذب می‌شود. لطفاً به این فیلم نگاه کنید!

 

در حقیقت با دانش زیاد ما فقط اعتماد به نفس کاذب به دست می‌آوریم! همین! پس باید دانسته‌هایمان را به کار بگیریم.

 

سخن پایانی

در انتهای باید بگویم همانطور که در مقاله تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس گفته‌ایم. گاهی اوقات می‌توان اعتماد به نفس بالایی  داشت اما عزت نفس را از دست داد. از شما خواهش می‌کنم که:

یادمون باشه: هیچوقت برای کسب اعتماد به نفس، عزت نفس خودمون رو نفروشیم!

مطالب محبوب سایت:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا