دلایل اعتماد به نفس کم و درمان آن

سرفصل های مهم این مقاله:

در این مقاله به دلایل اعتماد به نفس کم و درمان آن می پردازم. 

 مقدمه‌ای بر اعتماد به نفس کم…

اعتماد به نفس کم یکی از مشکلات بسیار بزرگ است که هر فردی ممکن است در زندگی خود تجربه کند. در مقاله اعتماد به نفس  به صورت مفصل به این موضوع پرداختیم.
اما به دلیل درخواست برخی از دوستان برای دانستن دلایل اعتماد به نفس کم و پایین این مقاله نوشته شده است که اغلب آن از کتاب اعتماد به نفس بارباری دی آنجلیس  انتخاب شده است.

 

 دلایل اعتماد به نفس کم و پایین چیست؟

بارباری دی آنجلیس در کتاب اعتماد به نفس خود می‌گوید که همه ما از اعتماد به نفس پایین می‌نالیم اما افزایش اعتماد به نفس نیز  خیلی برایمان مطلوب نیست!

او می‌گوید:

به رغم این که از اعتماد به نفس پایین خود رنج می‌برید و از ان شکایت می‌کنید و به ظاهر بسیار مشتاقید که اعتماد به نفس بالایی داشته باشید اما ناخودآگاه و بی آن که بدانید به برخی مزایای روانی و اجتماعی آن معتاد هستید و نمی‌توانید از این منش و رفتار خود دست بردارید. از این رو مدام نقش کسی را بازی می‌کنید که اعتماد به نفس چندانی ندارد و نمی‌تواند تغییر کند.

در ادامه برخی از مزایای پنهانی اعتماد به نفس کم و پایین آوده شده است:

  1. کاری می‌کنید مردم دلشان برای شما بسوزد.
  2. کاری می‌کنید دیگران مدام در نقش تسلی بخش، مشوق، انگیزه دهنده و .. ظاهر شوند و بخواهند که شما را جمع و جور کنند و یا زندگی‌تان را سرو سامان بدهند.
  3. کاری می‌کنید که هیچ کس نتواند از شما بدش بیاید و همه دوستتان داشته باشند چون که با ملاحظه کاری و قورت دادن‌هایتان هیچ وقت تهدیدی برای کسی محسوب نمی‌شوید و با هیچ کس رقابت نمی کنید.
  4. هیچوقت ترس از شکست خوردن نخواهید داشت زیرا به هیچ کاری دست نمی زنید
  5. برای بدرفتارها و عادت‌های ناسالم خود یک عذر و بهانه دارید! چون همه می‌دانند که چقدر حال شما بد است و گرفتار هستید
  6. توجه، تحسین، محبت و ترحم خیلی‌ها را به سمت خودتان جلب می‌کنید چون آنها احساس می‌کنند مدام باید کاری کنند که به نحوی حال شما باید خوب شود.

 

و شاید اگر بخواهم اصلی‌ترین دلیل برای داشتن اعتماد به نفس کم و پایین را مطرح کنم این خواهد بود که:

وقتی همه بدانند که اعتماد به نفس ما پایین است، دیگر مجبور نیستیم مسئولیت انتخاب‌هایمان را بپذیریم و اصلا، لازم نیست کاری انجام بدهیم! چون به محض این که کسی به ما می‌گوید چرا کاری نمی‌کنی شروع می‌کنیم از ناتوانی‌ها و بدشناسی‌ها و … برای او گفتن…

 

دلایل اعتماد به نفس کم و درمان آن

 

پس عملاً اگر بخواهیم یک توضیحی در این زمینه ارائه کنیم که دلیل اصلی این که اکثر افراد حاضر نیستند اعتماد به نفس خود را افزایش بدهند چیست این است که اکثر آنها از کم بودن اعتماد به نفس خود به صورت غیر محسوس امتیاز می‌گیرند و منتفع می‌شوند.

 

 حالا چه کار کنیم؟

حالا که با امتیازهای پنهانی کم بودن اعتماد به نفس آشنا شدیم نوبت به این می رسد که فکر کنیم که حالا باید با این شرایط چه کار کنیم؟ اصلی‌ترین نکته‌ای که باید مد نظر داشته باشیم این است که بپذیریم که با افزایش اعتماد به نفس ما، اتفاقات ناگواری رخ می‌دهد اما اتفاقات خوب بسیار بیشتر و ارزشمند‌تر خواهد بود.

 

حدود سه سال پیش یکی از دوستانم که در تمام زندگی خود همیشه دنبال مقصر بود و البته اعتماد به نفس بسیار کمی هم داشت، به محض این که تصمیم گرفت اعتماد به نفس خود را افزایش بدهد، متوجه یک موضوع ناگوار شد:

این که اکثر دوستانش دیگر حاضر نیستند به دوستی با او ادامه بدهند!

وقتی کمی دقیق این موضوع را بررسی کردیم متوجه شدیم که دلیل اصلی این کار این است که این دوست من پس از تلاش خود برای افزایش اعتماد به نفسش ،تبدیل شده بود به یک آینه که عقب افتادگی‌ها و تنبلی‌های دیگر دوستانش را نشان می‌داد و از همین رو دیگران علاقه زیادی به مشاهده موفقیت‌های او نداشتند.

 

بنابراین باید آماده باشیم که پس از تلاش برای افزایش اعتماد به نفسمان، با مخالفت‌ها و سختی‌هایی رو به رو شویم اما واقعیت این است که اعتماد به نفس بالا، ارزش بسیار بیشتری از مزایای داشتن اعتماد به نفس کم دارد…

توصیه من در ادامه:

این مقالات مفید و موثر را بخوانید:

افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس ؛ 8 راه متفاوت!

 

سپس در 3 دقیقه در آزمون آنلاین و رایگان «تعیین میزان اعتماد به نفس» شرکت کنید. بلافاصله، آزمونتان توسط «پیام بهرام پور» تحلیل خواهد شد:

 

توصیه پایانی ما، آینده بهتری برای شما رقم می‌زند…!

یک بسته فوق‌حرفه‌ای!

با یادگیری علمی مهارت اعتماد به نفس یک سر و گردن از همه بالاتر باش…

بسته فوق‌العاده کاربردی «اعتماد به نفس» را تهیه کنید و اثرات عمیق و بزرگش را ببینید.!

​​​​​​​​​​​​​​

 

مطالب محبوب سایت:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا