آموزش و پرورش فنلاند: سفر به موفق ترین سیستم آموزشی جهان

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

 آموزش و پرورش فنلاند: سفر به موفق ترین سیستم آموزشی جهان

پیش از خواندن این مقاله، یک فیلم یک دقیقه‌ای از آقای پیام بهرام پور در کشور فنلاند، تماشا کنید:

سلام سلام و صد سلام. با انرژی و با یک پیشنهاد عالی در خدمت همراهان گرامی بیشتر از یک هستیم.

آموزش و پرورش فنلاند - بیشتر از یک

بیشتر از یک برای ما یک پیشنهاد سفر خارجی دارد. به کجا؟ مقصد سفر شما آموزش و پرورش فنلاند می باشد و خلبان این پرواز آقای پیام بهرام پور میباشند. قبل از این سفر خارجی عالی پیشنهاد میکنم یک سفر داخلی داشته باشیم و خودمان هواپیما را هدایت کنیم. خلبان های عزیز بیشتر از یکی اگر هواپیمای خود را روشن کردید، آماده ی پرواز به زمان گذشته یعنی دوران مدرسه باشید. به یاد بیاوریم چه درس هایی را آموختیم؟ آیا موافق هستید تا  نگاهی به چند مورد از آموخته هایمان داشته باشیم؟ خب شروع کنیم به نام بردن گزیده ای از مواردی که آموزشی دیدیم: 

 – ماتریس ریاضی

–  جدول مندلیف

–  مثلثات

–  پیدا کردن دمای تعادل مخلوط آب و یخ

–  تفاوت مابین جلگه و دلتا

–  پیوند کووالانسی

 – فتوسنتز گیاهان

 – سنگ های آذرین

آموزش و پرورش فنلاند - بیشتر از یک

نیم نگاهی به یکی از دروس مدرسه:

 

یک تمرین مسئله فیزیک در دوران دبیرستان بود که بسیار خوشگل و شیک بود. مسئله ی فیزیک این بود که فردی داخل آسانسور می شد تا خودش را در شتاب بالا و پایین رفتن آسانسور وزن کند. واقعا چرا یک نفر باید برود داخل آسانسور خودش را وزن کند! تازه به همین جا که ختم نمیشد، در فصل های انتهایی کتاب فیزیک دبیرستان آن فرد علاوه بر اینکه خودش را در آسانسور وزن می کرد؛ دستش یک قرقره هم میگرفت و یک سری فرمول محاسباتی خوشگل هم برای اون قرقره به وجود می آمد.

 

آموزش و پرورش فنلاند - مقایسه دروس

 

 

برویم  نمونه ای از یک مسئله فیزیک را ببینیم:

آموزش و پرورش فنلاند- مقایسه نمونه مسئله در مدارس

 به نظر می رسد که کافی باشد چون الان احتمالاً حلقه هایی از اشک شوق در چشمانمان دیده می شود. متوجه شدیم که چه قدر عالی است که این موارد را آموختیم و در زندگی روزمره و کاری خودمان به کار می بریم. فرقی هم نمی کند مدرسه دولتی تحصیل کرده باشیم یا مدرسه غیرانتفاعی. فقط اگر مدرسه غیر انتفاعی درس خوانده باشیم از هر کدام دو عدد کتاب کمک درسی هم داشتیم که خوشبخت تر و موفق تر بشویم. 

آیا ضروری است تا با بهترین سیستم های آموزشی دنیا آشنا شویم؟

 

شاید در ذهنتان این سوال مطرح باشد که من نیازی به تجربه کسب کردن از سیستم های آموزشی مطرح دنیا ندارم. ممکن است حرفه ی شما اصلاً مربوط به آموزش نباشد؛  نه استاد باشید،  نه معلم و نه بچه مدرسه ای داشته باشید. ولی این مبحث طوری جهت دهی شده است که متوجه خواهید شد چه مهارت های ضروری را باید در دوران تحصیل در مدرسه فرا می گرفتیم و متاسفانه این اتفاق نیفتاده است. الان خیلی از مسائل زندگی به این خاطر است که آموزشی در آن خصوص ندیده ایم.

آموزش و پرورش فنلاند

یک فیلم  عالی و جالب دیگر در مورد سیستم آموزشی فنلاند را تماشا کنید:

پیش به سوی آموزش و پرورش فنلاند:

حالا بشتابیم که از هواپیما آقای پیام بهرام پور جا نمانیم. در این سفر آقای پیام بهرام پور قرار است تا ما را به بازدید 5 سیستم آموزشی مطرح دنیا یعنی: ژاپن، مالزی، هلند، سوئد، فنلاند ببرند؛ پس اگر دوست دارید تجربیات دست اولی از بهترین سیستمهای آموزشی دنیا داشته باشید با ماه همراه باشید تا در این قسمت سری به آموزش و پرورش فنلاند بزنیم. 

آموزش و پرورش فنلاند - آقای پیام بهرام پور

 آماده ی پرواز به سمت آموزش و پرورش فنلاند هستید؟ دوستان فنلاند خیلی سرده لباس گرم فراموش نکنید. از ما گفتن بود خلاصه!

در طول پرواز به شماره پرواز آموزش و پرورش فنلاند از سمینار سفرنامه سیستم‌های آموزشی 5 کشور قرار است تا به تفاوت های کلاس های درسی سیستم آموزشی فنلاند بپردازیم.  جالب است بدانیم که سیستم آموزش و پرورش فنلاند به گونه ای است که دسترسی مساوی به آموزش به عنوان حقی قانونی برای همه به صورت رایگان در نظر گرفته می شود و به همه اجازه می دهند که مسیر آموزشی خود را خودشان انتخاب کنند. آموزش اولیه در سیستم آموزش و پرورش فنلاند بر پایه یادگیری از طریق بازی طراحی آموزشی شده است.

بهترین سیستم آموزشی دنیا: آموزش و پرورش فنلاند

آموزش و پرورش فنلاند

نقطه مشترکی در بین تمامی دانش آموزان فنلاند به چشم می خورد، همگی عاشق معلمانشان هستند و از زمانی که در مدارس سپری می کنند کاملا احساس رضایت دارند. نکته ی بعدی در زمان ناهار دانش آموزان مسئولیت سرو غذا را برعهده دارند و تغذیه کاملا بر پایه رژیم غذایی سالم است. جالب است بدانید که یکی از بازی های ساعت تفریح بیلیارد است.

آموزش و پرورش فنلاند - ساعت تفریح و آموزش

پیشنهاد می کنم برای اینکه دلیل انتخاب سیستم آموزشی فنلاند به عنوان بهترین سیستم آموزشی جهان را متوجه شوید مقاله ی زیر را مطالعه بفرمایید.

بهترین نظام آموزشی کشورهای جهان-قسمت دوم؛ نظام آموزشی فنلاند

همچنین آقای پیام بهرام پور صحبتهایی با مدیر  و مشاور یکی از مدارس فنلاند داشتند که پیشنهاد میکنم از دست ندید. به عنوان مثال مدیر یکی از مدارس که آقای کپا نام داشتند ایده جالبی را در مدرسه پیاده سازی کردند. آقای کپا دانش آموزانی با نمرات پایین را جذب مدرسه می کنند و با بالاترین نمرات تحویل جامعه می دهند.

آموزش و پرورش فنلاند - مصاحبه با مدیر مدرسه

حالا حتماً تا الان این سوال در ذهنتان پیش آمده است که این سفر خارجی چه قدر هزینه در بر دارد.

خبر خوبی داریم! این سفر به صورت کاملاً رایگان در سایت بیشتر از یک قرار گرفته است و با مراجعه به لینک زیر میتوانید به فیلم سمینار سفرنامه سیستم های آموزشی پنج کشور دسترسی داشته باشید. همچنین دسترسی به فایلها کاملا رایگان است و در هیچ یک از مراحل نیازی به پرداخت وجه نیست. آموزش و پرورش فنلاند هم بخشی از فیلم سفرنامه سیستم های آموزشی پنج کشور است.

فیلم سمینار رایگان سفرنامه سیستم های آموزشی 5 کشور

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

سعید عباسی

سعید عباسی

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا