رادیو اقتصاد-آموزش آنلاین چیست؟

سرفصل های مهم این مقاله:

رادیو اقتصاد – آموزش آنلاین چیست؟

رادیو اقتصاد – آموزش آنلاین چیست؟

گفت و گو در رادیو اقتصاد – آموزش آنلاین چیست؟

 

در این برنامه از مجموعه برنامه‌های رادیو اقتصاد که در 12 آذر ماه ضبط گردیده، به موضوع آموزش آنلاین پرداخته شده است که چیست و چه مزایایی دارد.

همانطور که می دانید هر نوع آموزشی یک سری مزایا و معایب دارد که در این برنامه ابتدا توضیحاتی در خصوص آموزش الکترونیکی و آنلاین داده شده است و در ادامه شش مورد از مزایای آموزش آنلاین بیان شده است.

 

برای دانلودفایل صوتی کافیست اینجا کلیک کنید(حجم 3MB)

 

متن رادیو اقتصاد – آموزش آنلاین چیست؟

خب.. این که آموزش آنلاین چیست و چه مزایایی دارد؟ واقعاً شاید برای بعضی ها  تازگی داشته باشد.

گوینده: آقای بهرام پور سلام

بهرام پور: به نام خدا من هم سلام دارم خدمت شما و همه شنوندگان برنامه خوبتون.

گوینده: قربان شما مدرس فن بیان هستید، فکر کنم من چیزی نگویم بهتر است برای اینکه خودتان آغاز کنید.

بهرام پور: بزگوارید. سپاسگزارم. خیلی ممنون. خب من موضوع مورد علاقه خودم و فعالیت خودم فن بیان هست اما رشته تحصیلی من تکنولوژی آموزشی هست و من سعی کردم این دو را با هم تلفیق کنم یعنی هم از تکنولوژی در آموزش استفاده بکنم و هم بحثث فن بیان. امیدوارم صحبتی که امروز با هم داریم صحبت خوبی از آب در بیاد.

گوینده: ان شا الله

بهرام پور: حقیقتش این هست که ما بحث آموزش آنلاین را خیلی اوقات با آموزش الکترونیکی اشتباه می گیریم. آموزش آنلاین یک قسمتی از آموزش الکترونیکی هست. من شاید بد نباشه اول یک توضیحی بدهم که اصلا آموزش الکترونیکی چه هست؟ و بعد میی رویم سراغ آموزش آنلاین.

آموزش الکترونیکی به ما می گوید که ما از طریق رسانه های مختلف مثل فایل صوتی، تصویر به صورت همزمان یا غیرهمزمان از طریق متن یا هر چیز دیگری به صورت کلی از راه دور یک چیزی را یاد بگیریم. این می شود بحث آموزش الکترونیکی.

حالا اگر آن همزمان باشد آموزش آنلاین می شود. خب معمولا این از طریق اینترنت اتفاق می افتد و مدل های مختلفی دارد به عنوان مثال من خودم خیلی این را تجربه کردم که در یک وبینار مدرس نه… خودم به عنوان دانش آموز و یادگیرنده باشم.

وبینار همان سمینار آنلاین هست .یعنی یک مدرس جلوی  کامپیوترش قرار می گیرد، دوربین را روشن می کند ما صدایش را می شنویم، تصویرش را می بینیم و شرکت کننده ها از شهر های مختلف حضور پیدا می کنند و از آن مدرس آموزش می بینند. خب این نوع آموزش مزایای بسیار زیادی دارد در عین حال معایبی هم دارد. اینکه بخواهیم از یک چیزی فقط تعریف بکنیم قاعدتا حرف درستی نیست.

یکی از مهمترین مزایا بحث صرفه جویی در زمان است. فرض بفرمایید یک کلاس خوب و مناسبی ما در یک شهر دیگری داریم. مجبوریم چندین کیلومتر  یا چند ده کیلومتر یا چند صد کیلومتر رانندگی بکنیم تا برسیم به آن شهر یا حتی در ترافیک شهر بزرگی مثل تهران مجبوریم چند ساعت در راه باشیم تا برسیم به آن کلاس اما در یک کلاس آنلاین دیگر این اتفاق نمی افتد. ما هر جایی که اینترنت قابل قبولی داشته باشیم می توانیم از کلاس استفاده بکنیم.

گوینده: مرسی

 

دوره حضوری سخنرانی و فن بیان را از دست ندهید

 

بهرام پور: مزیت دوم دسترسی به بهترین اساتید است که ما اصلا فکرش را نمی توانیم بکنیم که بنشینیم مثلاً سر کلاس یکی از بزرگترین اساتید یک علم ولی به واسطه ی آموزش آنلاین این اتفاق می افتد. بزرگترین اساتید، بزرگترین استادهای دانشگاه حتی در کشور های دیگر برنامه هایی حتی رایگان دارند که فقط میتوانیم با داشتن یک خط اینترنت با سرعت قابل قبول در کلاس های آن ها شرکت کنیم و از آموزش هایشان استفاده ببریم.

مزیت بعدی بحث صرفه جویی در هزینه است. هزینه های آموزش های آنلاین به مراتب کمتر از هزینه های آموزش های حضوری هست. چون شما  دیگر هزینه جا ندارید، هزینه پذیرایی ندارید، هزینه رفت و آمد ندارید و بنابراین در هزینه های شما هم خیلی زیادد صرفه جویی می شود و اگر بخواهم چهارمین مزیت را نام ببرم:

ترکیبی از انواع  ابزارهای آموزشی با هم است. شما وقتی که از آموزش آنلاین استفاده بکنید می توانید همزمان از فایل های صوتی، متن های مختلف، فیلم های آموزشی و بسیاری از ابزارهای دیگر استفاده بکنید چون تمام شرکت کننده ها یک سیستم کامپیوتری یا مبتنی بر موبایل در اختیار آنان است که می توانند کار بکنند پس می توانیم از ابزارهای مختلفی هم استفاده بکنیم.

یکی دیگر از فواید آموزش آنلاین این هست که به مقدار نیاز آن موضوع برایمان می تواند تکرار شود. یعنی مثلا من یک سمینار آنلاینی را شرکت کردم، دوره آنلاین را شرکت کردم و محتوایش را کامل متوجه نشدم  یا احساس می کنم نیاز به مرور مجدد هست خیلی ساده می توانم دوباره وارد آن سیستم شوم و دوباره فیلم برگزاری آن برنامه را مشاهده کنم.

گوینده: آقای بهرام پور  یک دقیقه زمان برای جمع بندی در اختیار شماست.

بهرام پور:حتما. و آخرین موردی که من بخواهم به آن اشاره بکنم این است که تعداد شرکت کنندگان می تواند نامحدود باشد.

خب من خودم تجربه ی آموزش به نود هزار نفر را به صورت آنلاین دارم که محقق نمی شود این عدد در دنیای واقعی ولی در فضای آنلاین این اتفاق می افتد و چون هزینش کم می باشد می شود به صورت رایگان هم ارائه کرد.  بنابراین من پیشنهاد می کنم که همه دوستان خیلی ترس نداشته باشند از اینکه بروند سراغ آموزش آنلاین. البته به شرط آنکه آن برگزار کننده دانشش را داشته باشد و بتواند خوب این کار را انجام دهد. می تواند خیلی کمک بکند جهت یادگیری بهبود پیدا می کند. البته گاهی اوقات در کنار مزایایی که عرض کردم معایبی هم دارد و باید مراقب آن هم باشیم.

مثل اینکه خب مدرس بالای سرمان نیست تا بتواند دقیقا نقاط ضعف ما را مشاهده کند  که با روش های مختلف می شود آن را مدیریت کرد.

گوینده: سپاسگزارم از شما جناب آقای محمد پیام بهرام پور کارشناس تکنولوژی آموزشی و مدرس فن بیان. از شما بسیار سپاسگزارم قربان. خدانگهدارتان باشد.

بهرام پور: متشکر. خدانگهدارتان

برای دانلود متن این گفت و گو کافیست اینجا کلیک کنید 

مطالب محبوب سایت:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا